Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Uzun süre boyunca konuşulduğunda, bağırıldığında ya da şarkı söylenildiğinde seste kısılma ve boğuklaşma gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Ses tellerinin aşırı kullanılması, tahribata uğraması ya da iltihaplanması sonucu ise, her yaş grubunda insanda bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonları, alerjiler, aşırı miktarda kafeinli ve alkollü içecek tüketimi, sigara, aşırı kuru hava ve öksürük gibi faktörler, ses tellerine zarar verebilmektedir.

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Özellikle de, opera ve şan sanatçıları için çok önemli olan ses tellerine iyi gelen çok sayıda ot bulunmaktadır. Bu otlar ses tellerine iyi gelmesinin yanında onların yatışmasına ve dinlendirilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu durumda, ses tellerine iyi gelen bazı doğal şifa kaynakları ve evde uygulanabilecek yöntemler aşağıda sıralandığı şekildedir;

1.Kırmızı Biber

chili-pepper-for-metabolism-760x428

Kırmızı biber, diğer bitkisel çözümler arasında en etkili olan mucizevi bitkidir. Tüm vücut için uyarıcı etki gösteren kırmızı biber, ses tellerindeki enfeksiyonlar ve şişmelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, boğaz ağrısını azaltıcı etki göstermesi ile kırmızı biber, iltihaplanmanın durulmasına yardımcı olmakta ve potansiyel bir enfeksiyon oluşumunu önlemektedir. Buna göre;

5 damla kırmızı biber özünü ya da bir tutam kırmızı biber tozunu, az miktar ılık su ile karıştırarak içebilirsiniz. Hatta dilerseniz bu karışımı bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

2.Meyan Kökü

licorice

Anti-iltihap özelliği sayesinde, doku ve organlarda meydana gelen iltihaplanmanın iyileşmesine yardımcı olan meyan kökü aynı zamanda, anti-alerjik özelliklere de sahiptir. Bundan dolayı meyan kökü, özellikle de ses tellerinin aşırı kullanılmasından kaynaklanan ses tellerindeki hasar ve yorgunluk oluşumunu gidermeye yardımcı olmaktadır. Meyan kökü, ses tellerinin dinlenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır.

3.Hatmi Çiçeği Otu

marshmallow-710x473

Hatmi çiçeği ya da hatmi otu, çiçekli bir bitkidir ve ses kısıklığı, öksürük ile bronşit gibi bazı akciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Hatmi çiçeğinden sızan ve tatlı bir zamk olan salgının, yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu zamk aynı zamanda iyileştirici etki de göstermektedir. Bundan dolayı hatmi çiçeğinden sızan bu zamk, vücuttaki fazla mukus salgısının azaltılmasına yardımcı olmakta ve mukus üreten dokuları sakinleştirmektedir. Ayrıca hatmi çiçeği otu, öksürüğe de iyi gelmektedir.

4.Propolis

mel-propolis-geleia-real

Propolis, bal ile benzer dokuya sahip reçineli bir karışımdan oluşmaktadır. Bal arılarının kendi kovanları içinde topladıkları, ağaç tomurcukları, bitki özleri ve diğer bitkisel kaynaklardan elde ettikleri salgılardan oluşan propolis, mükemmel bir doğal ilaç özelliğindedir. Propolis, penisiline denk ya da ondan daha fazla anti-bakteriyel özelliklere sahip olmasının yanı sıra, anti-viral ve anti-iltihap etki de göstermektedir. Boğaz ve bademciklerde oluşan enfeksiyonlar ile mücadele eden propolis, ses kısıklığına da iyi gelmektedir. Sinüslerdeki mukus oluşumunu bozunduran propolis, boğaz şişmesini azaltan mükemmel bir şifa kaynağıdır. Buna göre;

 1. 1 çorba kaşığı propolis ile 1 bardak ılık suyu karıştırıp içebilirsiniz.
 2. Ya da 1 çorba kaşığı propolis, 1 bardak ılık su ve bu listede verilmiş olan şifalı otlardan herhangi birini karıştırıp tüketebilirsiniz.

5.Adaçayı

sage-tea-in-transpartent-teacup

Her derde deva olarak bilinen adaçayı, özellikle de gargara yapılarak kullanıldığında, hem boğaz sorunlarına hem de ses tellerine iyi gelmektedir. Genellikle boğaz ağrılarının tedavisindeki olumlu etkileri ile bilinen adaçayı, tercihen meyan kökü ve propolis ile karıştırılarak, gargara şeklinde kullanıldığında, ses tellerine iyi gelmekte ve larenjit (gırtlak iltihabı) tedavisine yardımcı olmaktadır.

6.Kaygan Kırmızı Karaağaç

c-242-slippery-elm-bark

Amerika – Kanada bölgesinde yetişen bir bitki olan kaygan karaağaç ya da bilinen adı orijinal adı ile Slippery elm, boğaz ve akciğerlerdeki mukozaların destekçisidir ve akciğer ile boğaz şişmesi ve iltihaplarına iyi gelmektedir. Yatıştırıcı etkisi sayesinde kaygan karaağaç, tahriş olmuş dokuların yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra kaygan karaağaç, boğaz kuruluğuna ve ses tellerine iyi gelmektedir. Ayrıca kaygan karaağaç, çoğu öksürük şurubunun içeriğinde bulunmaktadır.

