Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde lekeler ev hanımları veya çalışan bayanlar için neredeyse sorun olmaktan çıkmıştır. Teknoloji her alana el attığı gibi temizlik ürünlerinde de farklı temizlik ürünlerini hanımların hizmetine sunmuştur. Ne var ki temizlik ürünlerinin bu kadar çok olmasına karşın, birçok ev hanımı, bazı temizlik işlemini yaparken doğal yollar ve her evde bulunan doğal ürünleri tercih etmektedir.

Halıdan Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Halılarda genellikle sigara lekesi olmaz, sigaranın halıya sinen kokusu, sigara ateşinin düştüğü yanık veya sigara külü kiri olur. Halının rengi ne kadar açıksa sigara yanığı ve külün kiri o derece rahatsız edicidir. Halıdaki sigara kokusunu sirkeli suyla sildiğinizde kokusunu giderebilirsiniz, sigara külünü de elektrikli süpürgeyle alarak, kalan kül izini de sirkeli su yöntemiyle giderebilirsiniz ancak yanık biraz zor ihtimal.

Yine de şöyle bir öneri sunuluyor; evinizde bulunan ince zımpara kâğıdı ile yanık olan yeri güzelce zımparalayın, elektrikli süpürgeyle bastırarak süpürün çıkan parçaları alması için, sonra kalan yanık parçaları ince uçlu bir makasla kesin.

Koltuktan Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Yine gerek evdeki koltuklar da gerekse araba koltuklarında sigara lekesinden ziyade sigara yanıklarından şikâyet edilmektedir. Koltuk döşemeleriniz araba veya ev koltuklarınız su geçirmez kumaştan ise sabunlu suyla silmek işinizi görecektir. Yanıklarda ise yanık yeri farklı şekillerde örtebilirsiniz. Mesela yanık kısma, kalem kumaş boyalarla desenler koyabilirsiniz, farklı bir yol olarak da minik kumaş veya dantel parçalarıyla farklı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Deri Kumaştan Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri kumaşlardan sigara ve diğer kir ve lekeleri çıkarmak için en kolay yöntem Arap sabunu ile iyice silmektir.

Elden Sigara lekesi Nasıl Çıkar?

Elde sigara lekesinden ziyade sigara kokusu oluşur bunu da bol sabunlu su ile yıkadığınızda koku gider, başka bir yöntem de limon ile ovmanızdır, ancak tırnaklar ve parmaklar da oluşan sigara lekesi yani sarılığı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Parmak ve tırnakları karbonatlı su ile ovduktan sonra eczanelerde satılan oksijenli su ile silin. Bu işlemi 1 hafta boyunca her gün yapmanız gerekiyor.

Kumaştan ve Kıyafetlerden Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Yünlü ve ipekli kumaş dışındakileri normal çamaşır makinesinde yıkamak yeterli olacaktır, yünlü ve ipekli kumaşları, bol oksijenli su ile yıkamanız tavsiye edilmektedir.

Camdan sigara lekesi nasıl çıkar?

Sigara lekelerini özellikle cam olan küllüklerden kolayca çıkarabilmek için, limon ve tuzu karıştırıp ovabilirsiniz.

Fayanstan sigara lekesi nasıl çıkar?

Üzerine sigara isi sinmiş fayanslardaki sigara sararmalarını bir miktar çamaşır suyu döktüğünüz ılık su ile temizleyip ardından kurulamalısınız.

Duvardan sigara lekesi nasıl çıkar?

Duvarlardaki sigara dumanından kaynaklanan isleri çamaşır suyu kattığınız ılık su ile bastırmadan yumuşak bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Dişlerden sigara lekesi nasıl çıkar?

Dişlerdeki sigara lekelerini çıkarabilmek için birkaç basit yöntem uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı ayda bir kez yaptığınızda dişleriniz lekelerden temizlendiği gibi diş tartarlarından da temizlenecektir. Bir çay kaşığı karbonatı çay tabağına dökün, üzerine bir ve ya iki damla limon sıkın ( hazır aldığınız limon suyu değil) diş fırçanızı bu karışıma, diş macununu sürer gibi sürüp dişlerinizi iki dakika fırçalayın. Sonra da iyice ağzınızı durulayın.

Bir başka kolay yöntem de karbonat limon suyu yerine sadece sofra tuzunu kullanmanız olacak. Sofra tuzunu hafifçe ıslatın ve dişlerinizi fırçalayın, iyice durulayın.

Önerilen bir başka yöntem dişlerinizi lekelerden temizlemek için, limon kabuklarını rendelemek, rendelenen bu kabuklarla dişleri fırçalamak.

Limon, karbonat ve tuz kullandığınız diş temizliklerinde bu ürünleri çok sık kullanmayın çünkü içerdikleri asit, sık kullanmada dişlerinize zarar verebilir tuz da sürekli kullanıldığında dişlerinizi çizebilir. Bu verilen tariflerin ayda bir kullanılması daha uygundur, günlük diş fırçalamanızı yerine getirdiğinizde zaten dişlerinizde ne sigara ne de başka bir lekenin bulunması mümkün olmayacaktır, herhangi bir diş probleminiz yoksa.

Sigara kokusundan kurtulmak için en kolay yol sigarayı evinizin içinde içirmemek ve içmemek.

Buna rağmen içiliyor ve sigara kokusu her yere siniyorsa, sigara içilen mekâna mumları yakarak veya ıslak havlular koyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.