Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Serebral Palsi

Serebral palsi hastalığın doğum sırasında ya da doğum sonrasında meydana gelen beyin hasarının neticesinde ortaya çıkan, ilerlemeyen fakat bunun yanı sıra yaşa bağlı olarak değişim gösteren, hareketleri kısıtlayabilen bir hareket bozukluğu olarak bilinmektedir. Ancak serebral palsinin beyinde oluşturduğu hasar yaşa bağlı olarak ilerleme göstermez. Aynı şekilde bu hastalık bulaşıcı da değildir. Hatta kalıtsal olarak da gerçekleşmez ve kişinin hayatını da tehdit eden bir rahatsızlık olmamaktadır. Bu hastalıkta duyusal bozukluk, bilişsel bozukluk, iletişim bozukluğu, algılama bozukluğu, epilepsi bozukluğu, davranış bozukluğu ve kas sistemi sorunları meydana gelir. Serebral palsi hastalığına sahip olan çocukların bir kısmında zaman içerisinde bir iyileşme görülür ancak bir kısmının da zaman içerisinde durumu daha da kötüye gidebilir. Bu yüzden de hem muhtemel problemleri önlemek hem de çocukların çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerine olanak tanımak için erken yaşlarda tedavi edilmeye başlamaları gerekir. Bu yüzden de elbette erken teşhis gereklidir. Her hastalıkta olduğu gibi serebral palsi hastalığında da erken teşhisin önemi bir hayli büyük olmaktadır.

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsi hastalığının bir diğer adı beyin felcidir. Bu hastalık bebelikte ya da çocukluk dönemlerinin en başlarında ortaya çıkar. Genellikle kişinin vücut hareketleri ile kas koordinasyonunu kalıcı bir biçimde etkiler. Ancak bu hastalık ağırlıklı olarak zaman ile kötüleşmez. Serebral palsi hastalığı kas hareketlerinin etkilenmesine neden olmaktadır. Fakat bu hastalık kaslarda veya sinirlerde meydana gelen bir sorundan kaynaklı olmamaktadır. Bu hastalık direkt olarak beyindeki kas hareketlerini kontrol eden ve düzenleyen bölgede meydana gelen bir anormallikten kaynaklı olarak ortaya çıkar. Serebral palsi hastalığına sahip olan çocuklar genellikle bu hastalık ile birlikte meydana gelirler fakat doğduktan sonraki aylarda ya da yıllarda bir müddet bu hastalık tespit edilememektedir.

Serebral Palsi Neden Olur?

screenshot_1

Serebral palsi hastalığı bazı durumlarda direkt olarak bebek henüz anne karnında iken beyninde oluşan bir hasar ile meydana gelir. Bu hasar pek çok farklı neden ile oluşabilir. Bu nedenler arasında bir enfeksiyon ya da annenin zarara uğradığı bir kaza da bulunabilmektedir. Hatta aynı şekilde annenin yüksek kan basıncı veya diyabet gibi sağlık sorunları var ise bu da doğum öncesinde bebekte serebral palsi hastalığının oluşmasına neden olabilir. Bazı durumlarda serebral palsi hastalığı doğum sırasında da oluşabilir. Bunun oluşmasına neden olarak da bebeğin doğum sırasında yeteri kadar oksijen alamaması veya doğumunun çok zor bir şekilde gerçekleşmesi gösterilebilir. Bu gibi durumlar meydana gelir ise eğer bebeğin beyninde serebral palsiye neden olan bir hasar oluşabilir.

Aynı şekilde bu problem bazen doğum sonrasında da oluşabilir. Genelde bebeğin prematüre doğum adı verilen çok erken bir zamanda doğması ile yani vücudunun henüz annesinin karnı dışında bir yerde yaşamaya hazır hale gelmediği zamanlarda bu hastalık bebekte oluşabilir. Çünkü bebek beyni doğumdan sonra da gelişmeye devam eder. Ancak böyle bir doğum hali bebeklerin beyinlerinde bir takım hasarlara yol açabilir ve serebral palsi hastalığı meydana gelebilir.

Serebral Palsi Belirtisi

screenshot_2

Serebral palsi hastalığı her çocukta ve de her bebekte aynı belirtileri ortaya koymaz. Bazı bebeklerin ya da çocukların serebral palsi hastalığından etkilenen kasları normal halinden çok daha gergin olur iken bazı bebeklerin ya da çocukların da serebral palsi hastalığında etkilenen kasları yine hiç beklenmeyecek kadar gevşek olabilir. Aynı şekilde bu hastalığı taşıyan çocuklarda istemsiz kas ve vücut hareketleri de ortaya çıkabilir. Fakat belirtiler serebral palsi hastalığından etkilenen bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlar ile beraber serebral palsi olan çocuklarda konuşma, işitme, görme ile alakalı sorunlar ve zeka geriliği gibi belirtiler de meydana gelebilir. O yüzden serebral palsi hastalığı konusunda tek bir belirtiden söz etmek mümkün değildir. Bu yüzden de her çocuğu kendi içerisinde incelemek ve değerlendirmek gerekir.

