Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sezeryan Sonrası Uzun Süren Kanama İçin Ne Yapılmalı?

Doğumdan sonra kadında en sık görülen belirtilerden birisi vajinal kanamalardır. Kanamalar yaklaşık olarak 20 gün boyunca hafif veya yoğun şekilde olabilir. Ancak 40-50 gün sonra kendiliğinden yavaş yavaş sonlanması gerekir. Bazı durumlarda kanamalar bir iki ay boyunca devam ederek kadının yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Kanamanın uzun sürmesinin pek çok nedeni vardır. En doğru kararı jinekolojik muayene esnasında doktorunuz verecektir. Bu nedenle hemen endişelenmeden önce sezeryan sonrası oluşan uzun süre kanama durumu ile ilgili yazdığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Sezeryan Doğumdan Sonra Neden Fazla Kanama Görülür?

sezeryan sonrası kanama

Kadınların normal doğumda 500 mililitre, sezeryan doğumda da 1000 mililitre kan kaybetmesi normal olarak karşılanır. Ancak bu miktarlarından üzerindeki kanamaların nedenleri araştırılmalıdır. Sezeryan sonrası bir buçuk ayı aşkın süredir devam eden kanamaların en yaygın nedeni rahim kaslarından dolayıdır. Serviks kasları, normal şartlarda doğumdan hemen sonra kasılmaya başlar. Böylelikle her geçen gün rahim küçülür. Myometriyum arasından inen damarları rahim kasları sıkıştırır. Böylelikle kanamada bir süre sonra kendiliğinden durur. Ancak doğumun hemen ardından rahim kasları kasılmaz ise damarların ağzı sıkışmaz ve dolayısıyla kanama da devam eder. Ayrıca aşağıda yer alan birtakım hususlar da yine kanamaların fazla olmasını tetikleyebilir;

 • Zor ve sancılı bir doğum,
 • Doğumda suni sancı ilaçlarına gereklilik duyulması,
 • Serviks içerisinde plasenta parçasının kalması,
 • Miyom ve polip tarzındaki oluşumlar,
 • Nabzın olduğundan fazla atması,
 • Doğumun uzun ve yorucu geçmesi,
 • Rahmin ani olarak sertleşmesi,
 • Kan pıhtılaşması gibi problemlerin baş göstermesi,
 • Plasentanın rahim önüne veya duvarına yapışması,
 • Bebeğin ters dönüş yapması,
 • Yanlış rahim kasılmaları,
 • Doğum esnasında vajinada veya rahim ağzında yırtıkların oluşması.

Sezeryan Doğumun Ardından Görülen Kanamalar Ağrıyı Tetikler Mi?

sezeryan sonrası ağrı ve kanamalar

Doğumu sezeryan yöntemi ile yapılmış olan kadınlarda, zaman zaman kanamalar eşliğinde birtakım vajinal ağrılar ve sızlamalar da baş gösterebilir. Kanamaların devamında görülen ağrılar genellikle dikişlerin iyileşmesinden kaynaklanır. Dikişleri olan anneler, bazen oturup kalkarken dahi acı hissi duyabilirler. Nedeni, vajina ile rektum bölgesinin travma ardından şiş hale gelmesidir. Ağrıların dinmesi için soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Ayrıca vajinal bölgenin temiz ve kuru kalmasına da dikkat etmek de yarar vardır. Hijyen konusunda antiseptik özellikli temizlik ürünleri tercih edilebilir. Dilerseniz doktorunuza danışarak sağlığa uygun kişisel temizlik ürünleri hakkında bilgi alabilir veya reçete ettirebilirsiniz.

Sezeryan Sonrası Uzun Süren Kanamalar Nasıl Önlenir?

sezeryan sonrası kanamalar nasıl geçer

Doğum sonrası kanamaların olağan dışı devam etmesi durumunda tedaviye başlanmadan önce mutlaka kanamaların neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Doktorunuz jinekolojik muayene ve ultrason gibi çeşitli tetkiklerle öncelikle hangi nedenlerin kanamaya yol açtığını ortaya koyacaktır.

Daha sonra hastanın hayati önem taşıyan belirtileri kontrol altına alınmalıdır. Bunun için anneye serum takılabilir. Nabız ve tansiyon normal düzeye getirildikten sonra da kanamanın durdurulması için gerekli tedaviye başlanır. Rahmin sertliğe kavuşabilmesi için öncelikle masaj yöntemleri uygulanabilir.

Gerek duyulursa anneye damardan yeterli miktarda sıvı takviyesi yapılabilir. Eğer kanama rahmin içinde kalan bir plasenta kanamasından dolayı ise kürtaj yöntemi ile kalan parçanın çıkarılmlıdır. Vajinada veya rahim ağzında yırtıklar mevcutsa bunların tedavisi sağlanmalıdır.

Kanaması haddinden fazla gelen kadınların çok fazla kan kaybedeceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle tedavi aşamasında damardan kan takviyesi yapılabilir veya kan ilacı reçete edilebilir. Böylelikle tedavi sonrası halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi ve uyku hali gibi yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen sağlık problemlerinin önüne de geçilmiş olunur.

Sezeryan Sonrası Pıhtılı Kanama Nedir?

Doğum sonrası her annede aynı miktarda ve türde kanama olmaz. Bazı kadınların kanaması pıhtılı şekilde gelebilir. Lohusalık döneminde görülen bu tip pıhtılı kanamalar, uterusta kalan plasenta parçasından kaynaklanabilir. Böyle durumlarda genellikle yeni anne olan kadınlar sıklıkla endişe duyarlar. Ancak genellikle sezeryandan sonra gelen böyle kanamalarda korkulacak bir durum yoktur. Ayrıca bir diğer görülme nedeni de doğum sonrası atılan dikişlerdir. Uterusa atılan dikişlerin zaman içinde kopması ve kan ile birlikte dışarıya atılması da yine pıhtılı kanamaya yol açacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.