Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Serçe Parmak Zedelenmesi Nasıl Geçer?

Gün içinde en çok kullanılan organlar olan el ve yakalar birçok farklı işlevi gerçekleştirmemizi sağlar. Elin yanı sıra parmaklar kavrama, tutma, taşıma ve birçok farklı işlevi daha yerine getirdiği için zedelenmeye daha müsait olur. Parmaklar çok fazla kullanıldığı ve ince bir yapıya sahip olduğu için zedelenmeye daha müsait olur.

Parmak zedelenmesi, kırılması ya da şişmesi gibi sorunlara rastlamak mümkündür. Diğer parmaklara göre serçe parmağın küçük ve narin olması sebebiyle en sık zarar gören parmak serçe parmağı olur. Serçe parmağı zedelenmesi genellikle travma etkenlerinin sonucu oluşur. Parmakların hasar ve darbe alması sebebiyle zedelenme ve şişlikler ortaya çıkar. Parmak zedelenmesi daha çok şişlik şeklinde kendini gösterir.

Parmak Zedelenmesi Neden Olur?

Genellikle şişkinlikler şeklinde kendini gösteren parmak zedelenmeleri darbeler haricinde çeşitli hastalıkları da işaret edebilir. Parmak şişliğinin detaylı bir şekilde araştırılması ve bir tanı koyulması gerekir. Tanının ardından ise tedavi yöntemi belirlenir.

1. İncinme, Yaralanma

Parmağın gün içinde çok fazla kullanılması ve zorlanması halinde zedelenme meydana gelebilir. Fiziksel zorlanma ya da parmağa darbe alınması halinde parmakta şişlikler oluşur. Alınan darbenin şiddetine göre ağrı ve şişliğin büyüklüğü de artar ya da azalır.

2. Romatoid Artrit

Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar, bağışıklık sisteminin anormal bir şekilde tepki göstermesi sebebiyle ortaya çıkar.

3. İltihaplanma

Kırılan ya da kesilen parmakta zararlı bakterilerin türemesi ve birikmesi iltihaplanmaya yol açar. Parmakta meydana gelen iltihaplanma ise şişlik ile kendini gösterir. Serçe parmağın zedelenmesi ve şişmesi halinde ihmal edilirse ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu sebeple şişliklerin ihmal edilmemesi ve vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir. Şişliğe sebep olan durumun tespit edilmesi ile tedavi yöntemine geçilir.

Parmak İncinmesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Parmak eklemlerinin şişmesi,
  • Parmağın hareket ettirilirken zorluk çekmesi,
  • İncinmenin meydana geldiği eklemlerin çevresinde ağrı,
  • Zedelenmiş olan bağlar sebebiyle hareket ettirilen parmağın acıya sebep olması,
  • Çok şiddetli bir şekilde burkulmuş ya da bağları tamamen kopmuş olan parmağın hareket ettirilmesi ya da düz tutulması da mümkün olmaz.

Parmak Zedelenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parmağın hızlı bir şekilde iyileşmesini istiyorsanız acıyı azaltmalı ve şişliği dindirmelisiniz. Bunun için ise incinmiş olan parmağın kullanılmaması gerekiyor. Parmağı sabit bir şekilde tutmak ve korumak için atel ya da bandaj kullanabilirsiniz. Parmağa aşırı basınç uygulanmasına neden olan hareketlerden kaçınmanız gerekiyor. Bunun için ise doktorunuza parmak ağrınızı dindirmek için yapılabilecek olan en doğru yöntemi sormayı unutmayın. Şimdi sizlerle birlikte parmak zedelenmesinin tedavi edilmesine kullanılabilecek olan yöntemlere bir göz atalım.

1. Buz Tedavisi

Parmağın incinmesi halinde buz koymanız halinde acı ve şişlik azalacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey buzu doğrudan tene temas ettirmemek olur. Bunun yerine buzu bir havlunun ya da buz torbasının içine sarmalısınız. 10 ya da 20 dakika boyunca günde dört defa yapabileceğiniz bu uygulama ile birlikte şişlikler ve ağrılarınız iner. Buz tedavisinden faydalanmak için ilk 48 saat içinde bu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.

2. Bandaj ya da Kompresyon

İlk 24 ve 72 saat aralığında parmağa bandaj sararak hem şişliğin inmesini hem de parmağın sabit durmasını sağlayabilirsiniz. Bandaj ile yapacağınız baskı yönteminde kan akışınızı engellemeyecek şekilde parmağınızı sarmaya dikkat edin. Parmaklar için en iyi bandaj yöntemi 8 – 9 santimetrelik bir atel ile parmağı sarmak olur.

3. İlaç Kullanımı

Doktora gitmeniz halinde iltihaplanmanın geçmesi ve acının azalması için sizlere çeşitli ilaç tavsiyeleri verilir. Bu noktada tavsiye edilecek olan ilaçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Reçetesiz bir şekilde alınabilecek olan aspirin, asetaminofen, ibuprofen ve naproksen gibi iltihap önleyici ve ağrı kesiciler,
  • Cilde direkt uygulanabilecek olan bölgesel ağrı kesiciler,
  • Ciddi bir ağrı olması halinde reçete ile verilen ilaçlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.