Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ses Nasıl Kalınlaştırılır?

Her insanın kendine özgü bir sesi vardır. Kimileri sesinden oldukça memnun olsa da kimileri ses tonundan, sesinin kalınlığından hoşlanmayabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalan bazı kişiler seslerini kalınlaştırmak isteyebilirler. Bizler de bu yazımızda sesini kalınlaştırmak isteyen kişiler için sesin nasıl kalınlaştırılabileceğini anlattık.

Ses Nedir, Nasıl Oluşur?

Başta biz insanlar olmak üzere omurgalı canlıların neredeyse hepsi akciğer, ağız ve ses tellerini kullanarak ses çıkarırlar. Şarkı söylerken, konuşurken, mırıldanırken çıkardığımız ses şu şekilde oluşur; önce akciğerlerimizden gelen hava soluk borumuza dolar ve buradan yukarıya, gırtlağımıza doğru yola çıkar. Gırtlağımızda ses tellerimizle buluşur. Sert lifleri andıran ses tellerimiz aynı bir kemanın telleri gibi akciğerlerimizden gelen hava ile titreşir ve sesimizi oluşturur. Daha sonra ağzımız, dudaklarımız, dişlerimiz ve gırtlak kaslarımızı kullanarak konuşur, mırıldanır veya şarkı söyleriz.

Gırtlağımızdaki kasların, kıkırdakların, ses tellerimizin kalınlıklarına ya da büyüklüklerine göre sesimiz kalınlaşır veya incelir. Kızlar sıklıkla ince sesli olmayı arzularken erkekler ise tam tersine kalın ve gür bir sesin hayalini kurarlar. Özellikle ergenlik döneminde çatallaşan ve hormonlarla yeniden oluşma dönemine giren ince ve çatlak ses tonu erkeklerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Süreç can sıkıcı olsa dahi bu süreçte salgılanan testosteron hormonu gırtlakta yapısal bir değişikliğe sebep olur. Gırtlakta büyüme, kıkırdaklarda kalınlaşma, ses tellerinde kalınlaşma ve uzama gibi birçok fiziksel değişim meydana gelir ve bu değişimlerin sonucunda ses neredeyse 1 oktav daha hatta belki daha da yüksek bir düzeyde kalınlaşmış olur.

Sesi Kalınlaştıracak Yöntemler Nelerdir?

Dediğimiz gibi erkeklerde arzulanan hep kalın ve erkeksi tonlardır. Bu tonlara ulaşabilmek için üç farklı yöntem bulunmakta. Bunların birincisi hormonal destek, ikincisi ses egzersizleri, üçüncüsü ise cerrahi müdahalelerdir.

1. Hormonal Destek

Bahsettiğimiz gibi ergenlik yıllarında üretilen testosteron ve benzeri androjen adı verdiğimiz hormon grubu sesimizin kalınlaşmasına sebep olur. Eğer ince sesli olmaktan şikayetçiyseniz yapmanız gereken ilk iş doktorunuza başvurmak. Gerekli hormonal testler ve kandaki parametrelere bakarak doktorunuz size dışarıdan hormon desteği almanızı önerebilir. Ama bu hormonlar kesinlikle bilinçsizce ve doktorunuza danışmadan kullanılmamalıdır.

2. Cerrahi Müdahale

Sorun fiziksel ise cerrahi müdahale ile sesinizi kalınlaştırmanız da mümkün. Ses tellerimiz aynı gitarın telleri gibidir ve ne kadar gerginse o kadar ince ses çıkarır. Bu operasyonda amaç ses tellerini biraz gevşeterek sesin daha kalın çıkmasını sağlamaktır. Operasyonun dışarıdan ve lazer ile olmak üzere iki yöntemi vardır. Dışarıdan kapalı bir şekilde yapıldığında lokal anestezi alırsınız. Estetik bir şekilde ses tellerinize ulaşarak ses telleriniz yavaşça gevşetilir.

Bu evrede siz kendi sesinizi duyabiliyor ve konuşabiliyor olacağınız için kendi ses kalınlığınıza ameliyat esnasında kendiniz karar verebilirsiniz. Bu operasyon yaklaşık 1.5-2 saat sürer. Lazer yöntemi ise oldukça yeni bir yöntem. Ses tellerinizin bulunduğu yere genel anestezi altındayken ağızdan ulaşılır. Lazer ile gevşeme işlemi uygulanır. Kendi sesinizi dinleme şansınız olmasa da oldukça iyi bir ses tonu elde etme garantiniz vardır. Hatta bazen her iki yöntem aynı operasyonda uygulanabilir.

3. Ses Egzersizleri

Sesinizin kalın olmasının sebebi fizyolojik veya hormonal olmayabilir. Buna doktorunuz karar verecektir. Eğer değil ise birtakım ses egzersizleriyle de sesinizi kalınlaştırmanız mümkün.

  • Yüksek sesle kitap okuyun; sesinizi kalınlaştırmanın en temel yöntemlerinden biri budur. Eğer rahatsızlık vereceğiniz biri yok ise yüksek sesli müzik açın ve elinize bir roman alarak bağırarak okumaya başlayın. Romanın derinliklerine dalmaya ve konsantre olmaya, müziğin sesini bastırmaya çalışın.
  • Bağırın; sesi kalınlaştırmanın yine çok bilinen bir yöntemi yüksek sesle konuşmaya alışmaktır. Kendinize kural koyun, konuşmaya başladığınızda aklınıza yüksek sesle konuşmanız gerektiği gelsin. Her gün daha fazla insanla konuşmaya kendinizi alıştırın. Sesinizin gürleşmeye başladığını daha ilk günden bile fark edeceksiniz.
  • Dik oturun; dik oturmak sesinizin anında gürleşmesini sağlayacaktır. Kamburunuzu çıkarmayın, yere doğru bakmayın. Mümkünse ayakta durun değil ise de masaya doğru eğilmek yerine dik oturmayı tercih edin. Kambur oturmak ses tellerinize daha fazla hava ulaşmasını engeller. Bu yöntem göğsünüze daha fazla ve daha rahat hava dolmasını sağlayacak ve sesiniz gür çıkacak.
  • Alıştırmalar yapın; topluluk önünde sık sık konuşma yapanların, siyasetçilerin, tiyatrocuların en büyük sırrı budur. Sık sık evde konuşma ve hitabet alıştırması yaparlar. Siz de deneyin.
  • Bol su için; günde en az 8 bardak su içmek ses tellerinizi daha sağlıklı yapacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.