Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Servikal Erozyonun Belirtileri

Servikal Erozyon Nedir?

Servikal Erozyon

Rahim boynu aşınması ya da servikal erozyon gibi sağlık sorunu birçok kadında ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda yer alan pH dengesi, östrojen seviyesinde belirli bir oranda artış ya da farklı travmalara bağlı olarak meydana gelebilir. Servikal erozyon, rahim boynu hücrelerinin iltihaplanması durumudur. İdrar yolu girişinde yer alan yassı hücrelerin daha çok silindirik hücrelere dönüşmesiyle ortaya çıkar. Bu durum da aynı zamanda tahrişe, kızarıklığa ve iltihaba sebep olur. Hatta bazı durumlarda rahim ağzı kanserinden ayırt edilemez seviyeye kadar gelir. Servikal erozyon hastalığında meydana gelen iltihaplanma ile birlikte akıntı, üreme fonksiyonunda bozukluk, sırt ağrısı ve kanama durumu da görülebilir.

Servikal Erozyonu Neden Olur?

Servikal Erozyon

Çoğu kadında servikal erozyonu gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda doğurganlık döneminde olan kadınlarda daha sık olarak görülür. Herhangi bir enfeksiyon, kötü huylu bir tümör ya da ard arda doğum yapma gibi sebeplerle vücut çok fazla yıpranır. Bu durum da kronik ya da akut enfeksiyonlarının tetiklenmesine neden olabilir. Bu iltihaplanma, doğun kontrol hapı kullanıldığı zaman genç yaşta olan kadınlarda da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda doğum kontrol amaçlı olarak spirallerin uzun süre kullanılması ya da tampon kullanımı genel olarak servikal erozyon hastalığının sebepleri arasında yer alır. Fakat servikal erozyonu hastalığının meydana gelmesini önlemek için bunların sık sık yapılması çok yeterli değil. Çok sayıda doğum yapan kadınlarda, genç yaşta evlenenlerde ya da kişisel temizliğe önem vermeyen tüm kadınlarda servikal erozyonu hastalığının meydana gelme ihtimali yüksek olur. Servikal erozyonu hastalığı ilk belirtiler başladığı anda, kontrol altına alınması gerekir. Servikal erozyonun daha sonraki aşamalarında rahim boynu kanserine kadar ilerleyebilir. Hastalığın temel sebebinin ne olduğunu öğrenmekten çok, be zaman başladığını bilmek daha önemli bir durum.

Servikal Erozyonun Belirtileri Nelerdir?

Servikal Erozyon

Servikal erozyonun teşhis edilebilmesi için ilk olarak bir jinekoloğa gidilerek muayenesinin yapılması gerekir. Bu hastalığın insanlarda ortaya çıkan birçok belirtisi olabilir ancak bazı hastalarda herhangi bir belirti görülmeyebilir. Servikal erozyonu hastalığının en çok görülen belirtileri ise, idrarı zor yapma, cinsel ilişki sonrasında acı ya da kanamanın olması, boyun ağrısı, rahim ağrısı, alerjik reaksiyon, gözlerde meydana gelen rahatsızlık, karın bölgesinde ağrı, adet döneminde düzensizliğin olması, yanma, sırt ağrısı ve ıvajinal akıntı gibi. Yapılan testlerde olumsuz bir durum ortaya çıkmasa bile, iltihap ve anormal hücre belirtileri yine de görülebilir. Bu enfeksiyon servikal erozyona neden olabilir. Enfeksiyon daha çok epitel doku üzerinde meydana gelir. Çünkü organizmaların bu kısımda çoğalması daha mümkün olur. Servikal erozyonunda kızarıklık ve granule meydana gelmesinin temel sebebi bu. Servikal erozyonu gibi bir sağlık sorunu, birçok kadında herhangi bir şikayete neden olmaz. Bu hastalık muayene sırasında tesadüfi bir şekilde fark edilir. Bazı kadınlarda şeffaf ve sulu bir akıntıya yol açar. Ancak vücutta enfeksiyon durumu varsa yeşil ve kötü kokulu bir akıntının oluşmasına neden olur. Aynı zamanda ektropiyon bölgesi çok hassas bir dokudan oluştuğu için, cinsel ilişki sonrasında küçük lekelenme oluşabilir.

