Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sesi Güzelleştirme Yolları

Ses, birçok kişi için son derece etkileyici bir enerjidir. Kişiyi hiç görmediğiniz halde, sesi sayesinde ondan çok etkilenebileceğiniz gibi, sırf sesi sebebiyle bazı kişiler size itici gelmiş olabilir. Özellikle müzik kulağı iyi olan insanlar, görüntüden ziyade sesten etkilenen kişiler olup, bu kişileri ne kadar güzel olsanız da kötü bir sesle kendinize çekmek yerine, kendinizden çok uzaklara itebilirsiniz. Aynı şekilde çok güzel veya yakışıklı olan kişilerin yanında, fiziksel görünüşü çok da iyi olmayan ama su gibi sesi olan kişileri görebilirsiniz.

Sürekli konuşmanız gereken bir mesleğiniz varsa yani bir nevi sesinizle para kazanıyorsanız, düzgün bir diksiyon ve de karizmatik bir ses tonu sizden beklenendir. Dolayısı ile müşterilerinizin veya hitap ettiğiniz kitlenin karşısına kötü bir sesle çıkmak, karşınızdaki kişileri olduğu kadar sizi de zor duruma düşürecek ve bir süre sonra da yıpratmaya başlayacaktır.

Müzik kulağınız iyiyse ve de müzik eğitimi almak istiyorsanız ya da almışsanız, enstrüman çalarken şarkı da söylemek isteyeceksiniz. Belki de hayaliniz bir grupta solist olmaktır; ancak sesinizi şarkı söylerken dinleyenler veya kendi sesinizi duyan siz bunun yanlış olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ancak bilmediğiniz şey şudur; “Kötü ses yoktur, kullanılamayan ses vardır.”

Ses ve Diyafram6. Şarkı söyleyin

Akciğerlere dolan havanın tekrar geri çıkması esnasında ses tellerine dokunuşuyla, ses oluşur. Buradan anlamamız gereken, sesin oluşumunda akciğerlerin kapasitesinin ve doğru kullanımının sesin oluşumunu etkileyeceğidir.

Birçok kişi akciğerlerinin sadece üçte birlik kapasitesini kullanmaktadır. Oysaki diyafram kasını doğru kullanmayı öğrenen bir kişi hem konuşurken yorulmayacak hem de ses tonu daha dolgun olacaktır. Dışarıda duyduğumuz ve cırtlak olarak adlandırdığımız seslerin büyük bir kısmı, kişilerin diyafram nefesi kullanmadığından sesi doğru kontrol edememesi sonucu olmaktadır. Tabi ki iş sadece diyafram nefesiyle de bitmemekte; ancak sesin doğru kullanımında ve de tonun dolgunluğunda ilk iş diyaframa düşmektedir.

Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Dyafram kasları akciğerlerimizin tam kapasite kullanımını sağlarken, birçok kişi sırt, boyun ve çene kasları ile nefes almaktadır. Göğüs nefesi aldığınızda göğsünüz şişer; oysaki diyafram nefesinde karnınızda bir şişme meydana gelecektir. Diyafram nefesi alırken, karnınızın hem altının hem de üstünün şiştiğinden emin olun.

Diyafram nefesi çalışmalarına bazı örnekler :

 • Sadece ağızdan kısa ve hızlı nefesler alıp verin; bir nevi köpek nefesi denemesi yapın. Karnınızda hareket varsa, bu diyafram nefesi aldığınızın göstergesidir.
 • Nefes aldıktan sonra tutun ve birkaç kere karnınızı içeri çekin ve dışarı çıkarın. Nefes almadan bu hareketi yapabiliyorsanız, nefes alırken karnınızı dışarı çıkarın, nefes verirken karnınızı içeri çekin.
 • Yere uzanın. Karnınızın alt bölgesine bir kitap yerleştirin. Nefes alırken karnınızın şişmesiyle kitap yukarı kalkmalı ve nefes verirken yere yaklaşmalı. 3-4 dakika boyunca bu egzersizi uygulayın. Sonrasında kitabı göbek deliğinizin üst kısmına getirin ve kitabı aşağı yukarı nefesinizle aynı şekilde hareket ettirin. Bu egzersizin de 3-4 dakika boyunca uygulanması gerekmektedir. Sonrasında kitabı göğsünüzün üzerine yerleştirin ve de nefesi göğsünüzde toplayın. 3-4 dakika boyunca bu egzersizi çalıştıktan sonra nefesi hem alt karın, hem karın ve de göğüs bölgesine doldurun. Doğru nefes yani diyafram nefesi, bu üç bölgenin de hava ile dolması ile gerçekleşmektedir.

Diyaframı geliştirmek ve nefes kapasitenizi arttırmak için spor yapabilirsiniz. Özellikle yüzme ve koşma, merdiven çıkma gibi aktiviteler ciğerlerinizdeki açılmayı hissetmenizi sağlayacaktır. Bir diğer egzersiz de bir parça kağıdı diyafram nefesi ile sadece üfleyerek duvarda sabit tutmaya çalışmaktır.

