Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Selülite Ne İyi Gelir?

Selülit, uyluk, kalça ve karın üzerinde pütürlü ve çukurlu et için kullanılan bir terimdir. Selülit en çok gençlerde ve kadınlarda meydana gelmektedir. Çok ciddi bir sorun olmamasına rağmen çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olur. Selülit sahibi kadınlar bu nedenden ötürü kendilerini içe dönük hissederler ve deniz şortu veya deniz kıyafetleri giymekten çekinirler.

Pek çok selülit tedavisi masaj ve çeşitli selülit kremlerinin kullanımını tavsiye etmekte ve kayda değer sonuçlar vadetmektedir. Ancak çoğu tedavi yöntemi bu tip beklentileri karşılayamamaktadır.

Selülit tedavisinde olası yöntemler üzerine araştırmalar sürmektedir. Ancak siz de selülitlerin çirkin görünüşlerine karşı kendi başınıza adımlar atabilirsiniz.

Selülit Neden Olur?

Selülit fibröz bağ tellerinin altında bulunan kasların, cildi rahatsız etmesi ile oluşur. Yağ hücrelerinde meydana gelen birikim cilde doğru itilir ve yol boyunca kordonlar aşağı çekilir. Bu durum da pürüzlü yüzeylerin ya da çukurlaşmaların oluşmasına zemin hazırlar. Kalıtsallık, cilt kalınlığı, cinsiyet, vücut yağ dağılımı ve miktarının yanı sıra tüm yaşlarda mevcut veya görünür selülitler bu maddelerden etkilenebilir. Dünyada tüm insanlarda selülit meydana gelebilir. Ancak kadınlar erkeklere göre daha büyük ölçüde etkilenmektedir. Ayrıca selülitler hormon tedavisi ile tedavi edilememektedir.

Selülit ayrıca hormonal faktörlerden, genetik faktörlerden, yeme alışkanlığından, yaşam tarzı faktörlerinden ve giyim tarzından etkilenir. Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin etkisi ile değişen hormon seviyeleri selülite sebep olabilmektedir. Bunun dışında cinsiyet, yavaş metabolizma, cilt altında yağ üretim miktarı ve dolaşım yetersizliği gibi karakteristik etmenler de selülit oluşumunda ön plana çıkmaktadır. Eğer çok fazla karbonhidrat, yağ, tuz veya çok az lif tüketiyorsanız, yüksek miktarda selülit üretimi kaçınılmaz olur. Sigara tüketenler ve sürekli oturanlar veya sürekli ayakta duranlarda da selülit oluşumu gözlenir.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit çukurlu veya engebeli deri gibi görünür. Bazen ise bir süzme peynir veya portakal kabuğu dokuya sahip olarak tarif edilir. Hafif seviyedeki selülitler ancak cilt sıkıştırıldığında görünür hale gelir. Ancak daha ciddi selülitlerde cilt üzerinde görünür bir kırışıklık ve tepeciklerin oluşumu gözlenir.

Selülit uyluk ve kalça etrafında en yaygın olarak bulunur, ancak aynı zamanda göğüs, alt karın ve üst kollarda da bulunabilir. Selülit çok ciddi bir medikal sorun değildir ve tedavi gerektirmez. Açıkçası doktorlarda selülit oluşumunun oldukça normal bir durum olduğunu düşünmektedir. Ancak cildinizin görünüşünden şikayetçiyseniz doktorunuz, cilt uzmanınız veya plastik cerrahi ile görüşerek, alabileceğiniz tedavi yöntemleri üzerine tartışabilirsiniz.

Selülit Risk Faktörleri Nelerdir?

Selülit bayanlarda erkeklere göre çok daha yaygın olarak oluşum gösterir. Daha doğrusu bayanların büyük bir kısmı selülite sahiptir. Bu durumun sebebi ise bayanlardaki yağların uyluk ve kalça civarında üretiliyor olmasıdır. Ayrıca yaşlanma sonucu cildin eski elastikliğini kaybetmesi ile selülit çok daha yaygın bir hale gelir.

Kilo almak selülitlerin daha görünür olmasını sağlamaktadır. Ancak bazı zayıf bayanlarda da selülit bulunmaktadır. Genellikle aile içerisinde genetik bir yayılım gösterir. Yani selülit oluşumunda genetik faktörler en büyük role sahiptir. Aktif olmayan bir yaşam tarzına sahip olan, örnek olarak hamile bayanlarda selülit oluşma ihtimali daha fazladır.

