Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şiddetli Baş Ağrısı ve Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı ve şiddetli baş ağrısı şikayetleri her yaştan bireyde görülebilen bazı durumlarla beraber gözlemlendiğinde çok tehlikeli rahatsızlıklara işaret eden faktörlerdir. Ancak çok tehlikeli rahatsızlıklara işaret etmesi için çarpıntı ve şiddetli baş ağrısının yanında, nefes darlığı, göğüste ağrı gibi etkenlerinde olması gerekir. Ergenliğe yeni giren bireylerde kalp hacmi genişlediğinden dolayı göğüste ağrı ile seyreden çarpıntı olabilir. Hemen telaşa kapılmayıp, sakinliğinizi koruyarak hastalığın seyrine göre bir sağlık birimine gidebilirsiniz. Bu yazımızda kalp çarpıntısı ve şiddetli baş ağrısının neden olur, tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız.

Çarpıntı ve Şiddetli Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

sdaaaaaaaaaaaaaaa

  • Psikolojik etkenler; vücutta fiziksel sonuçlar doğurabiliyor. Aşırı stres, endişe ya da üzüntü gibi yoğun hissedilen duygular kalp çarpıntısı ve baş ağrısına neden olabiliyor. Stres, ani korku ve kaygı durumları vücutta adrenalin hormonu salgılanmasına neden olur. Bu hormonun etkisiyle kalbe gelen kan miktarı artar ve kalp çarpıntısı gözlemlenebilir. Özellikle yoğun iş temposunda olan kişilerde fazlaca bu rahatsızlık görülebilir.
  • Kullanılan ilaçlar; kronik rahatsızlığa sahip kişiler sürekli olarak bazı ilaçları kullanırlar. Bu tip kişilerde kalp çarpıntısı rahatsızlığı gözlemlenebilir. Alerji, diyet, tansiyon ya da kalp ilaçlarının kullanımı kalbe gereğinden fazla yük binmesine neden olduğundan çarpıntı hissedilebilir. Bu tip bir rahatsızlık görüldüğünde kullanılan ilaçlar hakkında doktorunuza kesinlikle bilgi vermeyi unutmayın.
  • Kafein açısından fazla olan içecekler baş ağrısı ile beraber kalpte çarpıntıya yol açabilir. Çay, kahve, kola gibi içecekler kafein içerdiğinden dolayı kalp çarpıntısının beraberinde baş ağrısına da yol açabilir. Bu maddelerin yanı sıra sigara içen kişilerde de çarpıntı, baş ağrısı şikayetleri çok sık şekilde gözlemlenir. Hayat şartlarının iyileştirmek için ve olası baş ağrısı, çarpıntı şikayetlerinden kurtulmak için sigara ve kafein içeren içecekleri bırakmalısınız.
  • Hamilelik ve regl dönemi; kadınlar için zorlu süreçlerden olan hamilelik döneminde kalp çarpıntısı ve şiddetli bağ ağrıları gözlemlenebilir. Vücutta salgılanan hormonlardan dolayı bu dönemde kalp çarpıntısı şikayetleri gözlemlenir. Ayrıca regl döneminde de çarpıntı ve baş ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir.
  • Kalp çarpıntısı ve şiddetli baş ağrısı kimi zaman çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Tek başına kalp hastalığı bulgusu olarak değerlendirilmese de, beraberinde görülen semptomlar kalp rahatsızlığı işaret edebilir. Çarpıntının yanında nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, yoğun göğüs ağrısı, çok şiddetli baş ağrıları gibi şikayetler görülüyorsa hiç beklenmeden size en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.
  • Hipertiroidi ya da anemi gibi kronik hastalıklarda kalp çarpıntısı ve yoğun baş ağrısı gözlemlenebilir.
  • Ayrıca koroner arterler damarda bulunan daralma kalp kasının ciddi anlamda çalışmasına neden olduğundan kalp çarpıntısı ve şiddetli baş ağrılarını beraberinde getirir.
  • Hastalıkların yanı sıra yoğun alkol kullanımı kalp çarpıntısı ile beraber şiddetli baş ağrılarına sebep olacaktır. Bu nedenle kesinlikle alkol kullanımından kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Kalp Çarpıntısı ve Baş Ağrısının Tedavisi Nasıl Olur?

asdad

Kalp çarpıntısı tedavisine anormal kalp dokusunun tahrip edilerek ortadan kaldırılmasıyla başlanır. Bu yönteme ise ablasyon adı verilir. Kalp çarpıntısı tedavisinde ilk sırada olan ablasyon, kateter denilen uzun ince aletler yardımı ile yapılır. Bu yöntemi uygulamak için kasıktan kalbe kadar giden aletler kullanılır. Kateterin ucu kalpteki problemli bölgeye geldiğinde, problemli bölgeye radyo frekanslar verilerek tahrip edilir. Böylece kalp çarpıntısı ve şiddetli baş ağrılarından kurtulmuş olursunuz. Bu yöntem ile tedavi edilen hastaların %90’nı hastalıktan tamamen kurtulmuştur.

Kalp çarpıntısına iyi gelebilecek doğal önemlerden bahsedelim. Nane, ökse otu, biberiye, civan perçemi, oğul otu, akdiken çiçeği, karabaş otu, mürver çiçeği, maydanoz, mine çiçeği, fesleğen kekik, gül yaprağı, papatya, kantaron çiçeği, ada çayı ve portakal çiçeği bu ürünlerden istediklerinizi ayrı ayrı olacak şekilde kaynatın. Günde 1-2 bardak sıcak olacak şekilde içmeniz çarpıntı ve baş ağrısı şikayetlerini büyük ölçüde önleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.