Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şeytan Tırnağı Neden Çıkar?

Bir an için, parmaklarınızın ucunda tırnaklarınızın olmadığını hayal edin. Tırnağı olmayan parmaklarınızla bir şey tutmaya çalıştığınızı, elinizi saçlarınızın arasında gezdirdiğinizi düşünün. Ya da ayak parmaklarınızın, ayakkabınız içindeki durumunu canlandırın aklınızda. Kullanırken hiç farkında olmasak da tırnaklarımız, parmaklarımızın tutmasını, kavramasını, hissetmesini kolaylaştıran, onları koruyan ve güçlendiren yapılardır. Tırnaklarımızı biraz derin kestiğimizde ne kadar da rahatsız oluruz. Hele minicik bir şeytan tırnağı, hayatımızı zehir etmek için yeter de artar bile. İşte o zaman tırnaklarımızın, hayatımızda ne kadar önemli olduğunun farkına varırız. Peki nedir bu şeytan tırnağı? Neden çıkar? Çıkmasa olmaz mı? Çıkmaması için neler yapabiliriz? Bütün bu soruların cevabını vermek için öncelikle tırnakların yapısını bilmemiz gerekir.

Tırnak Nedir?

Tırnak, keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşan, kemiksi yapıdır. Yaşam tarzına, genetik özelliklere, yaşa, beslenmeye hatta mevsime bağlı olarak değişiklik gösterse de her gün ortalama olarak 0,1 mm. uzar. El tırnakları ayak tırnaklarına nazaran daha hızlı uzar. Bu uzamaya bağlı olarak el tırnakları ortalama 5 ayda, ayak tırnakları ise 16 ayda bir tamamen yenilemiş olur. Sanılanın aksine, tırnağın kendi kendini besleme yeteneği yoktur. Deriyle birleşerek parmağa bağlandığı dip kısımlarından beslenirler. Tırnaklarımıza sürdüğümüz herhangi bir şey onların beslenmesini, sağlıklı olmasını, iyileşmesini sağlamaz. Tırnaklarda karşılaşılan hastalıklar, herhangi bir besin maddesinin eksikliğine (vitamin, mineral, protein vb.) bağlı olarak ya da deriye ait bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Şeytan Tırnağı Nedir?

Halk dilinde “şeytan tırnağı” olarak isimlendirilen oluşum, tırnak değil, ölü deri parçasıdır aslında. Tırnağın kenar ya da kök kısmına yakın yerinde, deride meydana gelen kuruma ve buna bağlı olarak gelişen kalınlaşma sebebiyle ortaya çıkar. Bu derinin kişiye rahatsızlık vermesi ve koparılması, deride yaralanmaya sebep olur. Ve bu yaralar oldukça acı verici ve kişinin hareketlerini kısıtlayıcı boyutlara ulaşabilir.

Şeytan Tırnağının Çıkma Sebebi

Şeytan tırnağı, tırnak derisindeki kuruma sebebiyle ortaya çıkar. Yağ ve su kaybı sebebiyle kuruyan deri, tırnağın ete yapışmasına mani olur. Tırnak deriye tutunamayınca o bölgedeki tırnak eti kalkar ve tırnakla et arasında açıklık meydana gelir. Kuruluğun sebebi ise çoğu zaman, sık el yıkama alışkanlığıdır. Bu kişisel bir alışkanlık olduğu gibi, mesleki bir gereklilik de olabilir. Tırnak yeme alışkanlığı da şeytan tırnağı oluşmasına sebep olan bir başka yanlış davranış biçimidir. Üstelik bu durumda tükürük yoluyla bulaşan mikroplar sebebiyle bölgede enfeksiyon riski de artar. Şeytan tırnağı çıkmasına yol açan bir başka sebep de kullanılan kozmetik bakım ürünleridir. Alkol bazlı kremler, solüsyonlar cildi kurutarak şeytan tırnağı oluşumuna elverişli bir zemin oluştururlar. Özellikle kadınlar tarafından sıkça yaptırılan manikür ve pedikür işlemleri sırasında tırnak etlerinin sivri uçlu makaslarla, sert bir şekilde ve etle tırnağı birbirinden ayıracak derecede fazla alınması da, şeytan tırnağı oluşumlarına sebep olur.

Şeytan Tırnağı Çıkması Nasıl Engellenir, Nasıl Tedavi Edilir?

Şeytan tırnağı çıkmasının başlıca sebebi kuruluk olduğuna göre, cildin yağ ve sudan oluşan nem dengesini korumak yapılacak en doğru şeydir. Gerek oluşumun engellenmesi gerekse tedavi edilmesinde bölgeyi nemli tutmak, kurumasına izin vermemek çok önemlidir. Tırnak derisi için en iyi nemlendirici ürün, vazelindir. Eczanelerde satılan saf vazelin, tırnak derisinin ihtiyacı olan yağ ve su dengesini en sağlıklı ve ekonomik şekilde sağlayacak bir üründür.

Şeytan tırnağı çıktıysa, bu ölü deriyi koparmamak gerekir. Bu hareket tırnak ve et arasındaki açıklığı daha da büyütür ve bölgenin enfeksiyonlara açık hale gelmesine sebep olur. Tedavi edilmeyen ve giderek büyüyen açıklık bizi yine halk arasında “dolama” olarak tabir edilen iltihaplı tırnak dibi hastalığına kadar götürür. Bu ölü deri parçasının bir süre daha uzamasına izin vermek ve vazelinle nemlendirdikten sonra dikkatli bir şekilde kesmek daha doğrudur. Bölgede oluşan kızarıklık için hafif antibiyotikli bir krem kullanılabilir. Bu kullanılacak kremin aynı zamanda E vitamini ya da çinko katkılı olması da, bölgede hücre yenilenmesini ve iyileşmesini hızlandırması bakımından faydalı olacaktır.

Şeytan tırnağı oluşumunu engellemek için tırnak bakımı sırasında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Genel olarak tırnak sağlığı için, tırnakları çok derin kesmekten kaçınmak gerekir. Köşelere doğru yuvarlayarak kesmek, tırnak derisinin açıkta kalmasına sebep olarak tırnakla etin kaynaşmasını engeller. Bu nedenle tırnaklar düz kesilmelidir. Manikür sırasında tırnak etlerinin tamamen kesilerek vücuttan atılması da doğru bir davranış değildir. Eller ya da ayaklar ılık suda bir süre bekletildikten sonra iyice yumuşayan deriler, yumuşak uçlu bir aletle geriye doğru itilerek bakım yapılması daha doğrudur. Çok fazla insana hizmet eden bakım salonlarında kullanılan manikür ve pedikür ekipmanlarının steril olduğundan emin olunmalıdır. Bakım öncesinde de tırnak etlerinin ve derinin nemli olması, tırnak kenarlarındaki deride kopmaları engeller, rahatça kesilebilmelerini sağlar.
Hem el hem de ayak tırnaklarında, iltihaplı tırnak dibi hastalıklarına sebep olabilecek kadar ilerleyebilen şeytan tırnağından korunmak için, tırnakların diplerinden beslendiğini akıldan çıkarmamak gerekir. Yediklerimiz ve içtiklerimizden aldığımız besin ögeleri, tırnaklarımızın dibindeki kılcal damarlarla tırnaklarımıza da ulaşır. Tırnaklarımıza sürdüğümüz herhangi bir şey, tırnak dibine ulaşmıyorsa bir iyileşme sağlamayacaktır. Bunun tersi olarak, insan sağlığına zararlı herhangi bir şey de tırnak dibinin yapısını dolayısıyla tırnak sağlığını da bozacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.