Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Şiddetli Baş Ağrısı ve Mide Bulantım Var Ne Yapabilirim?

Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı kişinin yaşam kalitesini sekteye uğratan, kimi zaman çeşitli fiziksel hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkan, kimi zaman ise olumsuz ruh haline bağlı olarak gelişen sağlık problemleridir. Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısının aynı sebepten ötürü ortaya çıkabilecekleri gibi farklı sebepler dolayısıyla ortaya çıkma ihtimalleri de mevcuttur. Bu problemlerle birlikte halsizlik, yaşamdan soyutlanma isteği ve sürekli uyku hali gibi durumlarla da sıklıkla karşılaşılır.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Nedenleri

başı ağrıyan kadın

1. Menenjit

Menenjit, omurilik sıvısında veya beyinde, enfeksiyon şeklinde belirir. Boyun tutulması ve ateşlenmenin yanı sıra en yaygın belirtilerinden biri de uykudan baş ağrısı ve mide bulantısı ile uyanmaktır.

2. Küme tipi baş ağrısı

Küme tipi baş ağrısı genellikle başın bir bölgesinde ortaya çıkar. Bu özelliğinden ötürü migren ile karıştırılır. Bütün küme tipi baş ağrılarında ortaya çıkmamakla birlikte bazı vakalarda mide bulantıları gözlenir.

3. Göz yorgunluğu

Göz yorgunluğunun en güçlü belirtisi bir yere bakarken gözleri kısmak zorunda kalmak ve gözlerde normalin dışında bir yorgunluğun varlığını hissetmektir. Öte yandan göz yorgunluğu olan kişilerde mide bulantısı ve baş ağrısı görülme ihtimali hayli yüksektir.

4. Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı fiziksel ve zihinsel stresin meydana getirdiği yan etkilerden kaynaklanır. Yoğun iş hayatının olumsuz getirileri, uzun süreli negatif düşünceler, boyun ve omuzlarda gerilimi tetikleyen yoğun fiziksel aktiviteler, gereğinden fazla kafein tüketimi bu tip ağrılara neden olur ve mide bulantısı başta olmak üzere çeşitli problemleri de doğurur.

5. Migren

Migren, baş ağrısı ve mide bulantısının akla ilk gelen nedenidir. Genellikle şakak, ense ve göz çevresinde meydana gelen ağrılarla kendini gösterir. Sese ve ışığa yüksek derecede hassasiyeti oluşan hastaların beyin damarlarının şişmesi ve serotonin seviyesindeki azalma mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Migren ağrılarının sürekli olarak ağrı kesicilerle bastırılmaya çalışılması yerine bir nöroloji uzmanına başvurup doğru tedavi yöntemi ile çözüme kavuşturulması gerekir.

6. Alkol kullanımı

Aşırı derecede alkol kullanımı baş ağrısı ve mide bulantısının nedenleri arasındadır. Alkolün vücutta oluşturduğu sıvı kaybı giderek şiddetlenen baş ağrısına neden olur. Mide bulantısı ise alkol alımı sırasında veya sonrasında görülebilir.

7. Grip, soğuk algınlığı veya mide üşütmesi

Baş ağrısı ve mide bulantısının yanında terleme varsa bu problemlerin grip, soğuk algınlığı veya mide üşütmesi gibi virüs kaynaklı hastalıklardan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Bunun yanında baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal birlikte görülüyorsa da aynı şekilde bir değerlendirme yapılabilir. Halsizlik, burun akıntısı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına da sebep olan bu hastalıklardan kaynaklanan baş ağrısı ve mide bulantısı doktor kontrolünde kolaylıkla tedavi edilebilir.

8. Adet dönemi

Kadınlarda adet dönemi öncesi, sırası veya sonrasında baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilir. Sebebi bu dönemlerde vücudun östrojen düzeyindeki artış ve azalmalardır. Genellikle basit ağrı kesicilerle çözümü mümkündür. Ağrıların uzun süre şiddetli bir şekilde devam etmesi durumunda ise doktora danışmak gerekebilir.