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Kilo vermek: Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile kilo vermek, selülit tedavisi için oldukça faydalı olacaktır. Bacaklarda, kalçada ve uyluk civarında incelmeler ve kas oluşumları engebeli cilt görüntüsünü azaltacaktır. Ancak kilo vermek de yeterli etkiyi oluşturmaz. Kilo kaybı selülitlerin daha az görünür olmasını sağlar ancak onları tamamen ortadan kaldırmaz.
  • Lazer ve Radyo Frekans Sistemleri: En çok umut vadeden medikal tedavi yöntemleri ise lazer ve radyo frekans sistemleridir. Bir sistem doku masajını, radyo frekans teknolojisi ve infrared ışık da selülit tedavisini gerçekleştirmektedir. Diğer bir sistem ise doku masajını diyot lazer enerjisi ile birlikte iletmektedir. Üçüncü sistem ise selülit tedavisi için aynı anda derin ve yüzeysel düzeyde radyo frekans kullanır. Bu 3 sistem bir araya geldiğinde ise bir dizi tedavi işlemleri sonrası 6 aylık bir süreç atlatıldıktan sonra selülit tedavisini gerçekleştirmektedir.
  • Liposuction: Bazı bayanlar da Liposuction’ı selülit tedavisinde kullanmaktadır. Bu süreç içerisinde ince bir tüp cildin iç kısmına yerleştirilir ve daha sonra küçük insizyon ve yağ hücrelerinin emilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sadece vücudu şekillendirir, selülitleri yok etmez. Bazı durumlarda ise selülitlerin daha kötü bir hal almasını sağlar. Lazer yardımlı olarak yapılan liposuction işleminde ise yağ hücreleri lazer yardımı ile yok edilir. Diğer işleme göre çok daha etkili bir yöntemdir.

Selülite Ne İyi Gelir?

Pek çok cihaz, ürünler ve kremler selülit tedavisi için iddialı bir mevkiye sahiptir. Ancak bu ürünleri destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Eğer cildinize iyi gelen bir selülit tedavi yöntemi bulmuşsanız dahi, bu durum sürekli devam etmeyecektir. Etkileri kanıtlanmamış olsa da günümüzde kullanılan alternatif selülit tedavi yöntemleri arasında;

1.Su Tüketimi

s1

Yeterli miktarda su tüketmezseniz, hiçbir zaman etkili bir şekilde selülitlerden kurtulamayacaksınız. Bu sebeplerden dolayı yağlardan kurtulmak için su tüketimi bir numaralı madde olarak ön plana çıkmaktadır. Selülitler parçalandığında içerdiği kimyasal maddeler vücuda yayılır. Eğer yeterli miktarda su tüketirseniz bu kimyasal toksinleri vücudunuzdan atabilirsiniz.

2.Hindistan Cevizi Yağı

s2

Oldukça yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de cildi nemlendirmektir. Bu işlemi hindistan cevizi yağını selülitli bölgeye fırçalama yolu ile uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece cilt tabakası altında bulunan toksinleri ortamdan uzaklaştırarak dağıtmış olacaksınız.

3.Yeşil Çay

s3

Yeşil çay tüketimi metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakım hızını arttırarak yağı emen enzimlerin faaliyetini azaltır. Gün içerisinde 3 bardak yeşil çay içen bir kişinin yaktığı kalori miktarı artar ve sıradan bir güne göre 80 kalori daha fazla yakar. Sabahları kahve yerine yeşil çay denemenizde fayda vardır.

4.Elma Sirkesi

s4

Elma sirkesi ile birlikte bir miktar bal ve su karışımı hazırlayın. İhtiyaç duyulan bölgeye uygulayın ve bir süre bekletin. Daha sonrasında ise ılık su ile temizleyin. Bu işlem selülitleri belki yok etmeyecektir. Ancak selülit görünümünde daha iyi bir dış görünüş elde edilmesini sağlayacaktır.

5.Domates ve Domates Püresi

s5

Domates yüksek miktarda likopen içermektedir. Bu maddeler de cilt üzerinde bulunan kolajenlerin yıkılmasını sağlamaktadır. Dr. Öz’e göre domates püresi oldukça yüksek miktarda likopen içerir. Domates ve ürünlerinin tüketimi ile yağ yakımını hızlandırabilir ve selülitlerin çirkin görüntüsünü uzaklaştırabilirsiniz.

6.Selülit Kremleri

s6

Kremlerin içerisinde vitamin, mineral ve antioksidan bulunmakta olup, genellikle marketlerde selülit tedavisi için satılmaktadır. Ancak faydalarını kanıtlayacak herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Ayrıca bazı ürünlerin kullanımı cilt üzerinde tahriş olmasına ve kızarıklıklara sebep olmaktadır.

7.Dinç Masaj

s7

Bazı selülit tedavileri ise kan akışını hızlandırarak, toksinleri ve aşırı miktardaki selülit yapan sıvıları ortadan kaldırır. Bu işlemi yapabilmek için çok çeşitli masaj yöntemleri aktif olarak kullanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.