Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sifiliz Hastalığı

Cinsellik her ne kadar insanın doğası gereği bir ihtiyaç ve arzu olsa da dikkatli olunmadığı takdirde kişi için hoş olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Yeteri kadar dikkatli olunmadığı ve önlemler alınmadığı takdirde özellikle cinsel yolla bulaşan bilinen birçok hastalık var. Bilinen bu hastalıkların bazılarının tedavisi mümkün olsa da ne yazık ki bazı hastalıkların tedavisi hala bulunamadı. Bu tür bir problemle karşılaşmamak ve kötü sonuçlara maruz kalmamak için eğer hem kendinizin hem de partnerinizin kontrollerini yaptırmadığını düşünüyorsanız kesinlikle korunmadan cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Korunmadan ve önlem almadan ilişkiye girildiği sırada cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri de sifiliz yani halk arasında bilinen diğer adıyla frengi. Ama merak etmeyin bu hastalık tedavisi mümkün olan hastalıklardan biri. Detaylarına bakacak olursak;

Sifiliz Hastalığı Nedir?


Sifiliz tarihi olarak çok eskilere dayanan bir bakteri çeşidinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu enfeksiyon kronik bir enfeksiyon olup bulaştığından sonra vücudun hemen her bölgesinde yaralara neden olabilir. Son zamanlarda bu hastalığa yakalanan kişi sayısında daha da artış görülmektedir. Bu durum ise son zamanlarda daha rahat yaşanan cinsel ilişkilere ve eğitimsizliğe dayandırılmaktadır.

Sifiliz Hastalığı Nasıl Bulaşır?


Sifiliz yani frengi hastalığının bulaşma şekli cinsel yoldur. Genital bölgenin teması sonucu yaradan bakteri bulaşır. Ayrıca anal ve oral seksin de bu hastalığın bulaşmasında çok fazla etkisi vardır. Hastalıklı ve sağlıklı kişinin korunmadan cinsel ilişkiye girmesi sonucunda hastalık, hastalıklı kişiden sağlıklı kişiye geçer. Ayrıca bu hastalık konjenital yani doğuştan da kişiye geçer. Bu durumda da anne karnındaki bebeğe anneden geçmiş olur. Bu hastalığın bulaşması sonucunda bebek ölü doğabilir ya da erken doğum sonucunda hayatını kaybedebilir.

Sifiliz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sifiliz yani halk arasından bilinen adıyla frengi hastalığı evrelerle kendini yaşatan ve gösteren bir hastalık.

  • Birinci evre; Hastalıklı kişiden geçen bakteri kan yolu ile tüm vücuda dağılır ve mikrobun dağılmasının ardından 2-3 hafta içinde yaranın bulaştığı yerde ağrısı olmayan, kırmızı, ıslak, belirgin yaralar çıkmaya başlar. Bulaşan yerde çıkan bu yaralar çıktıktan sonra 2-3 hafta içinde geçmeye başlarlar.
  • İkinci evre; bu evrede artık hastalık deride döküntüler yapmaya başlar. Bu evre ile birlikte göğüs, kol ve bacak gibi bölgelerde kaşıntılar yayılmaya başlar. Hastalıkta bu evre hastalık bulaştıktan 2 ay sonra ortaya çıkar ve 3-4 yıla kadar devam eder. Bu evrede kişide siğil benzeri yaralar, yorgunluk, baş ağrısı ve eklem ağrıları yaşanmaya başlar. Ayrıca bu evrede kilo kaybı ve iştahsızlık da kişide görülen belirtilerden birkaçıdır.
  • Üçüncü evre; hastalığın en bulaşıcı olduğu evredir. Artık kişide testler yapılmaya başlanır ve hastalığa dair pozitif sonuçlar alınmaya başlanır. Bu evre ile birlikte organlar da bu hastalıktan etkilenmeye başlar. Bu evrede bakteri hala kişinin vücudunda aktiftir ve yaklaşık beş ile on yıl arasında bu evre devam etmektedir.
  • Dördüncü evre; bu evrede artık hastalık bulaşıcı değildir. Fakat hastalık sahibi kişi sifiliz kaynaklı pek çok hastalığa yakalanır ve ölüme dahi giden bir yola girer.

Sifiliz Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

Cinsel yolla bulaştığında kötü sonuçlar doğuran ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşmalarını kolaylaştıran sifiliz yani diğer bir adıyla frengi hastalığının tanısı ilk evrelerde kişinin yaralarından alınan dokuların detaylı incelenmesi yardımıyla teşhis edilir. Ayrıca RDR, VDRL, TPHA, PCR gibi kan testleri sonucunda kanda antikor araştıran laboratuvarların test etmeleri ile hastalığın tanısı konmaktadır.

Sifiliz Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?


Her ne kadar ilerlediğinde ölüm ile sonuçlanma riski de olsa erken teşhis edildiği takdirde bu hastalığın kesin tedavisi söz konusu. Fakat ilerlemesi söz konusu olduğunda hasar gören bölgelerin geri döndürülmesi imkansızdır. Eğer yukarıda saydığımız belirtiler varsa, vücudunuzda bu tarz yaralar çıkıyorsa ve sifiliz hastalığından şüpheleniyorsanız en kısa sürede mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Dozunu, kullanma şeklini ve zamanını doktorunuzun belirleyeceği ve vereceği ilaçlar ile sifiliz hastalığının tedavisi mümkün. Tedavinin devam ettiği sürede testlere devam ederek bakterinin azalıp azalmadığı kontrol edilir ve tedavi buna göre devam ettirilir. Tedaviye başlandıktan hemen hemen bir hafta sonra hastalığın bulaşıcılığı bitmiş olur. Hangi bölgelerde hangi hasarların olduğuna göre tedavi kısa süreceği gibi yıllar da sürebilir. Tedavi edilen kişinin partnerinin de kontrollerinin yapılması ve tedavi gerekiliyorsa onun da tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sifiliz Hastalığından Nasıl Korunulur?

Tek eşliyseniz, prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kullanılacak en iyi korunma yöntemidir. Fakat prezervatif kullanmanın, ilişki sonrasında tuvalete gitmenin ya da duş almanın bu hastalıklardan korunmak için %100 bir etki yarattığı kesinlikle söylenemez. Biseksüel bir seks hayatından, anal ve oral seksten uzak durarak ve partnerinizin de kendinizin de kontrollerinin sık sık yapılmasını sağlayarak sifiliz hastalığından ve bu tür diğer hastalıklardan korunmanın en etkili yolu olacaktır. Çünkü bu tür hastalıklar sadece cinsel birleşimden bulaşmazlar, yaraya dokunma ile de bulaşabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.