Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigara Kanser Yapar Mı?

Sigara incecik kıyılmış tütünlerin, çok ince bir kağıda sarılması sonucu elde edilen üründür. Sigara içerisinde pek çok zararlı madde bulundurur. Fakat bunların en zararlısı nikotindir. Nikotin çok zehirli bir maddedir. Ağız yoluyla vücuda giren çok az bir miktardaki nikotinin insanı hemen öldürücü etkisi vardır. Sigara içinde bulunan nikotin maddesi oldukça yüksektir. Fakat bunun zehirlememe sebebi büyük bir kısmının parçalanmamasıdır. Yani nikotinin dumana geçmemesidir. Bu yazımızda sigara kanser yapar mı? Sorusunun yanıtını vereceğiz.

Sigaradan Olan Kanser Belirtileri Nelerdir?

Sürekli sigara içen insanların vücutlarında zamanla organik bozukluklar görülmeye başlar. Kalp çarpıntıları, göz bozuklukları, uykusuzluk ve sinir hali, tansiyon yükselmesi ve astım gibi pek çok hastalık bunlardan bazılarıdır. Sigara içerisindeki nikotinin bağlandığı nikotiniz reseptörler doğuştan insan vücudunda bulunuyor. Yaş ilerleyip sigara içilmeye başlandıkça bu reseptörleri rahatlatmak için de içilen sigara miktarı gün geçtikçe artış gösteriyor. Sigara bırakıldıktan sonra bu reseptörlerde yoksunluk sendromu görülmeye başlar. Fakat zaman geçtikçe reseptör sayısı azalır ve yoksunluk belirtileri de bu durumda azalmış olur. Sigara dumanı ağızdan çekilmeye başlandıkça nikotin az bir miktarda da olsa ağızdan ve dilden kana karışır. Bu kısımdan çok daha büyük bir kısmı ise akciğerde yer alan bronş ve bronşçuklardan kana karışmaya devam eder. Dentritlere yapılan uyarılar sonucu beyin sigarayı keyif verici bir madde olarak görüp ona göre hormon üretmeye başlar. Bu nedenledir ki sigara insanda keyif hissi uyandırır.

Sigara Hangi Kanser Türlerine Sebep Olur?

Kanser ölümleri tüm ölümlerin sıralamaları içinde en sık görülen ölümler arasındadır. Sigara ile ilgili hastalıklarla ölümler arasında da ilk sıradadır. Kanser riski içilen sigara miktarı ve sigara tüketilen süre ile doğrudan ilişkilidir. Bu durum sigara bırakıldıktan sonra zamanla düşer.

Sigara ile bağlantılı olan kanser türü denince herkesin aklına akciğer kanseri gelir. Akciğer kanserinin sigara dışında çevresel etmenler ve genetik etmenler gibi pek çok nedeni vardır. Fakat sigara akciğer kanserinin ilerlemesinin en önemli etkenidir. Sigara içen insanlarda kanser riski görülme ihtimali sigara tüketmeyen insanlara göre çok çok fazladır.

Bu durumdan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz: Sigara akciğer hücrelerinin genetik yapısında değişiklikler oluşturarak akciğer kanserine neden olur. Sigara sadece akciğer kanserine neden olmamakla birlikte pek çok kanser türünün de etkeni arasında yer alır. Gırtlak kanseri, dudak ve dil kanseri, pankreas kanseri, karaciğer kanseri, burun kanseri, mesane ve böbrek kanserleri sigaranın neden olduğu başlıca kanser türlerindendir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.