Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ses Kaybına Karşı Doğal Tedaviler

Ses kaybı özellikle hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte meydana gelen enfeksiyon hastalıklarında ortaya çıkar. Aynı zamanda ses tellerinin yanlış kullanılması, tahriş edilmesi sonucunda rahatsız edici bir durum haline gelir. Ses sanatçıları meslek gereği ses tellerini daha yoğun bir şekilde kullanırlar. Bu durumda ses tellerinde bir süreden sonra ses kaybı oluşabilir. Ses kaybının nedenleri, normal seviyeden daha fazla yüksek sesle sürekli konuşmak, sigara dumanı ya da tahriş edici gazlara uzun süre maruz kalmak, tahriş edici ya da toksik ürünlerin yutulması, öksürme ya da ses kısıklığı, yanlış tekniklerle şarkı söylemek, ses tellerinde lezyonların ortaya çıkması, bazı solunum yolu hastalıkları, çok fazla sıcak ya da soğuk içeceklerin tüketilmesi, çok soğuk hava, yanlış teknikle nefes alıp, verme gibidir.

Ses Kaybı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öğretmenler, konuşmacılar, ses sanatçıları ve radyo sunucuları gibi günlük hayatta ses kullanımı çok önemli olan kişilerin ses kaybı için dikkatli olmaları gerekir. Ses kaybını iyileştirmek için bazı doğal ürünlerden oluşan tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

1. Zencefil

Özellikle ses kaybı durumu için çok sık kullanılan bir besin. Zencefili taze ya da kuru toz halinde kullanabilirsiniz. Bunun için oda sıcaklığında olan meyve suyunun içerisine bir miktar ilave ederek, tüketebilirsiniz. Ses kaybı sorunu tamamen geçinceye kadar her gün zencefil tüketebilirsiniz. Aynı zamanda zencefilli pastil de kullanabilirsiniz.

2. Soğan ve Esmer Şeker Şurubu

Doğal Tedaviler

Ses kaybını önlemek için en çok kullanılan malzemelerden biri soğan ve şeker şurubu. Soğan ve esmer şeker şurubunu hazırlamak için ilk olarak iki adet soğanı soyun ve yarım litre suyun içerisine atın. Yirmi dakika boyunca soğanları iyice kaynatın. İçerisine 2 ya da 3 yemek kaşığı esmer şeker ilave ederek, karıştırın. Ilık bir kıvama gelince gün içerisinde hepsini içmeye çalışın. Ses kaybı üzerinde çok etkili sonuçların oluşmasını sağlar. Birkaç gün düzenli olarak içtiğiniz zaman, ses kaybı sorununuz kısa sürede yok olur.

3. Kekik Çayı

Doğal Tedaviler

Kekik farklı sağlık sorunları üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Özellikle ses kaybının yaşandığı durumlarda kısa bir süre içerisinde tedavi eder. Kekiğin ses kaybı sorununu iyileştirici etkisinden yararlanmak için kekik çayı hazırlamanız gerekir. Bunun için, bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam kekik ilave edin. Bu şekilde 10 dakika kadar kaynatın. Kekik çayı ılık bir kıvama gelince gün içerisinde birkaç fincan olacak şekilde içebilirsiniz. Kekik çayının içerisine limon suyu ve bal da ilave edebilirsiniz. Düzenli olarak birkaç gün kekik çayı içtiğiniz zaman ses kaybı sorununuz hafifler.

4. Arı Reçinesi

Doğal Tedaviler

Arı reçinesi daha çok doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Özellikle ses kaybı gibi durumlarda arı reçinesi kullanılır. Arı reçinesini ses kaybı için tedavi amaçlı kullanmak isterseniz, sıcak suyun ya da meyve suyunun içerisine karıştırabilirsiniz. Gün içerisine içeceğiniz arı reçinesi ile ses kaybı sorununuzu çözebilirsiniz.

5. Adaçayı

Doğal Tedavi

Adaçayı çözünebilir olan bir tür yumuşatıcı, aynı zamanda mukus onarıcısı özellikleriyle etkili bitkiler. Özellikle ses kaybı gibi, kendini ifade etmenin zor olduğu durumlarda adaçayı yapabilirsiniz. Yumuşatıcı etkisinden dolayı ses kaybını kısa bir süre içerisinde tedavi eder. Bunun için yarım litre suyu kaynatın ve içerisine bir tutam adaçayı ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelince içerisine limon sıkarak içebilirsiniz. Adaçayını içmek yerine isterseniz gargara da yapabilirsiniz. Gargara yaptığınızda da boğazınız yumuşayarak, ses kaybı kısa bir sürede geçer.

6. Zeytinyağı, Bal ve Limon

Doğal Tedaviler

Ses kaybını iyileştirmek için etkili bir yöntem olan zeytinyağı, bal ve limon çayı yapabilirsiniz. Ses kaybını tedavi etmek için, 1 çorba kaşığı zeytinyağının içerisine, 1 çorba kaşığı limon suyunu ve 2 çorba kaşığı balı ilave edin. Bir süre karıştırın ve gün içerisine birkaç kere bu tarifi yapıp, için. Ses kaybı sorunu geçinceye kadar bu karışımı tekrarlayabilirsiniz.

