Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Selülit İçin Ev Yapımı Tedaviler

Selülit daha çok bacaklar, kalçada oluşan, cildin bağ dokusunda yer alan modüllerin şeklinin bozulması ve aynı zamanda kıvrımlı çizgiler şeklinde görülen bir cilt sorunu. Selülit sorunu sadece kadınlarda değil, erkeklerde de oluşur. Ancak kadınlarda %85 oranında daha çok görülür. Selülitin ilk aşamasında dolaşım bozukluğu olur. Damarlarda bulunan su dolaşımını tam olarak gerçekleştiremediği zaman, deri altında kötü görünümlü bir şekillenme olur. Selülitin ikinci aşamasında deri altında toplanan su ödem halini alır. Bu aşamada deri yüzeyinde ortaya çıkan şekil bozukluğu daha belirgin bir hale gelir. Selülitin üçüncü aşamasında ise, yağ, tuz ve aynı zamanda tuz molekülleri insan vücudu tarafından kullanılamaz hale gelir. Böylece deride kalıcı bir şekilde yerleşir. Bu aşamaların sonunda selülit cilt yüzeyine yerleşerek, kalıcı bir hale gelir.

Selülit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Selülit her yaşta insan için büyük bir cilt sorunu. Çünkü vücut estetiğini tamamıyla bozar ve insanları rahatsız eden bir görünüme neden olur. Bu nedenle selülitten kurtulmak için evde hazır olan malzemelerle yapabileceğiniz bazı tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

1. Kahve ve Şeker Peelingi

Tedavi

Selüliti yok etmek için kahve ve şeker peelingi yapabilirsiniz. Bu peeling sayesinde cildiniz ölü deriden temizlenir, yağ yakımı gerçekleşir ve metabolizmanın hızlanması sağlanır. Kahve ve şeker peelingini hazırlamak için, ilk olarak çeyrek kahveyi, aynı ölçüde esmer şeker ile karıştırın. Bu peelingi selülit olan kısma, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 dakika boyunca bu peelingi cilt yüzeyine uygulayın. Bu süre sonrasında cildinizden peelingi temizleyebilirsiniz. Peeling yaptığınız sorunlu alanda kan dolaşımı hızlanarak, selülit oluşumu engeller. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere peeling yaptığınız zaman selülit zaman içerisinde tamamen kaybolur.

2. Elma Sirkesi

Doğal Tedaviler

Selülit oluşumuna östrojen ve progesteron hormonları neden olur. Selüliti tedavi etmek için doğal bir uygulama yapmak isterseniz elma sirkesini kullanabilirsiniz. Elma sirkesi içerisinde yer alan besleyici maddeler, selülitin görünümünü büyük ölçüde engeller. Aynı zamanda elma sirkesinin içerisinde bulunan birleşenler sayesinde deride meydana gelen çukur görünümü azaltır. Elma sirkesi ile selüliti yok etmek için, ilk olarak 2 yemek kaşığı elma sirkesini, bir bardak suyun içerisine karıştırın. Daha sonra sirkeli suyu tatlandırmak için biraz bal ilave edin. Her sabah bu karışımı, selülitten kurtulmak için tüketebilirsiniz.

Elma sirkesini içmek istemiyorsanız, sorunlu olan alana uygulayabilirsiniz. Bunun için 2 yemek kaşığı elma sirkesini, bir masaj kreminin içerisine ilave edin ve karıştırın. Etkili bir sonuç elde etmek istiyorsanız, bu uygulamayı günde iki kere, sorunlu olan kısmın üzerine sürün. Elma sirkesini selülit olan kısma masaj yaparak 10 dakika boyunca yedirin. Bu uygulama sayesinde birkaç tekrardan sonra, selülit görünümü azalır.

3. Limon Suyu Ve Aspirin Kürü

Tedavi

Selüliti yok etmek için kullanılan doğal yöntemlerden biri de limon suyu ve aspirin kürü. Bu kürü uygulamak için 10 adet limon suyunu bir kabın içerisine alın. Daha sonra içine 10 damla susam yağı ve 20 adet aspirin ilave edin. Aspirinler iyice eriyinceye kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu kürü sorunlu olan kısma hafif bir şekilde masaj yaparak yedirin. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca cildinizde beklettiğiniz bu kürü ılık su ile masaj yaparak temizleyin. Her hafta düzenli bir şekilde 2 ya da 3 kere tekrarlamanız durumunda, kısa bir süre içerisinde selülit yok olur.

4. Biberiye Kürü

Doğal Tedavi

Biberiye birçok cilt sorununa iyi gelen bitkilerden biri. Özellikle selülit gibi bir cilt sorunu tedavisinde çok sık kullanılır. Biberiye kürü için ilk olarak bir kasenin içerisine 1 çorba kaşığı biberiye, 1 çorba kaşığı susam yağı, 1 çorba kaşığı limon suyu ve okaliptüsü alın. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra biberiye kürünü cildinize masaj yaparak, dairesel hareketlerle selülitli olan kısma uygulayın. Yaklaşık olarak cildinizde 10 dakika boyunca bekletin ve daha sonra bol su ile temizleyin. Biberiye kürünü her hafta 2 ya da 3 kere düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman selülit cilt yüzeyinden yok olur.