Ancak bazı belirtiler özellikle çocuklarda serebral palsi hastalığından şüphelenilmesi gerektiğini ortaya koyabilmektedir. Bu belirtiler arasında çocuğun hareket gelişiminin yaşıtlarının hareket gelişiminden geride olması, özellikle baş kontrolünün daha geç gelişmiş ya da oturmuş olması, çocuğun yaşıtlarına oranla daha geç yürümeye başlamış olması ve çocuğun vücudundaki kasların normal çocukların vücudundaki kaslardan daha gergin ya da daha gevşek olması vardır. Eğer böyle bir durum ortada ise çocuğun en kısa zamanda bir doktor tarafından görülmesi gerekir. Çünkü o çocukta serebral palsi hastalığı bulunuyor olabilir. Özellikle henüz bebeklik çağında anne ve babaların bebeklerinin gelişiminde küçük de olsa bir gecikme ya da farklı bir yöne gidiş seyretmeleri halinde mutlaka bir doktora başvurup testlerin yapılmasını istemeleri gerekir. Çünkü bu sayede hastalık çok erken yaşlarda teşhis edilebilir.

Özellikle serebral palsi hastalığı bir aylık bebeklerde sürekli ağlama hali, süt emmede bozukluk, sürekli olarak kusma hali, çevresindeki uyaranlara cevap vermeme durumu ve havale geçirme gibi belirtiler gösterebilir. İki aylık olan bebeklerde ise bir aylık bebeklerdeki belirtilere ilave olarak olması gereken reflekslerin bebekte bulunmaması ve bebeğin kaslarında aşırı sertlik veya aşırı gevşeklik serebral palsi hastalığı belirtisi olarak gösterilebilir.

Üç aylık bebeklerde görülen serebral palsi hastalığı belirtileri ise bebeğin gözlerinde kayma, titreme, bebeğin sırtüstünde, başının ya da topuklarının üstünde yay gibi ve sert bir şekilde duruyor olması, bebeğin hiçbir şekilde gülmemesi ve annesinin yüzüne ağırlıklı olarak bakmaması gösterilebilir. Dört aylık bebeklerin hastalık belirtileri arasında ise bebeğin baş kontrolünün bulunmaması, gözlerinin yeteri kadar bir yere odaklanamıyor oluşu, bebeğin göz takibi yapamıyor oluşu, bebeğin ellerini ya da elini beş parmak da içeride kalacak şekilde sürekli olarak yumruk biçiminde tutuyor oluşu, bebeğin ilk aylardan sonra kaybolması gereken reflekslerinin halen daha devam ediyor olması gösterilebilir. Sekizinci ayına girmiş olan bebeklerin serebral palsi hastalığı belirtileri arasında bebeğin dönme, sürünme ya da oturma gibi eylemleri gerçekleştiremiyor oluşu, bebeğin ellerini kullanma yetisinin de çok kısıtlı oluşu, el ve göz koordinasyonunun bulunmuyor oluşu, bebek tekme atarken iki bacağının da atılması, bebeğin bacaklarını uzatarak oturduğu hallerde bile öne doğru eğilmesi ya da bacakların birbirinin üstüne binmesi gösterilebilir. Artık on aylık olmuş olan bebeklerde serebral palsi hastalığı belirtisi olarak bebeğin emekleyemiyor olması ya da sıçrar gibi emekliyor oluşu, bebeğin ayağa kalkmada çok fazla zorlanması, bebeğe ismi ile hitap edildiğinde ya da bebek ismi ile çağrıldığında bebeğin tepki vermemesi, bebeğin sürekli olarak ağzından salya akması, bebeğin verilen yiyecekleri ağzına alamaması ya da ağzına götürememesi gösterilebilir. Birinci yaşının doldurmuş olan bebekler serebral palsi hastalığı belirtisi olarak bebeğin sıralama yapamaması, bir yere tutunarak dahi olsa yürüyememesi, bebeğin parmak uçlarında yürüyememesi ve bebeğin çapraz yürüyememesi gösterilmektedir.

Eğer bebeklerin bu çağlarında bu belirtiler görülüyor ise mutlaka bir doktora başvurarak kontrol edilmeleri gerekir. Eğer ki bebekte bu hastalığın olduğu teşhis edilir ise bir an önce tedavi sürecine başlamak gerekir. Çünkü eğer doğru tedavi yöntemleri etkili bir şekilde uygulanır ise bu hastalığın olumsuz etkilerini ciddi ölçüde ortadan kaldırmak mümkün olur.

Serebral Palsi Tedavisi

screenshot_1

Serebral palsi hastalığı tamamıyla iyileştirilemez ancak bu tedavi ile çocuğun becerilerini ciddi oranda geliştirilebilir. Hatta eğer ki çocuğun yetersizlikleri doğru ve etkili bir biçimde tedavi edilir ise çocuklar normale yakın bir insan gibi hayatlarını devam ettirebilirler. Çocuğun tedavisinde mutlaka bir çocuk doktoru, bir çocuk nörologu, bir fizyoterapist, bir özel eğitim öğretmeni, bir konuşma terapisti ve bir psikolog aktif bir şekilde bulunmalı ve çalışmalıdır. Bu hastalığın iyileştirilmesine direkt olarak etki eden bir ilaç bulunmaz. Fakat hastalık ile beraber gelen bazı problemlerin engellenmesi için kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bunlar kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.