Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Seksin Zararları

Seks insanların cinsel arzularını ortaya çıkaran ve hormonların da oldukça etkileşim içinde olduğu bir aktivitedir. Seks, her ne kadar insanların rahatlamasını aynı zamanda partneri ile arasındaki bağında kuvvetlenmesine neden olsa da her şey de olduğu gibi fazlasının da zararı olduğu bir olaydır. Kadınlarda bulunan cinsel arzuları, aynı zamanda üreme hormonlarını salgılayan östrojen hormonu; erkeklerde sperm üretimini dolayısı ile de cinsel arzunun artmasına neden olan testesteron hormonu bulunur. Bu hormonlar sayesinde kişi kimi zaman gün içerisinde cinsel arzularının arttığını hissedebilir. Bu gayet sağlıklı insanlarda olan bir durumdur. Ancak seksin de bağımlılığı var ve bu da aslında birçok hastalıktan daha tehlikeli olabilir.

Seksin Zararları Nelerdir?

Maddeler halinde açıklayacağımız her alt başlık sağlık açısından oldukça önemlidir. Ve en az bir kaç tanesini aynı anlarda yaşıyor iseniz mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

1.Deri Yüzeyinde Tahriş Oluşmasına Neden Olur

Birçok seks pozisyonları bulunur. Bu çeşitli pozisyonlarda yere ya da başka bir yüzeye temas eden organlarımız ve en önemlisi vajina veya peniste oldukça fazla sürtünme olduğu için bu bölgelerde ciddi kızarıklıklar, beraberinde yanmalar ve hatta yaraların da oluşması söz konusu olabilir. Bu, kişinin deri hassasiyetine göre değişen bir durum olsa da sık sık seks yapıyorsanız en azından çeşitli pozisyonlar deneyerek hep aynı yerin sert yüzeyler ile temas etmesinden kaçınmalısınız.

2. Deride Ağrıya Neden Olabilir

Özellikle kadınların cinsel organları erkeklere nazaran daha hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Oldukça fazla seks yapan bir kadında meydana gelecek deri ağrıları genelde vajina duvarında olur ve bu ağrı gün içerisinde sık sık hissedilir. Bunun sonucunda da kadın bir sonraki cinsel ilişkisini ağrılı bir şekilde gerçekleştirmek zorunda kalır. Bu da cinsel arzularda azalmaya ve beraberinde de cinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine yol açar. Erkeklerde de durum aynıdır. Özellikle giyilen iç çamaşırları da bunu etkilese de eğer çok fazla sürtünmeli bir ilişki söz konusu ise peniste ağrılı bir durum söz konusu olacak ve beraberinde yine cinsel arzularda azalma olacaktır.

3. İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Neden Olur

İdrar yolu enfeksiyonu genelde umumi tuvaletlerde meydana gelen bir durum olsa da herhangi bir sağlık sorunu yaşayan kişiler ile seks yapmak da bu durumun oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda kişinin seks yaptığı ortamdaki herhangi bir bakteri ya da mikrop da cinsel organlardan içeri girerek kişinin vücudunda da yer edebilir. Fakat eğer kişi ilişkiye girmeden önce bol miktarda su içerse idrar yolunu korumuş olacak ve bu şekilde yanma hissi olmadan rahat bir şekilde kişi idrarını yaparak olası enfeksiyonları vücuttan uzaklaştıracaktır.

4. Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Erkekler seks esnasında tüm hormonları fazlası ile hisseder. Ancak bazı olumsuz durumlarda meydana gelebilir. Örneğin çok sık seks yapan biriyseniz vücudunuz seks esnasında salgıladığı hormonlardan biri olan dihidrotestosteron salgılayacaktır. Bununla birlikte bu da erkeklerde saç dökülmesine neden olabilir.

5. Bel Ağrısına Neden Olabilir

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak ve o pozisyona dair tüm kasların uzun süreli olarak kasılması birçok rahatsızlığa neden olabilir. Bunlardan biri de bel ağrılarıdır. Özellikle erkeklerde bu durumla daha sık karşılaşılır. Uzun sürede aynı pozisyonda kalmamaya özen göstermelisiniz. Ya da bel rahatsızlığı olan biri ile ilişki yaşamadan önce bu durumu partnerinizle konuşmalı ve ona uygun bir pozisyonda seks yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bel ağrısının hissedildiği durumda hala sekse devam ediliyorsa kişide uzun süreli bel tutulmaları ve beraberinde de bel fıtıkları meydana gelebilir.

6. Kas Kasılmasına Neden Olabilir

Cinsel Hayatın Problemleri

Bu durum genelde cinsel rahatsızlıklar sonucu olabilecek durumlardır. Seks esnasında eşlerden biri ya da ikisi oldukça fazla kasılmışsa ve istediği halde bir türlü gevşeyemiyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Aksi halde bu durum kişinin bir daha seks yapmamasına kadar uzanabilir. Genelde cinsel korkusu olan kişilerde ve kendini yetersiz hisseden bireylerde meydana gelir. Bu sorunu yaşayan bireyler tüm bedenlerini kastıklarının farkına varamayabiliyor. Bu süreç içerisinde kişi ilişkiye kesinlikle devam etmemeli ve partnerini de zor durumda bırakmamalıdır.

8. Yorgunluğa Neden Olur

Eğer çok sık seks yapıyorsanız sürekli olarak dinlenme ihtiyacı duyabilirsiniz. Çünkü seks oldukça enerji isteyen bir aktivitedir. Kişide açlığa ve yorgunluğa sebep olabilir. Günlük işlerine yeterince vakit ayırmamaya da sebep olan bu yorgunluk kişinin gün içerisinde yaşam kalitesini düşürebilir.

9. Kalp Krizine Neden Olabilir

Seks sadece hormonlardan ibaret olan bir fiziksel durum değildir. Aynı zamanda içerisinde tutku, heyecan ve sevgi gibi birçok manevi duygular da bulunduran bir aktivitedir. Özellikle birbirine güven veren bir ilişki sahibinde seks esnasında oldukça heyecanlı durumlar yaşanabilir. Aslında seks kalbe oldukça iyi gelen bir düzenleyici niteliğindedir. Fakat eğer kişinin yaşı oldukça fazla ilerlemişse pozisyonlara dikkat etmelidir. Aksi halde bedeni bu heyecanı kaldıramayabilir ve kişinin kalp krizi yaşamasına neden olabilir.

10. Orgazm Olma Güçlüğü

Özellikle erkeklerde sıklıkla karşılaşılan bu durum sperm oluşumunu etkiler. Sık sık seks yapan kişilerde cinsel sıvı olan menide azalma olur. Vücut bunu yeterince üretemeyince dolayısı ile seks esnasında geç uyarılabilir ve hatta bazen uyarılmayadabilir. Bu da kişilerin orgazm olma güçlüğü çekmesine neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.