Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SELÜLİT NEDEN OLUR?

Bu yazımızda sizlere, kadınların korkulu rüyası olan selülit hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olarak, selülit tedavisini olabilirsiniz.

Yazımızda ilk olarak sizlere selüliti açıklayacak olursak eğer, lifli bağ dokuların içindeki deri altı yağların çıkıntı yapması ve buna bağlı olarak topoğrafik şeklinde insan derisinde çukurlar ve yumrular şeklinde bir görüntü oluşturmasıdır.

Selülit uyluk, kalça ve karın üzerinde pütürlü, çukurlu deri için kullanılan bir terimdir. Selülit ergen ve erişkin kadınlarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir.

Selülit ciddi bir tıbbi sağlık sorunu değildir, ancak çirkin bir görüntü sergilemektedir. Özellikle şort, mayo ve kısa etek tercih eden bayanlar için daha kötü bir görüntü oluşturmaktadır. 

Birçok selülit tedavileri, masaj veya selülit kremleri de dahil olmak üzere, birçok basit tedavi yöntemler ile çarpıcı sonuçlar vererek tedavi edilmektedir.

Araştırmacılar selüliti tamamen yok edebilmek için olası tıbbi tedaviler incelemektedirler. Bu arada sizlerde yapacak olduğunuz basit yaşam tarzı değişiklikleri ile selülit görünümünü iyileştirmek için adımlar atabilirsiniz. Yazımızın devamında bu tedavilerin bilgisine ulaşabilirsiniz.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit çukurlu veya engebeli deri gibi görünmektedir. Bazen bir süzme peynir veya portakal kabuğu dokusuna sahip bir cilt olarak tarif edilmektedir.

Selülitler kimi zaman, cildinizi sıkıştırmanız ile ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman bunu yapmanıza gerek kalmadan ciltte kendini belli etmektedir.

Daha şiddetli selülitler ise cildin tepeciler ve çukur alanlarında oluşarak buruşuk ve engebeli görünmesine neden olmaktadır.

Selülit en yaygın olarak, uyluk ve kalçalarda çevresinde görülmektedir. Bunların yanı sıra, göğüsler, alt karın ve üst kollarda bulunabilir.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi selülit ciddi bir tıbbi sağlık sorunu değildir ve herhangi tıbbi bir tedavi gerekli değildir. Aslında, birçok doktor selülit sorunun normal bir olay düşünmektedir. Eğer cildinizin görünümü hakkında rahatsızlıklarınız varsa, dermatolog veya plastik cerraha gidebilirsiniz .

Selülit Neden Olur?

Selülitin nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir, ancak açıklamaların ortaya koyduğu çeşitli teoriler vardır. Bunlar şöyle sıralanmaktadır;

1.Hormonal Faktörler

ovulation-pain3

Hormonlar muhtemelen selülit gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin selülit üretim sürecinin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

2.Genetik

genetik-test-BEB6-FF62-C3B9

Belirli genler selülit gelişimi için gereklidir. Genler cinsiyet, ırk, yavaş metabolizma, sadece derinin altına yağ dağılımı ve dolaşım yetmezliği olarak selülit ile bağlantılı belirli özellikleriyle kişide selülit oluşumuna neden olabilir.

3.Diyet

headline

Çok fazla yağ, karbonhidrat, tuz ve çok az lif tüketmenin selülit oluşumuna daha fazla miktarda oluşmasına neden olmaktadır. 

4.Yaşam Tarzı Faktörleri

Body-Flow-Fluids-and-Energy

Selülit sigara içen, egzersiz yapmayan ya da uzun süre aynı pozisyonda oturmakta olan bireylerde daha sıklıkla görülmektedir. 

5.Giyim

giysi-dolabi-duzenleme

Bir başka neden ise, kalça üzerinde sıkı elastik (kan akımı sınırlayıcı) iç çamaşırları selülit oluşumuna sebep olmaktadır. 

Selülit İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Selülit erkeklere göre daha çok daha yaygın olarak kadınlarda bulunmaktadır. Aslında, kadınların büyük çoğunluğunda selülit bulunmaktadır. Genellikle selülit, uyluk, kalça gibi ortak alanlarda dağıtılmış olmaktadır.

Selülit ayrıca cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olmaktadır ve bu durum genellikle yaşlanma ile daha alakalı olmaktadır.

Kilo artışı ile birlikte selülit daha fark edilebilir hale getirebilir, ancak bazı zayıf  insanlar da selülit bulunmaktadır.

Ailelerde geçmişleri bu konuda önemli olmaktadır, genetik ile selülit geliştirme büyük bir rol oynamaktadır. Etkin olmayan bir yaşam tarzı da selülit oluşmasına neden olmaktadır.

Selülit İçin Tedaviler ve İlaçlar Nelerdir?

Selülit gidermek için birçok tedavi şekli  bulunmaktadır. Bu kapsamda tedaviler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Kilo Kaybı

Kilo kaybı, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile, muhtemelen en yararlı selülit tedavi yöntemini uygulamış olursunuz. Kilo kaybetmek ve bacaklar, uyluk, kalça ve karın kasları güçlendirmeye yardım ederek, çukurlu cilt görünümünden kurtulmanıza olanak sağlayabilmektedir.

