Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Selüliti Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle beraber kadınla vücutlarına daha da bir özen gösterirler. Fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli diyetler deneniyor. Ancak fazla kiloların yanında kadınların yakındığı bir başka durum daha bulunuyor. O da selülittir. Selülit olan vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlamış anlamına gelir. Kan dolaşımı yavaşlayan bölgelerde damarlarda doku sıvısı sızar. Bu oluşan sıvı vücudun savunmasında etkili olan bağ dokusuna sarılır. Düzensiz ve gelişi güzel olan bu sarılma vücutta portakala benzer görünüme sebep olur. Bölgesel selülit oluşumu da bu şekilde meydana gelir. Kadınlarında bu durum ne yazık ki daha çok yaşanır. Hatta selülit sorunu ile karşılaşan erkeklerin olmadığı bile söylenebilir. Bacakların üst kısımlarından itibaren bu kötü görüntü ne yazık ki varlığını belli eder.

Kısa etek, elbise giyildiğinde, plajlarda mayo ya da bikini ile dolaşırken ne yazık ki selülitler kendini belli ederek can sıkıcı bir hale dönüşebilir. Bundan kurtulmanın tek yolu ise bazı önlemler almaktır. Teknik olarak henüz bu soruna çözüm getirilmediği için bizler de kendi çabamız ile bunu başarabiliriz. Selüliti önlemek için yapılması gerekenleri listeleyerek sizlere bu konudaki en ayrıntılı bilgileri vereceğiz.

 Selüliti Önlemek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Selüliti önlemek için evde kendiniz bazı teknikleri kullanabilirsiniz. Bu tekniklerin bir kısmı egzersiz bir kısmı da yeme içme alışkanlıklarıyla alakalıdır. Selülitlerin tamamen geçmesini önlemek mümkün olmasa da en azından selülit oluşumunu durdurabilirsiniz.

1. Bol Su İçmelisiniz!

Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız ilk etapta işe çok su içmekle başlayabilirsiniz. Bol su içmek vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Bu da selülit oluşumundaki bağ dokusunun oluşmasına engel olur.

2. Selülitli Bölgeye Keseleme Uygulaması

Her duşa girdiğinizde bacaklarınızın arka bölümlerini ve selülit olan kısımları mutlaka keseleyin. İyi bir şekilde sürekli olarak keselemek selülitler iyi gelecektir.

3. Yediğiniz ve İçtiğiniz Besinlere Özen Gösterin

Çay, kahve, kola ve sodayı çok tüketmemeye çalışın. Özellikle paket kahve çeşitleri selülit oluşumunu tetikler. Bol miktarda meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Süt, peynir yoğurt gibi protein ürünlerin ise genel olarak az yağlı olanlarını tüketmeye çalışın. Aynı zamanda öğünlerinizde beyaz ekmek yerine kepek ekmeği tercih etmenizde selülitler için daha iyi olacaktır.

4. Sporu İhmal Etmeyin

Selülitlerin vücuttan tamamen uzaklaşmasını sağlamak kolay olmasa da yukarıda belirtilen özelliklere dikkat ederseniz biraz da olsa bu sorundan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz. Verdiğimiz öneriler genel olarak yeme alışkanlıklarımızla ilgilidir. Çünkü selülit genel itibari ile vücudun sağlıklı olmaması, yağlı olması ile de ilgilidir. Ancak diğer yandan da selülit oluşumunu engellemek için sporun da yapılması gerekir. Bacak hareketleri, basen hareketlerinin her biri var olan selülitlerin kaybolmasına yardımcı olur. Bu nedenle selülit oluşumunu engellemek için düzenli spor yapmak da önemlidir. Bazı hareketler selülitleri azaltmaya yardımcı olur. Örneğin sandalyede oturuyormuş gibi durmak selülit oluşumunu büyük ölçüde azaltır. Bunun yanında her gün yarım saat yürüyüş yapmak da bacak bölgesinde oluşabilecek olan selülitleri önler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.