NOT: Kaygan karaağaç hamile ve emziren kadınların kullanımı için uygun değildir.

7.Zerdeçal

turmeric

Zerdeçal, Hint ve Çin şifa kaynakları arasında en çok kullanılan doğal bir çaredir. Daha çok iltihaplanmaya iyi gelmesi ile bilinen zerdeçal, içeriğinde bulunan kurkumin bileşeni sayesinde yüksek oranda anti-iltihap özellik göstermektedir. Ses tellerinin fazla kullanılıp tahrip olması ve yorulması durumunda etkili olan zerdeçal, boğaz ağrısına da iyi gelmektedir. Gargara şeklinde kullanılan zerdeçal, 8 yaş ve üzeri çocuklarda da etkilidir. Maksimum seviyede iyileştirici etki gösteren zerdeçal, özellikle de ses sanatçılarının güvenli bir şekilde kullanabileceği bir şifa kaynağıdır. Çünkü zerdeçalın yorulan ses tellerini sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

8.Gargara

Young woman rinsing mouth, leaning over sink, close-up

Ses tellerini dinlendirmek ve sakinleştirmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise gargara yapmak olacaktır. Aşağıda anlatıldığı şekilde gargara yaparak, ses tellerinizi koruyabilir ve sakinleştirebilirsiniz;

 • Bir fincana 50 gram kadar sıcak-ılık su ekleyiniz (suyun çok sıcak olmamasına özen gösteriniz).
 • Daha sonra içerisine yarım çorba kaşığı bal ekleyiniz.
 • Bu karışıma, yukarıda bahsi geçen şifa kaynaklarından herhangi birini ekleyebilirsiniz.
 • Son olarak da, elde ettiğiniz bu karışım yardımıyla gargara yapınız.

Gargara işlemini, gün boyunca her birkaç saatte bir yaklaşık 20 saniye kadar uygulayınız. Özellikle de gece yatmadan önce gargara yapmanız halinde, uyku sırasında tüm gece boyunca boğaz kaslarınız rahatlayacak ve eğer bir iltihaplanma söz konusu ise bu da azalacaktır.

9.Diğer Doğal Çareler

Fresh, dried and powdered ginger

Ses tellerine iyi gelen ve özellikle de ses kısıklığının giderilmesine yardımcı olan diğer doğal şifa kaynakları ise şu şekildedir;

 • Zencefil (iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olarak, yumuşatıcı özellik gösterir ve ses kısıklığının giderilmesini sağlar)
 • Bal (boğaz tahrişlerini ve iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olur, ses tellerini dinlendirir)
 • Elma sirkesi (özellikle de larenjite iyi gelmektedir ve anti-mikrobiyal özellik göstermektedir)
 • Tuzlu su gargarası (sesin normale dönmesini sağlar, antiseptik özelliği ile boğaz tahrişlerini önler)
 • Buhar tedavisi (ses kısıklığına iyi gelir)
 • Limon (ses tellerini ve boğazı yumuşatır, iltihaplanmayı önler ve tedavi eder, içeriğinde bulunan C vitamini yardımıyla enfeksiyon yayılmasını önler)
 • Sarımsak (iltihaplanmayı önler, ses tellerindeki sızıların azalmasına yardımcı olur ve hızlı iyileşme sağlar, ses kısıklığına iyi gelir)
 • Kakule (özellikle de yeşil kakule, ses kısıklığına iyi gelmektedir ve iltihaplanma ile mücadele etmektedir).

NOT: Burada bahsi geçen yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü bazı bitkilerin insan vücudu üzerinde, alerjik reaksiyonlar gibi olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bundan dolayı, bu bitkilere karşı alerji durumunun olmadığından emin olunduktan ve doktorun bunu doğrulamasından sonra, burada anlatılan yöntemleri kullanmak uygun ve sağlıklı olacaktır.

Ek İpuçları

Evde uygulayabileceğiniz bazı ufak yöntemler ve bir takım tedbirler yardımı ile ses tellerinizi dinlendirebilir ve rahatlatabilirsiniz. Bu yöntemler ise şu şekildedir;

 • Dondurulmuş meyve aromalı dondurma yenilmesi
 • Bağırma ve çığırmadan kaçınılması
 • Boğazı temizlemek için yapılan sert öksürüklerden kaçınılması
 • Aktif ya da pasif içici olarak sigara kullanmaktan vazgeçilmesi,
 • Alkol tüketiminden uzak durulması
 • Özellikle de uyunulan odada bir hava nemlendirici bulundurulması
 • Gün boyunca ılık su içmeye özen gösterilmesi
 • Sıcak bir duş alınması ve buhar yardımıyla hava yollarının rahatlatılması
 • Ses tellerine zarar veren çevresel alerjenlerden uzak durulması
 • Eğer mümkünse, dekonjestan ilaç kullanılmaması (çünkü boğaz kuruluğuna ve tahrişine sebep olabilmektedir)
 • Derin nefes alma egzersizlerinin yapılması.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.