Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sertleşmeme Sorunu

Erkeklerde cinsel sorunların en sık rastlananlarından biri de sertleşmeme sorunudur. Sertleşmeye dair problemler cinsel aktivite esnasında penisin yeterli sertliğe ulaşamaması ya da sertliğini koruyamaması olarak tarif edilebilir. Bu durum hem psikolojik etkiler bırakır hem de sertleşmeme sorunu ileri boyutlardaysa cinsel ilişkiye girememe gibi sorunlara yol açabilir. Halk arasında iktidarsızlık olarak da adlandırılan sertleşme probleminin bir hastalık olarak kabul edilmesi için uzmanlar 6 ay gibi uzun bir süredir bu problemin devam etmesini gözetiyorlar. Sertleşmeme sorunu hem cinsel ilişkide hem de mastürbasyon sırasında yaşanabilir. Sertleşmeme sorununda sebep olarak genellikle psikolojik nedenler ve yaşa bağlı fizyolojik sorunlar baş göstermektedir.

Sertleşmeme Sorunu Nedir?

Sertleşmeme Sorunu

Sertleşmeme sorunu, penisin sertliğinin cinsel ilişki kurabilecek seviyeye erişememesi ya da penisin cinsel ilişki esnasında kısa sürede sertliğini yani ereksiyonu kaybetme durumuna verilen isimdir. Sertleşmeme sorunu erkeklerin cinsel hayatlarında yaşayabileceği sorunların başlıcalarındandır fakat erken boşalma veya kısırlık hastalıklarıyla doğrudan ya da dolaylı bir bağlantısı bulunmamaktadır. Sertleşmeme sorunu daha çok 40 yaş ve üzerindeki erkek bireylerde görülen bir sorundur ama erken yaşlarda da görülebilmektedir. Sertleşmeme problemiyle karşı karşıya kalan erkeklerin cinsel isteklerinde bir değişiklik söz konusu olmaz ya da cinsel isteksizlik olsa dahi fizyolojik olarak sertleşmeme sorunuyla bir bağlantısı bulunmayabilir. Aynı şekilde sertleşmeme sorunu yaşayan erkeklerde boşalma olmayacak gibi bir düşünce de yersizdir, sertleşmeme sorununa rağmen boşalma da gerçekleşmektedir. Sertleşmeme sorunu toplumda çok sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Kısa dönemli, psikolojik etkilere bağlı olarak olan sertleşmeme sorunları görülebildiği gibi uzun süren sertleşmeme sorunu vakaları da bir hayli yaygın olarak görülmektedir. Bir çok erkek özellikle stresli dönemlerinde ya da geçirdikleri başka bir takım hastalıklardan dolayı hayatlarının bir döneminde sertleşme sorunları yaşayabilir. Burada belirleyici olan faktör sertleşmeme sorununun uzun süreli ve sürekli olarak devam etmesidir.

Sertleşmeme Sorunu Neden Olur?

1. Fiziksel Etkenlerin Sebep Olduğu Sertleşmeme Sorunu

İktidarsızlık

Sertleşmeme sorununda sebeplerden biri çeşitli fizyolojik rahatsızlıklar ve işlev bozuklukları olabilir. Sertleşme olayı aslında bir hayli karmaşık bir olaydır ve bir çok kasın ve sistemin beraber çalışması sonucunda meydana gelir. Sertleşme olayında rol oynayan beyin, omurilik, sinir sistemi, dolaşım sistemi ve kas sistemleri bir şekilde uyarıldıklarında sertleşme meydana gelmektedir. Bu uyarılma görsel, düşünsel ya da başka duyu organlarıyla alınan sinyallerle meydana gelebilir. Bu uyarılar sonucunda beyin peniste yer alan sinirlere penis dokusunu gevşetecek ve kan pompalanmasını sağlayacak emirleri verir. Penis dokusu gevşediği zaman akan kan miktarı artacağından dolayı boyu uzamaya başlar. Normal şartlar altında cinsel uyaranların varlığı devam ettikçe sertleşme ve penisin iriliği devam etmektedir. Normal durumlarda sertleşme boşalana kadar veya cinsel ilişki sonlanana kadar devam eder ve sonrasında tekrar eski yumuşak haline dönüş yapar. Bu normal fiziksel ve fizyolojik döngüyü bozan herhangi bir rahatsızlık ya da işlev bozukluğu sertleşmeme problemini beraberinde getirebilir. Bu gibi durumlarda uzman ürolog hekimlere muayene olunarak fiziksel sorunu tespit ve tedavi yöntemine gidilmektedir. Bazen sertleşmeme probleminin altında üroloji sistemiyle alakalı olmayan durumlar da yatabilir. Bunların başlıcaları diyabet rahatsızlıkları, prostat beziyle alakalı bazı rahatsızlıklar, aşırı sigara ve alkol tüketimi, bir takım hormonlarla alakalı bozukluklar, ilaç kullanımları gibi sebepler olabilmektedir. Bunların dışında dolaşım sistemiyle alakalı olarak penise kan pompalanmasıyla alakalı bir fizyolojik sorun da sertleşmeme probleminin altında yatan sebep olabilir. Bu gibi durumların teşhis, tanı ve tedavisinde genellikle hormon testleriyle başlanır. Arkasından kandaki bir çok değer ölçülür ve ultrason görüntüleme yöntemiyle penise giden kan akımının da ölçülmesi oldukça önemli detaylar sunar uzman doktorlara. Sertleşmeme problemi yaşayan erkeklerde zaman zaman bölgedeki damarlarla alakalı rahatsızlıklar da sebep olarak görülebilmektedir. Bölgedeki küçük damar tıkanıklıkları sadece sertleşmeme problemine değil ileride başka rahatsızlıklara da yol açabilmektedir dolayısıyla bir an önce uzman bir ürolog gözetiminde tedavi edilmelidir.