5. Hindistan Cevizi Yağı

Doğal Tedaviler

Selülitten kurtulmanın doğal bir diğer yolu ise hindistan cevizi yağı kullanmak. Hindistan cevizinin içeriğinde yer alan mineraller sayesinde selülit sorunu olan kısmı hızlı bir şekilde iyileştirir. Bunun için 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağının içerisine biraz limon suyu ilave edin. Bu karışımı kalça, bacak ya da selülitin bulunduğu diğer cilt yüzeyine masaj yaparak iyice yedirin. Uygulamayı her hafta, her gün olacak şekilde tekrarlayın. Yaklaşık altı hafta sonra selülitin yok olduğunu fark edersiniz. Hindistan cevizi yağı, selülit olan kısma ihtiyacı olan nemi sağlar. Limon suyu ise cilt yüzeyinde bulunan selülitlerin tamamen yok olmasına yardımcı olur.

6. Greyfurt Yağı

Tedaviler

Selülit tedavisi için kullanılan malzemelerden biri greyfurt yağı. Greyfurt yağı genel olarak greyfurt kabuğundan elde edilir. Greyfurt yağı ile cildinizde yer alan selülitten düzenli bir kullanım sonucunda kurtulabilirsiniz. Bir kasenin içerisine 3 yemek kaşığı greyfurt yağını dökün ve bir kaşık yardımıyla selülit olan sorunlu alana greyfurt yağını sürün. Bu aşamada cilde dairesel hareketlerle, masaj yaparak yedirmek çok önemli. Masaj yaparak uyguladığınızda sorunlu alanda kan dolaşımı hızlanır ve tedavi daha kısa sürede gerçekleşir. Cildinize yaklaşık olarak 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Bu süre sonunda cildinizden greyfurt yağını temizleyebilirsiniz. Greyfurt yağını her hafta düzenli bir şekilde 3 ya da 4 kere sorunlu olan kısma uygulayabilirsiniz.

7. Sardunya Yağı

Tedaviler

Sardunya yağı daha çok çiçeğin sap ve yaprak kısmından damıtma yoluyla elde edilir. Sardunya yağının en önemli özelliği cildi sıkılaştırır ve ödem attırır. Böylece selülit oluşumu tamamen engellenir. Vücudun belirli bölgelerinde toplanan ödem, vücuttan atıldığı zaman selülit hızlı bir şekilde kaybolur. Sardunya yağını cildinize direkt olarak uygulayabilirsiniz. 10 dakika boyunca masaj yaparak sorunlu olan kısmına sürün. Bu süre sonrasında cildinizin nemli olarak kalmasını istiyorsanız, sardunya yağını cildinizden temizlemeyin. Sardunya yağı ile selülitten kurtulmak istiyorsanız, her hafta düzenli bir şekilde 3 ya da 4 kere bu uygulamayı yapın.

8. Kakao Yağı

Tedaviler

Genel olarak cilt bakımında kullanılan kakao yağını selülit tedavisinde de kullanabilirsiniz. Selülit tedavisinde başarılı sonuçlar elde ettiği için çok fazla tercih edilir. Kakao yağını hazırlamak için, ilk olarak bir kasenin içerisine 1 yemek kaşığı kakao yağı ile 1 yemek kaşığı balı koyun. İki malzemeyi iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı cildinize dairesel hareketlerle, masaj yaparak sorunlu olan bölgeye yedirin. 10 dakika boyunca sorunlu olan kısma masaj şeklinde kakao yağını uygulayın. Daha sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Bu uygulama sayesinde kan ve sıvı dolaşımı atar. Bu sayede cilt yüzeyinin alt kısmında toplanan birikmiş yağ parçalanır. Her gün kakao yağı ile sorunlu olan kısma yapılan masaj ile selülitten kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

9. Uçucu Yağ Karışımı

Tedaviler

Selülit tedavisinde kullanılan malzemelerin başında adaçayı yağı gelir. Selülitten kısa bir sürede kurtulmak istiyorsanız adaçayı yağını düzenli olarak sorunlu olan bölgeye uygulamanız gerekir. Adaçayı yağını hazırlamak için, ilk olarak bir kasenin içerisine 3 damla adaçayı yağı, 2 damla paçuli yağı, 3 damla rezene yağı, 4 damla kişniş yağı, 4 damla sedir ağacı yağı, 5 damla biberiye yağı, 10 damla portakal yağı, 10 damla limon yağı, 10 damla selvi yağını, hindistan cevizi yağı ile iyice karıştırın. Birçok yağın karışımından elde edilen selülit iyileştirici bu yağı sorunlu olan bölgeye dairesel hareketlerle, masaj yaparak sürün. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca sorunlu kısma masaj yapın. Bu alandaki kan dolaşımının hızlanması için masajın etkisi büyük. Bu süre sonrasında cildinizi bol su ile temizleyebilirsiniz. Bu karışımı her hafta 3 ya da 4 kere sorunlu olan bölgeye uygulayın.

10. Üzüm Çekirdeği Yağı

Doğal Tedavi

Üzün çekirdeği yağı ile cildinizde oluşan selülitlerden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağını, avokado yağı ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı masaj yaparak sorunlu olan bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın. Bu süre sonrasında cildinizi temizleyin. Üzüm çekirdeği yağını her hafta, düzenli bir şekilde 3 ya da 4 kere uyguladığınız zaman selülit görünümü tamamen yok olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.