Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigara İçerken Öğürme Durumu Neden Olur?

Sigaranın ağır ve kötü bir koku yapma, yaşlılık, cildi karartma, dişleri pis ve kirli bir görüntüye sokma, bıyıkları sarartma, koku alma duyusunu azaltma, ülser, yemek ve mide borusunda kararma, eksik ve sakat doğum, erken menopoz, yumurtalık ve rahimde kısırlık gibi yüzlerce zararı bulunur. Fakat tüm bu zararlar halk tarafından bilinse dahi sigara yine de oldukça fazla oranda tüketilmeye devam ediyor.

Gerek alışkanlıktan gerek ise keyiften içilen sigara pek çok kişinin hayatını yavaş yavaş sindirmeye başlıyor. Birçok farklı hastalığa neden olan ve içerisinde yer alan binlerce zararlı ve kimyasal maddeden dolayı insanların hayatını birçok farklı şekilde etkileyen sigara, aynı zamanda bazı kişilerde kusma ya da öğürme gibi şikayetlere neden oluyor. Sigara içen kişilerin serzenişlerine sebep olan şey ise genellikle öğürme refleksi oluyor.

Sigara İçerken Öğürmeye Ne Sebep Olur?

Sigara içerken ortaya çeşitli komplikasyonlar çıkabilir. Bu komplikasyonlardan birisi de kusma ya da öğürme gibi durumların ortaya çıkması olur. Bu duruma sebep olan başlıca sebepler ise öğürme refleksi, psikolojik sebepler ya da sigarayı bırakmak için kullanılmakta olan ilaçlar olabilir. Şimdi gelin bu maddelerin hepsine birer birer göz atalım.

1. Öğürme Refleksi

Modern insanın çeşitli konulara karşı verdiği çeşitli tepkiler bulunur. Bilincimizin dışında verdiğimiz etki kaynaklı tepkilere ise refleks adı verilir. İstem dışında gerçekleşen ve bu şekilde tanımlanmış olan refleks, bazı kişilerde sigara içildiği zaman kendini gösterir. Bu kişilerde kimi zaman kusma ve öğürme gibi etkilerin ortaya çıkması da bu sebeple mümkün olur.

Genellikle diş çekimi sırasında ağız bölgesine kesici ya da röntgen bir aletin sokulması ile birlikte öğürme refleksinin kendini gösterdiğini görürüz. Bu reflekse sahip olan kişilerin de sigara içerken aynı tepkiyi verdiğini görmek mümkün olur. Refleksi yatıştırmak için kullanılmakta olan çeşitli ilaçlar bulunsa da bu tür ilaçlar sebebi ile normalde tepki verebileceğiniz bir duruma karşı tepki veremeyeceğiniz için bu sizin açınızdan pek de olumlu bir durum olarak kayda geçmez. Bu nedenle bu tür bir reflekse sahip olan kişilerin sigara içmemesi kendilerinin yararına olur.

2. Psikolojik Etkenler

Günümüzün en büyük sorunları arasında kaygı, endişe ve stres gibi kaynağı psikolojik etkenler olan durumlar yer alır. İşte bu tür etkenler aynı zamanda kusma ve öğürme gibi tetikleyici unsurları etkiler. Üzüntü, kaygı ya da heyecan dolu olan kişiler bu tür psikolojik sebeplerden dolayı öğürme hissi duyma ya da mide bulantısı hissetme gibi sorunlar yaşayabilir. Bu tür sebeplerden dolayı kişilerin sigarayı bıraktığı dahi olur ki bu durum elbette ki kişi için oldukça faydalı olur. Bununla birlikte sigara içen bazı kişilerin psikolojik etkenlerden dolayı bu tür şikayetinin olması da muhtemeldir.

3. Kullanılan İlaçlar

Sigaranın zararını bilen ve buna rağmen kullanan kişilerin daha sonra sigarayı bırakmak için başvurdukları ve piyasada muadili oldukça fazla olan sigara bırakma ilaçlarının da öğürme gibi etkilere yol açtığı bilinir. Bu tür ilaçların içerisinde yer alan çeşitli maddeler, normalde sigara içerken haz duyan bir kişiye öğürme ve mide bulantısı gibi hisler verir. Bu sayede de kişiler sigarayı bırakmak zorunda kalır. Bu tür ilaçları kullanan kişilerin öğürme ve kusma gibi şikayetler ile karşılaşma oranları oldukça yüksek olur ki bu da kişinin kendi yararına olan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Sigaranın kanseri tetikleyen bir özelliğe sahip olması ve bu nedenle de içilmemesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sigara içerken öğürme gibi şikayetleri olan kişiler esasında bu sebeplerin de dışında yer alan bir şikayetten dolayı bu hissi yaşıyor olabilirler. Öğürme hissinin altında yatan gerçek sebebi öğrenmek için doktora başvurmalı ve çeşitli tahliller yaptırmanız gerekir.

Sigara İçerken Öğürme Durumu Nasıl Geçer?

  • Sigara içerken öğürme durumunun önüne geçmek isteyen kişilerin kullandığı sigara önleyici ilaçları bırakması gerekir. Fakat bu durumda sigara içmenin önüne geçilememesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sigarayı bırakmak için bir başka yol deneyebilirsiniz.
  • Diğer yanda sorununuz psikolojik etkenler ise strese, endişeye ya da kaygıya sebep olan durumların üstesinden gelmeniz gerekir. Bunun için bir psikologa başvurmanız gerekebilir.
  • Öğürme refleksinizi yatıştıracak ilaçlar kullanarak da bu durumun önüne geçebilecek olsanız da bunu mutlaka doktor kontrolünde yapmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.