Servikal Erozyonun Tedavisi

Servikal Erozyon

Servikal erozyonu hastalığı sanıldığı gibi mutlaka tedavi gerektiren bir sağlık sorunu değil. Rahim ağzı kısmında böyle bir hastalık gark edildiği zaman ilk olarak smear testinin yapılması gerekir. Aynı zamanda farklı bir patoloji olmadığı kesinleştirilmeli. Servikal erozyonu tedavi edilmese bile, ilerleyen zamanlarda kendi kendine iyileşebilecek bir sağlık sorunudur. Servikal erozyon hastalığına neden olabilecek bir sebep olduğu zaman doğum kontrol hapı ya da vajina için krem spermisit uygulanır. İlk olarak bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenler ortadan kalktıktan sonra sorunlu olan kısım kendi kendine iyileşir. Her zaman dondurma yanda yakma gibi tedavilerin uygulanması gerekmeyebilir. Ancak aşırı alıntı gibi rahatsız edici bir durum ortaya çıkarsa ve kendiliğinden iyileşmiyorsa, koterizasyon, yani yakma, kriyoterapi, dondurma ve lazer gibi tedavi yöntemlerinden birinin uygulanması gerekir.

1. Koterizasyon, Yaranın Yakılması

Servikal erozyonu gibi bir sağlık sorununda en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri yara yakma. Aynı zamanda yara yakma, servikal erozyonu hastalığında smear testi yapılır. Smear testinin sonucunun normal olması durumunda, koterizasyon yöntemi hastaya uygulanır ve hastanın yaradan kurtulması sağlanır. Elektrokoter adında bir cihazın yardımıyla rahim ağzında yer alan yaralı kısma ısı verilir ve sorunlu olan kısım yakılır. Bu işlem genel olarak jinekolojik muayene sırasında hastaya uygulanır. İşlem sırasında, hastaya lokal anestezi yapılır. 4 ya da 5 dakika süresince devam eden basit bir operasyon. Hasta jinekolojik muayene masası üzerinde hazırlanır. Spekulum takılır ve aynı zamanda rahim ağzının görüntülenmesi sağlanır. Rahim ağzının görüntülenmesinden sonra batikon ile temizlenir. En son aşamada ise, koter ucu ile rahim ağzında yer alan yara ile temas edilerek, sorunlu olan kısımlar yakılır. İşlem tamamen sonlandıktan sonra, tekrar rahim ağzı batikon yardımı ile iyice temizlenir. Spekulum çıkarıldıktan sonra da, hastanın tekrar ayağa kalkabilir. Hasta tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından, hayatına büyük bir rahatlıkla devam edebilir. Servikal erozyonu tedavisinde uygulanan koterizasyon operasyonu hastanın günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkilemez. Ancak yara yakımı operasyonundan sonraki 1 ay içerisinde cinsel ilişkiye girmek, havuza ya da denize girmek çok sakıncalı olabilir. Aynı zamanda 1 ay boyunca da pembe ya da sulu akıntının sorunlu olan kısımdan gelmesi çok normal bir durum. Epitel 1,5 ya da 2 ay içerisinde tamamen iyileşir ve eski haline geri döner.

2. Krioterapi, Yaranın Dondurulması

Servikal erozyon hastalığının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise krioterapi, yani yaranın tamamen dondurulması. Bu operasyonda krio adı verilen bir cihaz aracılığı ile rahim ucunda ortaya çıkan yara dondurulur. Yara dondurma işleminde sorunu olan kısma Oxide gazı verilir. Yaranın dondurulması operasyonu aynı zamanda basit bir işlem. Muayene ortamında kısa bir süre içerisinde yapılır ve hasta hiçbir açı ya da ağrı hissetmez. Krioterapi operasyonunda hastaya lokal anestezi verilmez. Yara dondurma operasyonu yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde tamamlanır. Yara yakma tedavi yönteminde de olduğu gibi, 1 ay süresince yine havuza ya da denize girmek, aynı zamanda cinsel ilişkiye girmek tamamen sakıncalı olur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.