2. Psikolojik Kaynaklı Sertleşmeme Sorunu

Sertleşmeme Sorunu

Erkeklerde görülen sertleşmeme sorununun bir diğer nedeni de psikolojik kaynaklı sorunlar olabilir. Bu gibi psikolojik kaynaklı sorunlara dönemsel olarak rastlanılacağı gibi zaman zaman kalıcı olarak da sorunlara sebep olabilmektedir. Psikolojik kaynaklı sorunların sertleşmeyi etkilemesinde evlilik müessesesiyle ilgili sorunlar başat aktörler konumundadır. İlişkide güvensizlik, ilişkiye dair güvenin sarsılması, partnerlerden birinin daha baskın olması, evlilik ve ilişkiyle alakalı yaşanan olumsuz durumlar psikolojik olarak sertleşmeme sorununu tetikleyebilir. Aynı zamanda cinselliğe dair bilgisizlikler, erkeğin baskıcı ve baskın olduğu bir cinsel hayat, erkeğin cinsel hayattaki rolünü egemenlik kurma üzerine oluşturması da bu sertleşmeme sorununun kaynağını oluşturabilir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yaşanan taciz, tecavüz, cinsel istismar, ilk cinsel ilişkinin kötü geçmesi gibi bir takım olumsuz hadiselerde de sertleşmeme sorununun temelini bu olayların sebep olduğu psikolojik rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Psikiyatri ve psikoloji alanlarındaki psikanalist yaklaşım ve kuram ise sertleşmeme sorununun altında yatan psikolojik kaynak olarak erkeklerin zihnine yerleşen hadım edilme ve sünnet korkusunun olduğunu öne sürmektedir.

Sertleşmeme Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Cinsel sağlık konusunda sertleşmeme sorunu genellikle kişiyi psikolojik olarak da yıpratan bir problemdir. Özellikle sertleşmeme sorununun altında herhangi bir fiziksel kusur yatmıyorsa erkekler için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelebilir. Sertleşmeme sorununun belirtileri cinsel ilişki esnasında ya da mastürbasyon yaparken penisin sertleşmemesidir. Bu sertleşmeme anlık kısa süreli sertleşmemeler değil de sürekli olarak süren sertleşmeme sorunu olarak kendini gösterdiğinde buna sertleşmeme sorunu denebilir. Sertleşmeme sorunu yaşandığında cinsel ilişki kurulamama, kurulsa dahi sertlik uzun süreli sağlanamadığı için kısa sürme ya da devam edememe gibi belirtiler ortaya çıkarmaktadır.

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi Nedir?

Sertleşmeme Sorunu

Sertleşme sorunu da hemen hemen tüm rahatsızlıkta olduğu gibi tedaviden önce doğru bir teşhis ve tetkik gerektirmektedir. Eğer sertleşme sorununun altında yatan neden gerçekçilikle ortaya konabilirse tedavi aşamasına geçilir ve hemen hemen her sertleşmeme sorunu belirli süreler içinde tedavi edilebilmektedir. Sertleşmeme sorununun tedavisinde genellikle iki farklı yol vardır. Bu yollar sertleşmeme sorununun temelinde yatan sebebin fizyolojik ya da psikolojik olmasına göre değişmektedir. Psikolojik rahatsızlıkların kaynağını oluşturduğu sertleşmeme sorunu rahatsızlıklarında genellikle psikoterapi önerilmekte, ihtiyaç görülürse psikiyatrik düzenleyici ilaçlar takviye edilebilmektedir. Ayrıca partnerler arası sorunların da sertleşmeme sorununa sebep olabileceği unutulmamalı ve ilişkilerin düzeltilmesi, ilişkideki sorunların ortadan kaldırılması için de gereken çaba ve çalışmalar gösterilmelidir.

Fiziksel sorunların neden olduğu sertleşmeme sorunu tedavisinde ise çok farklı yöntemler uygulanabilir. Örneğin hormon bozukluklarına bağlı sertleşmeme sorunlarında genellikle testosteron seviyesinin düşüklüğü neticesinde meydana geldiğinden tedavide çeşitli hormon takviyeleri uygulanabilir. Penis ve bölgesindeki damarlarla alakalı bir dolaşım probleminden dolayı meydana gelen sertleşmeme sorununun tedavisinde ise genellikle damar yollarıyla alakalı cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Kısacası sertleşmeme sorununun tedavisinde önemli olan soruna sebep olan rahatsızlığı tespit etmek ve buna uygun bir biçimde önlem almak ve tedavi sürecine başlamaktır. Bunu sağlamak için de rahatsızlık hissettiğiniz zaman uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.