Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Selülit Karşıtı Maskeler

Selülit özellikle yaz ayları geldiğinde kadınların en büyük belası halini alıyor. Her ne kadar selüliti olan kadınlar bu duruma oldukça olumsuz bakıyor olsalar da eğer doğru müdahaleleri yaparlarsa bu sorunlarını en aza indirebilir ve o kötü görüntüden kurtulabilirler. Biz bu yazımızda size bazı selülit maskelerinden bahsedeceğiz ancak yine de selülitten kurtulmak için yalnızca bu maskeleri uygulamak yeterli olmaz. Hem beslenmenize, hem düzenli egzersizinize hem de sağlıklı yaşama büyük oranda özen göstermeniz gerekir.

Selülit Maskesi Nedir?

Selülit maskesi selülitli bölgeye dışarıdan bir müdahale yaparak selülitli yapıyı ortadan kaldırmaya ya da azaltmaya yarayan tamamen doğal ürünler ile hazırlanan bir maskedir. Diğer selüliti ortadan kaldırma yöntemlerinin aksine selülit maskesi herhangi bir cerrahi işlem ya da kimyasal madde gerektirmeden size selülitleriniz ile başa çıkma imkanı sunar.

Kahve ve Tarçınlı Selülit Maskesi Nasıl Yapılır?

Hem kahve hem de tarçın selülit ile mücadele konusunda size oldukça yardımcı olacak iki ana besin maddesi. Hem içeriğindeki malzemeler sayesinde hem de katı formları sayesinde bu iki ürünle hazırlanan maske düzenli olarak uygulandığında selülitlerinizi ortadan kaldırabilir.

Malzemeler:

 • 2 ya da 3 tatlı kaşığı kadar öğütülmüş kahve çekirdeği
 • 1 çorba kaşığı kadar tatlı badem yağı ya da hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın
 • Gerekli miktarda su

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak cam bir kabın içine öğütülmüş kahve çekirdekleri ile beraber toz tarçını ilave edip karıştırın.
 2. Ardından içerisine tercihinize göre badem yağını ya da hindistan cevizi yağını ilave edip karıştırmaya devam edin.
 3. Kıvamın çok koyu olmaması için karıştırmaya işlemi bittikten sonra bir miktar su ekleyerek kısa bir süre daha karıştırın.

Kahve ve Tarçınlı Selülit Maskesi Kullanımı

Maskeyi hazırladıktan sonra selülit sorunu olduğunuz bölgelere 3 ya da 4 dakika boyunca elinizle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Uygulamanın sonrasında maskeyi ortalama 1 dakika boyunca vücudunuzda bekletmeniz gerekiyor. Sonrasında bol su kullanarak maske uygulanmış bölgeyi temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kez yapmanızda fayda olur.

Selülit Karşıtı Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil bilindiği üzere güzelleşme konusunda oldukça etkili bir madde. Bu yüzden maskelerde yoğun olarak kil kullanıldığını görebilirsiniz. Sizler için tarifini vereceğimiz bu maske de aynı şekilde selülitleriniz ile mücadele etmeniz konusunda size fazlasıyla yardımcı olacak. Böylece selülitli bölgelerinizde pürüzsüz bir görüntü elde edebileceksiniz.

Malzemeler:

 • 1 paket kil
 • 1 ya da 2 çay kaşığı kadar limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı kadar portakal yağı
 • 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın
 • Gerekli miktarda su

Hazırlanışı:

 1. Öncelikli olarak cam bir kasenin içerisine kili koyun.
 2. Sonrasında içine 1 ya da 2 çay kaşığı kadar limon suyu ile 1 tatlı kaşığı kadar portakal yağını ilave edip karıştırın.
 3. Ardından karışımın içine 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçını da ekleyip bir süre daha karıştırmaya devam edin.
 4. En son olarak kil maskesinin kremsi bir kıvama sahip olabilmesi için bir miktar yani göz kararı ılık su ilave edin.

Selülit Karşıtı Kil Maskesi Kullanımı

Hazırlamış olduğunuz bu kil maskesini vücudunuzun selülit bulunan bölgelerine uygulayabilirsiniz. Sonrasında bölgeyi bir streç film ile ya da o bölgeyi sıkı sıkı saracak ve sıcak tutacak başka bir malzeme ile iyice sarmanız gerekiyor. Bu şekilde maskeyi vücudunuzda 20 dakika ile 30 dakika arası bir süre boyunca tutmanızda fayda var. Ardından streç filmi çıkartıp bol ılık su ile bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Kahve ve Şeker Peelingi Nasıl Yapılır?

