Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sezeryan Dikişlerim Kızardı Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemi zorlu bir süreç olduğu gibi doğum da öyledir. Doğumun nasıl olacağı 37. haftaya kadar belli olmaz. Bu dönemde bebeğin hareketleri izlenir ve doğum şekline karar verilir. Anne ya normal doğum ya da sezeryan ile bebeği dünyaya getirir. İki doğum türünün de bazı olumlu ve olumsuz yanları vardır. Özellikle sezeryanda iyileşme süresi daha uzun olduğu için bazı sorunlar meydana gelebilir. Dikişlerin kızarması, enfeksiyon kapması gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Yazıda sorunların tedavisi için neler yapılabilir onu inceleyim.

Genel Hatları ile Hamilelik

bebek

Cinsel birleşme sonucu spermin kadın yumurtası ile bir araya gelmesi sonucu yumurta döllenir. Bu döllenme ile beraberinde hamilelik süreci başlamış olur. Hamilelik ortalama 40 hafta sürer. Anne adayı hamile olduğunu adet gecikmesi ile anlayabilir. Ancak bunu kan veya gebelik testi ile kesinleştirir.

40. haftanın yaklaşmasıyla doğum zamanı gelir. Anne ve baba adayları doğum konusuna oldukça şüpheyle bakar. Doktorun bebeği ayrıntılı incelemesi ile doğum şekline karar verilir.

Normal Doğum

hamile

 • Normal doğumda bebek vajinal yol ile dünyaya gelir.
 • Normal doğumda tam doğum süresi belli değildir.
 • Doğum sırasında annenin kasılmalarına bağlı olarak hormonlarda artış gerçekleşir. Bu artışlar anne sütünün hemen gelmesini sağlar. Bu sayede bebek doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanır.
 • Anne ve bebek arasında duygusal bağ daha kuvvetli olur.
 • Normal doğumda oluşan vajinada yırtılmalar meydana gelebilir. Bu yırtıklar doğum sonrası dikilir.
 • Doğum sonrasında anne idrar kaçırma gibi rahatsızlıklara yakalanabilir.
 • Doğum sırasında yaşanabilecek herhangi bir olayda bebek nefessiz kalabilir, kalp atışları yavaşlayabilir. Bu yüzden her an sezeryan ortamı hazır olmalıdır.
 • Doğum esnasında çekilen acılar anneyi normal doğum fikrinden soğutur.
 • Doğum sonrası iyileşme bir hafta on gün kadar sürer.

Sezeryan Doğum

sezeryan doğum

Sezeryan doğumda cildin dokularına katmanlara ayrılarak dikiş atılır. Bu şekilde doğum gerçekleşmiş olur. Dikişin doğru ve düzgün atılması hem kalan yara izi için hem de ileride enfeksiyon kapmaması, kızarma gibi benzeri reaksiyonlar vermemesi için önemlidir. Dikiş karın bölgesinin altına yatay bir şekilde atılır.

Sezeryanda Dikiş Çeşitleri

 • Cildin altına atılan dikiş: Cildin dışından dikiş izi görünmez. Diğer bir adı ile ”estetik dikiş” olarak bilinin bu dikiş türünde kendiliğinden eriyen dikiş malzemesi kullanılır. Az miktarda iz bırakması en büyük artısıdır.
 • Tel zımba ile atılan dikiş: Yara kenarlarının yaklaştırılarak tel zımba ile birleştirilmesidir. 1 hafta sonra zımbalar tek tek alınır.
 • İplik ile atılan dikiş: Herkesin bildiği dikiş türüdür. Ameliyattan 1 hafta sonra dikişler alınır.
 • Yapıştırma yöntemi: İnce ve şeffaf bant ile yara kenarları yapıştırılır. Gerginliği fazla olan yara izlerinde kullanımı pek uygun değildir.

Bu dikiş türleri arasında en yaygın kullanılan dikiş türü estetik dikiştir. Dikişlerin iyileşmesi 24 ile 48 saat içinde başlar. Annenin 2-3 gün sudan uzak durması gerekir. Hemen hemen bir hafta sonra dikişler iyileşmiş olur. Bu süreden sonra dikişler alınır.

Sezeryan Dikiş Sorunları İçin Neler Yapılmalı?

sezeryan dikişi kızarması

 • İlk günlerde dikiş bölgesinde şişlik ve ödem olabilir. Aşırı şişlik kızarma ve morarma varsa içeride kan toplaması oluşmuş olabilir. Bu durumda derhal doktora başvurmak gerekir.
 • Dikiş patlaması çok sık rastlanmasa da bazen gerçekleşebilir. Burada sorun genellikle annenin dikkatsiz olması veya dkiş bölgesini temiz tutmaması sonucu oluşur. Bu durumda pansuman yapılarak yaraların kendi kapanması beklenir ya da çok büyük patlama varsa tekrar dikiş atılır.
 • Dikiş kısmında ağrı, uyuşukluk ve kaşıntı: İlk günlerde ağrı hissetmek normaldir. Ağrılar özellikle cilt ucunda ve sağ tarafta daha çok olur. Aşırı ağrılarınız varsa doktorunuza danışmanız sizin için doğru olur.
 • Kızarıklık: dikiş bölgesinde kızarma, akıntı gibi durumlar varsa dikiş yarası iltihaplanması oluşmuştur. Bu durumda doktora giderek pansuman yaptırmalı ve antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir. Yara yerini temiz tutmak önemlidir.
 • Kanama: Dikişlerin atıldığı ilk zamanlarda kanamaların görülmesi normaldir. Ancak doktor onayı ile taburcu olduktan sonra kanamaların devam etmesi anormaldir. Bu durumda tekrar doktora danışmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.