7. Kasık Otu

Doğal Tedaviler

Ses kaybı sorunu için en çok kullanılan bitkilerden biri kasık otu. Özellikle ses kaybı gibi sorunlar için çok etkili bir çözüm. İlk olarak yarım litre suyu kaynatın ve içerisine bir tutam kasıt otunu ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelinceye kadar bekleyin. Ilık bir kıvama gelince kasık otu çayını içebilirsiniz. Sesiniz düzelinceye kadar kasık otu çayını gün içerisinde birkaç kere içebilirsiniz. Kısa bir süre içerisine ses kaybı sorunu çözüme kavuşur. Kasık otu çayını gargara şeklinde de boğazınızı yumuşatmak için kullanabilirsiniz.

8. Meyan Kökü

Doğal Tedavi

Meyan kökü daha çok balgam çıkarmak ve aynı zamanda solunum yolunda ortaya çıkan iltihaplanmayı hafifletmek açısından çok faydalı bir bitki. Meyan kökünü daha çok ses kaybı gibi sağlık sorunlarında kullanabilirsiniz. Bunun için yarım litre suyu kaynatın ve içerisine bir tutam meyan kökü ilave edin. Bir süre daha bu şekilde kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Gün içerisinde birkaç kere daha içtiğiniz zaman ses kaybı sorunuzu kısa bir sürede geçer. Hipertansiyon gibi sağlık sorununuz varsa meyan kökü çayını içmeniz sakıncalı olabilir. Bu tür hastalara meyan kökü tavsiye edilmez.

9. Sarımsak

Doğal Tedaviler

Her türlü sağlık sorunlarına etkili bir çözüm sunan sarımsak, aynı zamanda ses kaybı sorunu için en iyi çözümlerden biri. 3 diş sarımsağın kabuklarını soyun ve çiğneyin. Sarımsağın acı bir tadı olduğu için çiğnerken zorlanabilirsiniz. Ancak sabah, akşam tekrarlamanız gereken bu yöntem sayesinde ses kaybı sorunu kısa bir süre içerisinde iyileşir. Böylece ses kaybı sorunundan kurtulursunuz. Farklı bir yöntem ise, sarımsağın içerisine biraz bal, elma sirkesi ve su ilave etmektir.

10. Limon Suyu

Doğal Tedaviler

Ses kaybı sorunu için limon suyunu tercih edebilirsiniz. Birçok sağlık sorununa çözüm sağlayan limon suyu ses kaybı için de kullanılır. Bunun için ilk olarak 1 çay bardağı limon suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Tuz iyice eriyinceye kadar karıştırın. Dört saat arayla gargara yapın. Gargara yaklaşık olarak 3 dakika kadar sürmesi gerekir.

11. Hardal Tohumu

Doğal Tedaviler

Hardal tohumu aromatik bir tadı sayesinde birçok yemeğin içerisine tat vermesi amacıyla ilave edilir. Hardal tohumunun aynı zamanda ses kaybını iyileştirici bir özelliği de bulunur. Bunun için 25 gram toz haline getirilmiş hardal tohumunu, yarım kilo balın içerisine karıştırın ve macun haline getirin. Günde üç kere bir kaşık bu karışımından yutun. Hardal tohumunun içerisine yer alan maddeler sayesinde ses telleri iltihabına karşı çok etkili olur. Ses telleri iltihabı geçtiği zaman ses kaybı sorunu da ortadan kalkar. Bunun için hardal tohumu karışımını ses kaybı sorunu geçinceye kadar tekrarlayın.

12. Papatya Çayı

Doğal Tedavi

Özellikle üst solunum yolu hastalıklarını doğal yollarla tedavi etmek için papatya çayı içilir. Papatya çayı hem öksürüğe hem de ses kaybı gibi sağlık sorunlarına çok iyi gelir. Ses kaybı sorununu iyileştirici etkisinden yararlanmak için, yarım litre suyu kaynatın ve içerisine birkaç adet papatya ilave edin. Bir süre daha demlenmesi için kaynatın ve ılık bir kıvama gelmesi için biraz bekleyin. Papatya çayı ılık bir kıvama gelince tatlandırmak için içerisine biraz bal ilave edebilirsiniz. Düzenli olarak papatya çayı içtiğiniz zaman, boğazınızı yumuşatarak, ses kaybı sorununu ortadan kaldırır.

13. Ekinezya Çayı

Doğal Tedaviler

Ekinezya, larenjit başta olmak üzere, diğer tüm üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında çok sık kullanılan bir bitki. Ekinezya bitkisi insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirerek, ses kaybı sorununuz için iyi ve etkili bir tedavi yöntemi sunar. Ekinezya çayını hazırlamak için, 1 litre suyu kaynatın ve içerisine birkaç adet ekinezya bitkisi ilave edin. Bir süre daha bu şekilde kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyin. Ekinezya çayı demlendikten sonra, ılık bir kıvama gelmesi için bir süre daha bekleyin. Eğer tatlandırmak isterseniz, içerisine biraz bal ilave edebilirsiniz. Bu sayede boğazınız daha kısa sürede yumuşayarak, ses kaybı sorunu ortadan kalkar. Ekinezya çayını ses kaybı sorunu tamamen geçinceye kadar birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.