Gırtlak Sesi Ve Kafa Sesifarenjit

Kendi sesiniz kötü olabilir; ancak hiç gırtlak sesini kullanmayan şarkıcılar olduğunu biliyor musunuz? Çünkü diyaframdan gelen hava yardımıyla, kolay kolay detone olmayan bir sese sahipsiniz; kafa sesine…

Normal şartlarda bir insanın çok konuştuğunda ya da bağırdığında boğazında bir acıma hissi meydana gelir. Çoğu zaman da mesleği konuşmak olan kişiler boğazı ağrımasına rağmen tekrar tekrar aynı şekilde uzun konuşmalar yapmak zorunda olduğundan, bir süre sonra ses kısılması ile başlayan hastalıklar sürecine girerler. Oysaki aynı işi yapan az sayıda kişi, çok yüksek sesle konuşsa bile hiçbir şekilde sesle ilgili sıkıntı yaşamamaktadır. Üstelik daha uzun süre konuşma, daha uzun süre şarkı söyleme performansı göstermelerine rağmen, en ufak bir yorgunluk belirtisi gözlenmemektedir. İşte bunun sebebi sesi gırtlaktan getirmemeleridir.

Kafa sesi kişinin ciğerlerini ve boğazını zorlamadan en yüksek sese kadar ulaşabildiği, diyafram nefesi eşliğinde çıkan ve de adeta kişinin başının üstünde yankılanma hissi veren sestir. Boğazda herhangi bir ağrı belirtisi olmadığı gibi, güçlü bir diyaframla desteklendiğinden ses bozukluklarına da ihtimal vermez. Ayrıca gırtlaktan gelen ses çatallı ve kulağa hoş gelmeyen bir tınıda olsa bile, kafa sesi mükemmel olmasa da gırtlaktan gelene göre çok daha iyidir.

Kafa Sesi Nedir? Nasıl Bir Sestir?

Kafa sesini en belirgin olarak operalarda ayırt edebiliriz; çok tiz olmasına rağmen kişilerin çıkarabildikleri seslerdir. Ancak günümüzde birçok sanat müziği ya da pop sanatçısı kişilerin de tiz seslere çıkabilmelerine yardımcı olan yine kafa sesidir. Bazı sanatçılar pes seslerde gırtlak sesini kullanırken, bazıları ise pes seslerde de kafa sesini kullanmaktadırlar. Kafa sesi kullanımına bir diğer belirgin örnek de çocuk tiyatrolarında çıkartılan çocuksu seslerdir.

Gırtlak sesini kullanan kişilerin çabuk yorulmasına ve de boğaz ağrısı hissetmesine karşın; kafa sesi kullanan kişilerin ses telleri yorulmaz. Sadece burundan alına giden bir sızı hissedilir.

Kafa sesinizi kullanmayı öğrenerek, sesinizi daha iyi kullanabilir ve de ses tellerinizi yormadan uzun saatler şarkı söyleyebilir veya bir kitleye hitap edebilirsiniz.

Sesi Güzelleştirmenin Biyolojik Detaylarıyumurta-aki-maskesi_646x340

Sesin güzel çıkmasıyla alakalı detayları öğrendikten sonra, yiyip içtiğinizde sesinize iyi gelecek püf noktalarını da öğrenmek isteyeceksinizdir.

 • Çiğ bıldırcın yumurtası içmek sesinizi güzelleştirdiği gibi, nefes kapasitenizi de arttıracaktır. Ayrıca sigaranın zararlı etkilerinden ses tellerinizi kurtarıp, ciğerlerinizi temizleyeceğinden, birkaç ay düzenli kullanım sonunda bülbül gibi şakıyabilirsiniz.
 • Bıldırcın yumurtası olmadığı zamanlarda tavuk yumurtasını çiğ olarak içebilirsiniz. Çiğ yumurtanın ardından ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Adaçayı, hibisküs, zencefil ve nar çiçeğini eşit miktarda karıştırarak her gün bir fincan su ile demleyerek içiniz.
 • Zencefil çayını bir çay kaşığı bal ile içebilir veya toz zencefili bala karıştırarak yoğun bir kıvam elde edip kaşık kaşık yiyebilirsiniz.
 • Sesi güzelleştirmek için etkili yöntemlerden bir diğeri de, bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tarçın ilave ederek tüketmektir.
 • Bir çay bardağı suya birkaç damla menekşe yağı damlatarak düzenli olarak gargara yapabilirsiniz.
 • Bir cezve su içerisinde turp kaynatınız ve de suyu ile gargara yapınız.

Sesi Güzelleştirme Yollarısusuzluk

Sesi güzelleştirmek için sadece yiyip içtiklerinize değil; yaşam düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Düzenli bir hayat cildinize ve zihninize olduğu gibi sesinize de etki edecektir.

 • Yüksek sesle konuşmak ve bağırmak gırtlağı ve ses tellerini tahriş edeceğinden ses kısılmasına yol açabilmektedir. Mümkünse stresten ve öfkeleneceğiniz ortamlardan uzak durmaya çalışın ya da stres ve öfke yönetimi konusunda destek alın.
 • Bol bol su için. Ses tellerinizin nemli kalması aşınmayı önler.
 • Düzenli uyku güzel bir ses için önemlidir.
 • Yemek yerken iyice çiğnemeye dikkat edin. İyi çiğnenmeden yutulan besinler ses tellerinize zarar verebilir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durun.
 • Toz, küf, rutubet veya zararlı kimyasal maddelerin bulunduğu ortamlardan uzak durmaya çalışın.
 • Odanızdaki havanın nemli olması için ortamda bir kap içerisinde su bulundurabilirsiniz.
 • Gürültülü ortamlarda konuşmak ses tellerinizi zorlayacağından mümkün olduğunca kaçının.
 • Sesiniz bazı ilaçlar sebebiyle de bozuk çıkıyor olabilir. Kullandığınız ilaçların ses tellerinize zarar vermediğinden emin olun.
 • Çay ve kahve yerine bitki çaylarını tercih edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fatma SELÇUK dedi ki:

  Çok güzel Sonuçlar Alacağıma Eminim Teşekkür Ederim