Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ses İncelmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Zamansız bir şekilde sesimiz inceldiğinde ya da kısıldığında bu durumdan nasıl kurtulmamız gerektiği konusunda çareler arar ve bu sorunu çözmeye çalışırız. Ses incelmesi genelde basit sebepler yüzünden ortaya çıkabildiği gibi bazen bu sorunun altında ciddi nedenler de yatabiliyor. Bu sebeple kısa sürede düzelmeyen bir ses incelmesi olursa derhal bir doktora danışmak gerekebilir. Doktora gitmeden önce ses incelmesi durumunda yapılabileceklere sizler için yazımızda yer verdik.

Ses İncelmesi Neden Olur?

Genelde ses tellerinin tahriş olmasına sebep olan bir hastalıktan sonra ses incelmesi ile karşılaşıyoruz. Diğer taraftan bir konserde, futbol maçında ya da başka bir ortamda çok bağıran kişilerin de ilerleyen saatlerde sesinin inceldiği biliniyor. Bu tip durumlarda ses kısılması kadar fazla karşımıza çıkmasa da ses incelmesi meydana gelen önemli sorunlardan birisi olabiliyor.

Ses incelmesinin altında yatan sebepler arasında ciddi rahatsızlıklar olabilir. Tiroid kanseri ve benzeri hastalıklar neticesinde ses tellerinde meydana gelen incelme ya da titreşim bozukluğu sebebiyle kişinin sesinin de incelmesi çok defa karşılaşılan bir vaka. Daha çok hipertiroidi şikayetine sahip olan kişilerin sesinin inceldiği ve seste titreme meydana geldiği biliniyor. Hipotiroidi vakalarında ise bunun tam tersine sesin kalınlaştığı ve konuşurken ses tellerinde ciddi bir yorgunluk hissi görülüyor.

Ses İncelmesi Nasıl Geçer?

Ses incelmesi problemiyle karşılaşmamak için olabildiğince ses tellerine iyi bakmak gerekiyor. Daha çok ses tellerinin yorulması sebebiyle meydana gelen ses incelmesi ihtimalini ortadan kaldırmak için birçok çözüm bulunuyor. Ses incelmesine iyi gelecek ve ses tellerinizin sağlığını eski haline döndürmeye yardımcı olacak besinleri sizler için listeledik.

1. Meyan Kökü

İltihaba karşı etkili maddeleri bünyesinde barındıran meyan kökü bir taraftan da anti alerjik etkilere sahip. Bu iki faydalı özelliği sayesinde ses tellerinin fazla kullanılması sebebiyle meydana gelen ses incelmesinin tedavi edilmesi için meyan kökü oldukça etkili bir çözüm olabilir.

2. Adaçayı

Birçok derdin devası olarak bildiğimiz mucizevi şeylerden birisi olan adaçayı, ses telleri başta olmak üzere birçok boğaz sorununa da iyi geliyor. Daha çok boğaz ağrısının geçmesi amacıyla kullanılan adaçayını ses tellerinizin sağlığına kavuşması için de kullanabilirsiniz. Gargara olarak kullanımında daha etkili çözüm bulabilirsiniz.

3. Zerdeçal

Özellikle Hindistan ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde bolca kullanılan ve bir şifa kaynağı kabul edilen zerdeçal, bünyesinde barındırdığı kurkumin maddesi sayesinde iltihap karşıtı bir etki gösteriyor. Bu sayede boğazdaki iltihap nedeniyle oluşan ses incelmesini tedavi etmeye yardımcı olduğu gibi ses telinin fazla kullanılması ve yorulması sebebiyle oluşan incelmeye de çare olabiliyor.

4. Hatmi Çiçeği Otu

Öksürük, bronşit gibi birçok probleme iyi gelen hatmi çiçeği otu, akciğer hastalıklarının yanı sıra ses telleriyle ilgili problemlere de iyi geliyor. Bu çiçeği bünyesinde yer alan ve yumuşatıcı bir etki gösteren madde sayesinde yorgun ve yıpranmış durumdaki ses tellerini dinlendirebilir ve sesinizin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kırmızı Biber

Birçok faydası olan kırmızı biber ses tellerinde oluşan şişmelerin ve enfeksiyonların da ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. İltihabın durması, boğaz ağrısının geçmesi gibi de yararları olan kırmızı biber sayesinde ses tellerinizi iyleştirip incelen sesinizi eski haline döndürebilirsiniz.

Ses İncelmesinin Riskleri Nelerdir?

Kulağa çok ciddi bir rahatsızlıkmış hissi vermese de ses incelmesinin ne yazık ki negatif sonuçları da bulunuyor. Vokoloji uzmanları tarafından yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre genelde ergenlik döneminde başlayıp ses incelmesine sebebiyet veren mutasyonel falsetto rahatsızlığının depresyon başta olmak üzere önemli negatif sonuçlara neden olduğunu belirtiliyor. Bu tip vakalarda kişide içe kapanma ve cinsel kimlik bunalımı gibi problemler de meydana gelebiliyor. Uzun süreli ses kısıklığı şikayetlerinin erkeklerde ciddi sosyal sorunlara yol açması, sosyal yaşamın kalitesini de düşürüyor. Özellikle ergenlik döneminde bu tip sorunlar meydana gelince arkadaş çevresinin de acımasız sözleri yüzünden bireyler durumdan oldukça kötü etkileniyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.