Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ses Telleri İltihabı

Kış aylarından hava sıcaklığının düşmesinden dolayı ortaya çıkan hastalıklardan biri ses telleri iltihabıdır. Kış aylarında ağız yolu ile alının virüs ya da mikroplar insan vücudunda yer alan bademciklere yapışmaktadır. Daha sonraki aşamada ise bademciklerin şişmesi, boğaz ağrısı ve aynı zamanda ses tellerinde iltihaplanmaya neden olmaktadır. Ses telleri iltihabının en önemli ve en belirgin belirtisi sesin kısılmasıdır. Konuşurken ses fısıltı şeklinde çıkmaktadır. Fısıltı şeklinde olan konuşma hem ses tellerini yorduğu için hem de anlaşılır bir şekilde konuşulmamasından dolayı konuşmamayı tercih etmek daha doğru bir seçenek olacaktır. Ses telleri iltihabı, aynı zamanda nefes alıp verme sırasında bazı zorlanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle ses telleri iltihabına sahip olan bireylerde nefes darlığı da yaşanmaktadır. Ses telleri iltihabının olup olmadığının kontrolünü sağlamak için bu tür belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Ses telleri iltihabının belirli bir süresi bulunmamaktadır. Yani ses telleri iltihabı kendi kendine bir anda biten bir hastalıktır. Böyle bir hastalığın belirtilerini yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ses Telleri İltihabı Neden Olur?

Ses teli iltihabıen çok kış aylarında rastlanılan bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında sıcaklığın çok fazla düşmesi ile birlikte gribal enfeksiyon ortaya çıkar. Ses teli iltihaplanması en çok ağız yoluyla alınan mikroplar, bakteriler bademciklere yapışarak bademciğin şişmesine be boğaz ağrılarına ve aynı zamanda ses tellerine iltihaplanmasına yol açmaktadır. Ses telleri iltihabı soğuk algınlığına bağlı olarak gelişir. Bu hastalık süreci yaklaşık olarak iki ya da üç hafta sürmektedir. Aynı zamanda ses telleri iltihaplanması yaşı ilerlemiş olanlarda ve üç yaşın altındaki çocuklarda çok daha sık bir şekilde görülür. Ses telleri iltihabı genellikle kendiliğinden iyileşebilen, solunum zorluğuna yol açan ve doktor kontrolü gerektiren bir hastalıktır. Ses telleri iltihabı; boğuk ses veya havlar tarzda öksürük ile kendini gösterien ses tellerinin etrafındaki yumuşak dokuların enflamasyonu ile meydana gelen bir hastalıktır.

Birtakım sebepler sonucunda ortaya çıkan ses telleri iltihabının belirtileri genel olarak uykuda ortaya çıkmaktadır. Gece yarısı ya da sabaha belirtiler çok daha fazla şiddetlenmektedir. Ses telleri iltihabına sahip olan bireylerde konuşamama, yutkunamama, nefes alıp, vermede güçlük çekme ve aynı zamanda boğaz yanması ortaya çıkmaktadır. Ses telleri iltihabında genel olarak soğuk algınlığı ve aynı zamanda üst solunum enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan virüs kaynaklı bir hastalık olmaktadır. Ayrıca ses telleri iltihabında bronşit, grip ya da kızamık gibi bazı üst solunum yolu hastalıkları ortaya çıkabilir. Ses telleri iltihabı üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanabilir. Eğer üst solunum yolları hastalığından kaynaklanan bir ses telleri iltihabıysa, hastalığın semptomları ortadan kalktığı anda, buna bağlı olarak aynı zamanda ses telleri iltihabı da iyileşme sürecine girecektir. Ses telleri iltihabının zamanında tedavi edilmediği sürece gırtlak kanserine bile neden olabilir. Ses telleri iltihabının nedenleri arasında enfeksiyon, hava kirliliği, çok fazla alkol tüketimi, şok ya da travma geçirmiş olmak, alerjiler, aşırı ya da yanlış bir şekilde sesin kullanımı, astım ilaçlarının kullanılması, boğazı tahriş edici ya da kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmak ve aynı zamanda ses tellerinde iyi huylu kistin ortaya çıkmasıdır.

