Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sekste İdeal Süre Nedir?

Cinsellik canlıların nesillerini devam ettirmeleri için olmazsa olmaz durumlardan biridir. Canlılar arasında ikili ilişkiler sonucu cinsel birleşme yaşanarak yavrular oluşur. Bazı canlılar için cinsel ilişki temas gerektirirken bazı canlılarda temassız da cinsel ilişki ile neslin devamı sağlanır. Bu canlılar içerisinde şüphesiz ki en karmaşık olan tür insandır. İnsanlar gerek neslin devamını sağlamak, gerek de duygu bütünlüğünü sağlamak adına cinselliğe ihtiyaç duyar. İnsanlar arasında ikili birleşme ise ”seks” olarak adlandırılır. Genel olarak insanda seks ikili temas sonucu oluşur.

İnsanlar bedensel ve ruhsal olarak seks yapmaya ihtiyaç duyar. Bu durum hormonların da etkisi ile belli zamanlarda fazlası ile hissedilir. Ergenlik ve gençlik yıllarında sekse olan ilgi orta yaş ve daha sonrasında azalabilir. Bununla beraber seks olayı kişinin yaşına, kondisyonuna, cinsiyetine, kültürel yapısına, tecrübesine, karşındaki kişiye olan sevgisi ve daha birçok nedene bağlı olarak değişir. Seks süresi de bu akabinde değişiklik gösterir. Seks üzerine yapılan birçok araştırmada seksin ideal süresinin ne kadar olacağına dair bulgular elde edilmiştir. Bu yazıda size bundan bahsedeceğiz.

Seksin Süresi Ne Kadar Olmalı?

Her kişinin karakteri farklı olduğu gibi her ilişkinin de bir karakteristiği vardır. Bu yüzden seks sıklığı, seks şekli, sekste baskın rol, seksten alınan zevk ve evet seksin süresi de fazlasıyla değişkenlik gösterir. Seks yapmaktan iki tarafından da memnun olması için gereken belli bir zaman dilimi vardır. Bu zaman dilimi seksin ideal süresini belirler. Bildiğiniz gibi erkek ve kadın bedeni birbirinden çok farklı yapıya sahiptir. Bir erkeğin ereksiyon olmasından boşalmasına kadar geçen sürede kadın bedeni daha sevişmeye bile hazır olmayabiliyor.

Çünkü kadınlar erkekler ile karşılaştırıldığında çok büyük farklılıklar mevcut. Örneğin kadınlar geç uyarılır ve geç orgazm olurlar. Ayrıca orgazm daha uzun sürer. Erkekler ise erkenden uyarılır ve kısa sürede boşalma ile orgazm tamamlanır. Bu hormonal ve bedensel farklılıklardan dolayı erkek ve kadının seks sırasında aynı anda aynı zevki alabilmesi zordur. Fakat bu alanda yapılan birçok araştırma ve verilen tavsiyeler sonucunda erkek ve kadının aynı anda orgazm olabilmesine olanak sağlamıştır. Seks sırasında ideal süreyi birçok faktör etkiler. Bu süreyi etkileyen faktörlerden biri erkeklerde erken boşalmadır. Biraz bu durumdan bahsedelim.

Erken Boşalma İdeal Seks Süresini Nasıl Etkiliyor?

Kadınlarda uyarılma ve vajinanın sekse uygun hale gelmesi için ıslanması uzun sürer. Çift sevişmeye hazırlık aşamasında erkeğin ereksiyon olduktan sonra cinsel birleşmenin hemen başında veya cinsel birleşmenin ortasında boşalması çift üzerinde kötü etki yaratıyor. Bu problem hepimizin bildiği gibi erken boşalma sorunudur. Erkeklerin cinsel ilişkiye hazırlık aşamasında sertleşmemesi veya erken boşalması kadının da ilişkiden zevk almaması ile sonuçlanır. Bu problem ikili ilişkilerde huzursuzluk yaratır. Erken boşalma erkekler arasında oldukça yaygın bir sorundur. Fakat çoğu zaman erkekler bu durumu konuşmaktan çekinir ve tedavi olmaktan kaçarlar. Oysa ki, erken boşalma ve sertleşme sorunları çözümü olan problemlerdir.

Erken boşalma sorunu ülkemizde yaygın bir problemdir. Türk Androloji Enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre ülkemizdeki erkeklerin %20 si ereksiyon sorunları yaşıyor. Bu da her 5 erkekten biri anlamına gelir. Erken boşalma problemi de penisin vajinaya girişinden sonra boşalma ile geçen sürenin 1 dakikadan az olması durumudur. Bu problemi yaşayan kişilerin sorunun çözümüne yönelik adımlar atması gerekir. Erken boşalma sorunu çoğunlukla psikolojik sebepler, stres ve yorgunluk kaynaklıdır. Psikoterapiler ve ilaç tedavileri ile erken boşalma veya sertleşme gibi sorunlar çok kısa sürede çözülür.

Sekste İdeal Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bu alanda birçok araştırma hem ülkemizde hem de dünyada yapılmıştır. Tüm dünyada yapılan bir araştırmada ideal seks süreleri 33 saniye ile 44 dakika arasında değişkenlik gösteriyor. Bu aralığın bu kadar geniş olması seks için ortalama bir sürenin bulunamadığı anlamına geliyor. Fakat genel bir tanımlama ile ön sevişme olmaksızın ideal sevişme süresi belirlenmiş. Buna göre ön sevişme olmadan erkeğin kadın ile birleşme sırasında geçen sürenin 5,4 dakika olduğu kabul edilmiş. Bu sürenin yanından 3 ile 10 dakika arasındaki seks süresi de normal olarak tanımlanıyor.

Standart bir ön sevişme yaklaşık 15 dakika ile ideal seks süresi 20 dakika olarak genellenmiştir. Ülkemizde de yapılan araştırmada sonuç biraz daha üzücü. Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye’deki çiftler arasında ideal seks süresinin 3,7 dakika olduğu belirlenmiş. Bu sonuç tüm dünya ülkeleri arasında açık ara en düşük süre olduğunu da belirtelim.

Ön Sevişme İdeal Seks Süresi Üzerinde Etkili Midir?

Eğer bu soruyu bir kadına sorarsanız size kocaman bir ”evet” cevabı verecektir. Erkek ve kadın bedeninin uyarılma ile cinsel birleşmeye hazır olma süresi farklı olduğu için ön sevişme ideal seks süresi üzerinde oldukça etkilidir. Çünkü kadının yeterince uyarılmadığı bir seks aşamasında çiftin karşılıklı zevk alması ve orgazm çok da imkanlı olmaz. Dolayısıyla erkeklerin ön sevişme alışkanlığını kazanması gerekir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda görülüyor ki ön sevişme Türk erkeklerin çokta meyil ettiği bir durum değil. Bu yüzden hem erken boşalma ve sertleşme sorunlarından hem de seks süresinin kısalığı konusunda ülkemiz en baş sıralardadır.

Ön sevişme kadın ve erkeğin el, bacak ve dil gibi uzuvlarını kullanarak partnerini uyarması ile yapılır. Genel olarak ideal ön sevişme süresi 15 dakikadır. Bu süre içinde partnerini uyarmak, sözlü olarak sekse hazırlamak ideal seks süresini belirliyor. Çeşitli el ve bacak hareketleri, dil ile cinsel bölgelerin uyarılması, tutkulu dokunuşlar ve sarılmalar size zevkli bir seksin kapısını açacaktır. Bu yüzden çiftlerin ön sevişmeyi yapmaya özen göstermesi ve bu süreyi de 15 dakikanın altında tutmaması önerilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.