Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sert Suyun Zararları

Dünya üzerindeki tüm canlıların yaşam faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli olan en temel şey sudur. Su vücutta birçok faaliyetlere katılarak canlılığı devam ettirir. Su içerisinde birçok bileşen bulundurur. Bu bileşenlerin miktarı suyun içilebilir olup olmadığını belirler. İçilemeyen su olarak bilinen ve zararlı olan suya sert su denir. Sert su genellikle evlerde temizlik ve sabun ürünleri ile temizlik amacı ile kullanılır. Sert su temas ettiği her yerde temizlenmesi zor olan sabun çökelenlerini oluşturur. Zaman geçtikçe kendiliğinden veya ısıtılmayla hızlıca çözünürlüğünü kaybeder ve geçtiği her yere yapışır. Borular içerisinde kullanılması ile boruların içerisinde yapışıp dolması ile basınç ve su akışı azalır.

Sert Suyun Zararları Nelerdir?

Sert su kullanımında gerek vücudumuzda gerekse birçok çeşit kullanım alanında birçok zarar meydana gelir. Aşağıdaki kısımda sizlere bu zararlardan bahsedeceğiz.

1. Mideye zarar verir

Sert su içerisinde barındırdığı minerallerin yoğunluğundan dolayı içilmeye müsait değildir. Genel olarak insan sağlığına zararlı olan sert su içildiğinde mideye rahatsızlık verir. İçerisinde bulunan ağır mineraller mideye zarar verir. Buradan da bağırsağa geçen sert su bağırsaklarda da aynı etkiyi yaratır. Bu sebeple sert su tüketimi mide ve bağırsaklar için zararlıdır.

2. Tesisatın şebeke hattına zarar verir

Sert su zamanla sertliğini kaybeder veya ısınma ile bu sertlik kaybı ile daha hızlı olur. Sertlik kaybı sırasında içerisindeki ağır mineraller çöker ve şebekenin hattında birikmeye başlar. Aynı zamanda sert su borularda kireç birikintisine de sebep olur. Bu birikintiler zamanla yapıştıkları bölgelerde aşınmalara sebep olurlar. Ayrıca yapışıp birikmeden dolayı bu bölgedeki su akışı zayıf olur ve su basınca düşer. Sert suyun kullanıldığı şebekelerdeki boruların ömrü normale göre çok daha az olur.

3. Çamaşır ve bulaşık makinelerine zarar verir

Bilindiği gibi çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri su kullanarak temizleme işlemini gerçekleştirirler. Normal su yerine çamaşır ve bulaşık yıkamalarında sert su kullanılması durumunda bulaşık ve çamaşır makinelerini oluşturan ana parçalar zamanla hasar görür. Bunun sebebi içerisindeki bileşenlerin borulara ve diğer parçalara zarar verecek potansiyelde olmasıdır. Zamanla makinenin ana parçaları kireçlenerek veya aşınarak işlevini yerine getiremez. Ayrıca ütü gibi diğer ev aletlerinde sert su kullanımı aynı şekilde zarar verebilir.

4. Yüzü tahriş eder

Sert su vücut için zararlı bir maddedir. Bu zararı içerisinde çözünmüş olan bileşenlerden gelir. Özellikle cilt bölgesi sert suyun etkisi ile çabuk zarar görebilir. Bu sebeple sert su kullanarak vücut temizliği gerçekleştirildiğinde kullanılan bölge tahriş olur. Bölgenin hızlı bir şekilde tahriş olmasının sebebi içerisindeki çözünen kimyasalların deri ile direk etkileşime geçmesidir. Ancak oluşan bu hasar kalıcı değildir. Sert su kullanımı bırakıldıktan sonra hasarlı bölge zamanla iyileşerek eski haline dönecektir. Bu sebeple sert su temasından hemen sonra normal su ile bölge iyice yıkanmalıdır. Bunun sebebi o bölgede kalan kimyasalları uzaklaştırmaktır.

5. Kesici aletleri daha hızlı köreltir

Genellikle mutfaklarda veya başka yerlerde kesici ve delici aletleri temizlemek için su kullanılır. Ancak bu kullanılan suyun sertliği normale göre fazla olursa bu aletler üzerindeki etkisi oldukça kötü olur. Çünkü içerisinde bulunan ağır metaller delici ve kesici aletlerin dış yüzeyine zarar verir. Zamanla buralar aşınarak keskinlik etkisini kaybeder. Bu aşındırma olayı normale göre daha hızlı gerçekleşir.

6. Saçların dökülmesine sebep olabilir

Bilindiği gibi saç bakımı saçın sağlığı açısından düzenli yapılmalıdır. Saç bakımının en önemli elemanı ise hiç şüphesiz ki sudur. Su bakım sırasında saç nemlendirir ve diğer takviyelerin rahatlıkla saç tarafından emilmesini sağlar. Ayrıca kirleri de saç üzerinden temizler. Ancak bu amaç için kullanılan suyun kesinlikle sert su olmaması gerekir. Çünkü sert su içerisinde bulunan ağır mineraller saç köklerine ciddi zarar verir ve köklerin zayıflamasına sebep olur. Zayıflayan köklerden dolayı saç zamanla canlılığını kaybeder ve dökülmeye başlar. Bu sebeple saç bakımında ve temizliğinde sert su kullanılmaması gerekir.

7. Musluk ve duş başlığında daha fazla kireç oluşturur

Normal zamanlarda lavabolardaki musluklarda ve duş başlıklarında kireç oluşumu gözlenir. Bu kireç oluşumu zamanla normal su içerisinde az miktarda bulunan kirecin birikmesi ile oluşur. Ancak normal su yerine sert su kullanımı gerçekleştirilirse birikim normalden çok daha fazla olacaktır. Çünkü sert su içerisindeki kireç yoğunluğu normale göre çok daha fazladır. Bu sebeple sert su kullanımında çöken kireç miktarı fazla olacağından musluklarda ve duş başlıklarında kireçlenme çok daha hızlı olacaktır.

Suyun sertliğini gidermek için neler yapılabilir?

Sert suların sertliğini gidermek için yapılacak birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki havalandırma yöntemidir. Bu yöntemde suyu bir süre ağzı açık bir şekilde bekleterek içerisinde erimiş olarak bulunan bikarbonatların karbondioksit kısmının uçulması sağlanır. Daha sonrasında erimemiş olan bikarbonat tuzlarını çöktürülerek su yumuşatılmış olur. Diğer bir yöntem ise kalsiyum oksit kullanmaktır. Bu kimyasal sert suya girdiği anda erimeyen Ca ve Mg tuzlarının çökelmesini sağlar böylelikle su sertliğinden arındırılır. Son yöntem ise Soda olarak bilinen Na2CO3 kimyasalını kullanmaktır. Bu yöntemde bir önceki ile aynı etkiyi gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.