Ses Telleri İltihabının Belirtileri

Ses telleri iltihabı boğuk ses ya da hırıltılı bir şekilde öksürük ile ortaya çıkan, ses tellerinin etrafında yer alan yumuşak dokuların enflamasyonu ile meydana gelen bir hastalıktır. Çeşitli sebeplerle bazı insanlarda görülen ses telleri iltihabı kendi kendine, aniden iyileşebilen, nefes daralmasına neden olan ve aynı zamanda doktor kontrolünün olması gereken bir hastalıktır. Aynı zamanda ses telleri iltihabının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Ses telleri iltihabının belirtileri geceleri ve daha önceki zamanda herhangi bir belirti göstermeden aniden ortaya çıkmaktadır. Daha çok hırıltılı ve aynı zamanda şiddetli bir öksürme şekli en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ateş ya da burnun akması da belirtiler arasındadır. Ses telleri iltihabının en önemli ve en sık görülen belirtisi ses tonunda ortaya çıkan kısılma ve aynı zamanda hırıltıdır. Aynı zamanda ses tellerinin zarar görerek kısılması sonucunda ses çıkarmak ya da sesi duyurmak çok zor bir hal almaktadır. Geceleri bu belirtiler daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ses telleri iltihabının ilerleyen aşamalarında ağır solunum yetmezliği bulunmaktadır. Konuşmada zorlanma boğaz ağrısı, baş ağrısı, tonsilit, boyun kısmında şiş beze ve aynı zamanda yutkunmada güçlük gibi belirtiler de bulunmaktadır. Ses telleri iltihaplanması daha çok sigara kullanan bireylerde daha çok görülmektedir.

İnsan vücudunda yer alan soluk borusu kısa olan çocuklarda da ses telleri iltihabı görülmektedir. Böyle bir durumda çocuğunuz nefes alıp verirken çok zorlanıyorsa, mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir. Ses teli iltihaplanması bronşit ya da pnömoniye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Ses Telleri İltihabının Tedavisi

Ses telleri iltihabı tedavisinin belirli bir süresi bulunmamaktadır. Yani ses telleri iltihabı birden bire kendiliğinden sonra erer. Ama ses telleri iltihabının belirtileri şiddetli bir şekilde oluyorsa ve aynı zamanda süreç uzun sürüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmayı unutmayın. Doktorunuz belirli bir muayene ve testlerin ardından birtakım ilaçlar verir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar boğaz kısmını yumuşatır, ses tellerindeki iltihabı yok eder ve aynı zamanda nefes açıcı bir özelliğe sahiptir. Bu ilaçlar nefes almayı ve vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ses telleri iltihabının belirtileri üç dört hafta içerisinde kendini göstermektedir. Bu belirtilerini birini ya da birkaçını yaşamanız durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü ses telleri iltihabının tedavisi gecikirse ses tellerinin çok zarar görmesine neden olmaktadır. Uzman doktorlar genel olarak kortizon tedavisi yaparak, dokuda yer alan ödemin azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hastane ortamında soğuk buhar tedavisi uygulanmaktadır. Evde kendi imkanlarınızla nemli hava yaparak ses telleri iltihabının tedavisine katkıda bulunabilirsiniz. Evde soğuk nemli hava terapisi ses telleriniz için çok faydalı olacaktır. Sıcak nem uygulamasından kaçınmanız gerekmektedir.

Ses telleri iltihabı için evde yapılabilecek doğal yöntemler arasında buhar tedavisi yer almaktadır. Ses telleri iltihabında bağırmaktan ve aynı zamanda çığlık atmaktan özellikle kaçının. Çünkü bu hastalıkta boğazınızın dinlenmesi gerekmektedir, boğazınızı yormaktan kaçının. Yoksa ses telleri iltihabı daha çok ilerleyecektir ve aynı zamanda geçme süreci daha fazla gecikecektir. Aynı zamanda sigara içen kişilerde birtakım hastalıkların görülme riski daha fazla olduğu gibi, ses telleri iltihabı hastalığına sigaranın sebep olma riski çok fazla olmaktadır. Bu nedenle sigara içmemeniz gerekmektedir. Fısıldayarak konuşmamaya özen gösterin, çünkü fısıldarken bile ses tellerinizi zorlarsınız, bu durum da ses telleri iltihabının uzun bir süre iyileşmemesine neden olur. Aynı zamanda ses telleri iltihabı tedavisinde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, daha çok burnunuzdan nefes alıp, vermenizdir. Çünkü ağzınızdan nefes alıp verdiğiniz sürede ses telleriniz az da olsa olumsuz olarak etkilenecektir. Ses tellerinin nefes alıp, verme sürecinde soğuk havaya uzun süre maruz kalması durumunda ses telleri iltihabının iyileşme sürecini geciktirmesine yol açacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.