9. Alerji

Alerjiye bağlı sinüslerin tıkanması sonucu baş ağrısı ve mide bulantısı meydana gelebilir. Polen, toz veya küf sporları baş ağrısı ve mide bulantısına neden olan alerjik reaksiyonların gelişmesine uygun zemini hazırlar. Başta zonklama şeklinde yaşanan ağrılara zamanla gözlerde yaşarma ve sulanma da eşlik eder.

Bunların dışında;

  • Kansızlığa bağlı olarak,
  • Zehirlenme nedeni ile,
  • Yüksek tansiyon sebebi ile,
  • Uyuşturucu madde ve ilaç kullanımına bağlı olarak,
  • Kandaki oksijen konsantrasyonunun düşmesi nedeni ile,
  • Ani oluşan durumlar sonucu ve
  • Hamilelikte baş ağrısı ve mide bulantısı meydana gelebilir.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavisi

bitkisel

Baş ağrısı ve mide bulantısı genellikle aynı sebepten ötürü vücutta varlık gösteren problemlerdir. Dolayısıyla bu problemlerin kaynağını ortadan kaldırmak hem baş ağrısını hem de mide bulantısını giderir. Eğer yaşanan bu problemler zararlı alışkanlıklardan kaynaklanıyorsa baş ağrısı ve mide bulantısı için hangi doktora gidilir sorusuna cevap aramaktan önce o zararlı alışkanlıklardan uzaklaşma yoluna gidilmelidir. Stres, depresyon gibi sebeplerden kaynaklanan ağrı ve bulantı problemleri için ise uygulanabilecek en uygun tedavi yöntemi yine sorunun kaynağını ortadan kaldırmak, psikolojik tedavi görmektir. Fiziksel hastalıklar söz konusu ise hastalığa yönelik tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunların dışında bitkisel kaynakların yardımıyla da ağrı ve bulantı problemlerine çözüm üretilebilir.

1. Zencefil

Zencefili gerek çayını demleyerek, gerekse toz halinde tüketmek mide bulantısı ve baş ağrısı için oldukça faydalı olur. Uzmanlar zencefilin, yolculuklar esnasında mide bulantısını önlemeye yönelik kullanılan ilaçlardan bile daha etkili olduğu görüşündeler.

2. Nane

Sinirleri yatıştırıcı özelliği ile stresi azaltan nane, baş ağrısına ve mide bulantısına olumlu yönde etki eder. Aynı zamanda mide bulantısına neden olabilecek etmenleri de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çay şeklinde, çiğ olarak veya yemeklere katılarak tüketilebilir.

3. Anason

Hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahip olması sayesinde sindirim sitemini düzenlemeye yardımcı olur. Buna bağlı olarak mide bulantısını geçirmeye fayda sağlar. Aynı zamanda yatıştırıcı etkisi ile stresi azaltır ve stres kaynaklı baş ağrısı oluşumunu engeller.

4. Kızılcık suyu

Baş ağrısı ve mide bulantısı dolayısıyla oluşan kusma sonucu vücuda besin almakta zorlanılan durumlarda kızılcık suyu içilebilir. Sindiriminin kolay olması sayesinde mideyi yormadan vücuda sıvı alınmasına imkan sağlar. Aynı zamanda E.coli bakterisine karşı iyi bir koruyucudur ve Helicobakter pylori bakterisini yok etme yeteneğine sahiptir.

5. Kedi otu

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahip olan kedi otu, baş ağrısı ve mide bulantısı tedavisinde sıklıkla başvurulan bir bitkisel kaynaktır. Tablet, hap gibi formlarda tüketilebilen olan bu bitki, kaynatılmış suda 5 dakika bekletilerek elde edilen çay halinde de tüketilebilir.

6. Sarı kantaron

Moral bozukluğu gibi psikolojik sebeplerden kaynaklanan baş ağrısı ve mide bulantısı tedavisinde tercih edilebilecek bitkilerden biri de sarı kantarondur. Rahatlatıcı etkiye sahip olan sarı kantaron anti-depresan olarak da bilinir.Genellikle çay formunda tüketilir, aynı zamanda psikolojik tedavi amacıyla kullanılan ilaçların içerinde de etken madde olarak kullanılmasıyla da bilinir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.