Kahve ve esmer şeker peeling olarak muhteşem ikili denilebilir. Bu yüzden selülitlerden kurtulmak için de bu ikili yoğun olarak tercih ediliyor. Üstelik her ikisini de evde her daim bulmak mümkün. Bu peeling sayesinde selülitli bölgedeki ölü deriler temizleniyor, ayrıca işlemi yaparken yapacağınız masaj ve malzemelerin içindeki maddeler sayesinde metabolizmanız hızlanmaya başlıyor.

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı kadar ince çekilmiş kahve
 • Çeyrek su bardağı kadar esmer şeker

Hazırlanışı:

 1. Cam bir kasenin içerisinde yarım su bardağı kadar ince çekilmiş kahve ile çeyrek su bardağı kadar esmer şekeri iyice karıştırmanız yeterli.

Kahve ve Şeker Peelingi Kullanımı

Hazırladığınız peelingi elinizle dairesel hareketler ile ve masaj yaparak selülitli bölgeye uygulayabilirsiniz. Eğer isterseniz işlem sonrasında bölgeye yine aynı şekilde doğal zeytinyağı uygulaması da yapabilirsiniz. Yaptığınız uygulamanın ardından bölgeyi bol ılık su ile iyice temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemin faydasını görebilmeniz için işlemi birkaç hafta boyunca düzenli olarak uygulamanız gerekiyor. Aksi takdirde cevap almak için çok sınırlı ve zayıf bir uygulama olarak kalır.

Selülite Karşı Maskelerin Faydaları

Aslında selülitlerin hepsini bir anda yok etmek öyle kolay ve mümkün olan bir işlem değil. Bu yüzden bu maskeler sizin selülitleriniz ile mücadele etme sürecine büyük katkı sağlama görevi üstleniyorlar. Özellikle selülitli bölgenin çok daha sıkı olmasını sağlıyorlar ve o bölgeyi besliyorlar. Bu sıkılaşma sayesinde bölgedeki sarkıklık da ortadan kalkıyor ve çok daha diri bir görüntü oluşmaya başlıyor. Bu yüzden selülit ile mücadele konusunda önemli bir adım olduğunu söylemek gerek.

Ancak bu maskeleri uyguladıktan sonra bir daha asla selülit problemi yaşamayacağınızı da düşünmemelisiniz. Çünkü maskeleri uygulamayı bıraktığınız an eğer beslenmenize ve düzenli egzersizlerinize de yeterli önemi göstermiyorsanız yine selülitlere davetiye çıkarmış olursunuz.

Hazırlayacağınız bu selülit karşıtı maskeler sayesinde uygulama yapacağınız bölgede kan akışı çok daha hızlı bir hale gelebilir ve böylece de bacaklarda bulunan selülit görünümü büyük ölçüde azaltılabilir. Aynı zamanda maskelerin içerisinde yer alan ilave maddeler de bacakların beslenmesini, çok daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlama işlevine sahip. Bununla birlikte bölgede kan akışının hızlanması ile beraber sıkılaşma şansı da bir o kadar artar. Bu yüzden maskenin içinde bulunan malzemelerin önemi çok büyük olur.

Ayrıca bazı selülit karşıtı maskeler bölgedeki ısı miktarını arttırıp o bölgeyi pürüzsüzleştirmek üzerine çalışırlar. Böylece de bölgedeki yağın bir kısmı kolay bir şekilde atılmış olur. O yüzden özellikle kil maskesi insanlar tarafından yoğun olarak ve sıklıkla tercih edilir. Kilin yanı sıra tarçın ve esansiyel yağlar da bu bakımdan oldukça işlevsel bir role sahip olur.

Selülite Karşı Maskelerin Zararları

Selülite karşı uygulanan maskelerin hazırlık aşamasında tamamen doğal olan ürünler kullanılıyor. Bu yüzden bu maskelerin zararlı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Fakat elbette herkesin bünyesi farklı olabiliyor. Kimsede en ufak bir alerji yapmadan bir besin maddesi, bir kişide fazlasıyla kaşıntıya, şişmeye ve kızarıklığa yol açabiliyor. Bu yüzden size tavsiyemiz; uygulama öncesinde hazırlamış olduğunuz maskeyi bacağınızda ya da bileğinizde küçük bir bölgede denemeniz. Eğer uygulamadan sonra vücudunuzda herhangi bir olumsuz bir belirti ile karşı karşıya kalırsanız da hiç vakit kaybetmeden bir doktora ya da bir hastaneye gitmelisiniz. Aynı şekilde maskenin içerisinde kullanacağınız ürünlerden bir tanesine bile karşı bir alerjiniz var ise kesinlikle o maskeyi kullanmamalı ya da o alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ürünü çıkartıp yerine muadili bir başka ürünü koymalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.