Tek başına kilo kaybı faydaları ancak sınırlı derecede olmaktadır. Selülitler kilo kaybından sonra daha az şekilde bulunarak bir fark yaratmasına rağmen, tamamen ortadan kalkmayacaklardır.

 • Lazerler ve Radyofrekans Sistemleri

Belki de en umut verici medikal tedavilerden birisi olan lazerler ve radyofrekans sistemleridir. Birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. En yaygın olan tedavi biçimi olmaktadır.

Bir sistem doku masajı, radyofrekans teknolojisi ve selülit tedavisi için kızılötesi ışık birleştirmektedir. Başka bir sistem diode lazer enerjisi ile kombine doku masajı sunmaktadır. Üçüncü sistem ise selülit tedavisi için aynı anda derin ve yüzeysel seviyelerde radyofrekans kullanmaktadır. Her üç sistem bir dizi tedavilerinden sonra selülit iyileştirmeler sağlanmaktadır. İstenilen sonuçlara ulaşmak ise altı aya kadar sürebilmektedir.

 • Liposuction

Bazı insanlar selülit için bir tedavi olarak liposuction düşünebilmektedirler. Liposuction sırasında, bir cerrah küçük kesiler aracılığıyla cilt altına dar bir tüp ekler ve daha sonra yağ hücreleri bu tüp yardımıyla emer.

Liposuction vücut şekillendirmesine yardımcı olsa da, selülit kaldırmak için etkin bir tedavi şekli olmamaktadır. Ve kimi zamanlarda selülitlü bölgenin daha kötü görünmesine yol açabilmektedir.

Lazer yardımlı liposuction deri sıkıştırırken yağ hücrelerini yok eder ve selülit için daha etkili bir tedavi olabilmektedir, bu tedavi bu konuda yeni bir tedavi şekli olmaktadır. 

 • Topikal Tedavi

Yüzde 0,3 retinol krem ​​bir günde iki kez uygulama ile birlikte altı ay sonra selülit görünümünü iyileştirme anlamında ilerleme gösterilmiştir.

 • Diğer Tedaviler

Bu kapsamda uygulanan diğer tedavi şekilleri ise şöyledir;

 1. Pnömatik masajlar
 2. Lenfatik akımı teşvik masajlar
 3. Isı terapisi
 4. Radyo frekans tedavisi
 5. Manyetik terapi
 6. Radyal dalga terapisi
 7. Endermologie
 8. Elektriksel stimülasyon

Selülit için Alternatif Tıp

Birçok cihaz, ürün ve kremler selülit tedavisi iddialı olmaktadır. Ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Aşağıdaki birçok tedavi biçimi selülit tedavilerinin birkaçıdır. Bu tedaviler selülit giderilmesinde etkili olduğu kanıtlanmış olması rağmen aklınızda bulundurmanızda fayda olacaktır.

 • Güçlü Masaj

Bazı selülit tedavileri kuvvetli masaj ile birlikte kan akışını arttırmak ve toksinler kaldırarak selülit eğilimli alanlarda aşırı sıvı azaltması kavramına dayanarak bu sorundan kurtulmanıza yardım edecektir. (Aynı zamanda Lipomassage olarak da adlandırılır) Özellikle, endermologie yöntemlerin biri, silindirler arasındaki cildi yoğurmak için, elde tutulan bir cihazı kullanmaktadır. Bu tedaviden sonra cildinize hafif bir iyileşme fark edebilirsiniz, ancak sonuçları genellikle kısa ömürlü olmaktadır.

 • Mezoterapi

Bu işlem; aminofilin, hormonlar, enzimler, bitki özleri, vitamin ve mineraller bir arada içerebilir ve bunlar deri altına enjekte edilmektedir. 

Bu tedavi bazı yan etkileri barındırmaktadır. Bunlar; enfeksiyon, döküntü ve engebeli ya da düzensiz cilt kıvrımları dahil olmak üzere birçok istenmeyen etkilerdir.

 • Selülit Kremleri

Çeşitli malzemeler içeren kremler, vitaminler, mineraller, bitki özleri ve antioksidanlar gibi, genellikle selülit tedavisi kullanılmaktadır. Ama hiçbir çalışma, kendileri tarafından kullanılan bu kremlerin herhangi bir iyileşme sağladığını göstermemektedir. Bazı durumlarda, bu ürünlerin içinde bulunan maddeler cilt reaksiyonları veya döküntüleri neden olmaktadır. 

Selüliti Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı beslenme, meyve, sebze ve lif gibi düşük yağlı gıdaları tüketmek selüliti önlemek için sizlere yardımcı olabilir. Benzer şekilde, düzenli egzersiz, sağlıklı bir kiloyu korumak ve stresi azaltmak, selüliti önlemek için tavsiye edilmektedir.

Ayrıca tanga giyen, boyshorts, ya da daha gevşek uydurma iç çamaşırı sıkı elastik nedeniyle selülit oluşumu da oluşabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.