Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigaranın Çocuklara Zararları

Sigaranın bilindiği üzere zararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sigarayı hem içen, hem yanında içilen kişi açısından çeşitli tehlikeleri vardır. Bu kadar çok zararı olmasına rağmen, ülkemizde sigara tüketimi bir hayli fazladır. Yapılan araştırmalara göre ülkemiz sigara tüketimi açısından, maalesef diğer modern ülkelere göre oldukça üst seviyelerde yer almaktadır.

Aile bireylerinden birisi dahi sigara kullanıyorsa bu durumdan tüm aile fertleri etkilenir. İşte kişinin kendisi kullanmamasına rağmen, yanında sigara içilmesi  durumunda oluşan duruma pasif içicilik denir. Bu durumda kişi aynı sigara içiyor gibi,  sigaranın tüm zararlarından,  hastalıklarından etkilenmektedir. Özellikle de bu durum aile içerisinde bulunan çocuklar için daha tehlikelidir. Edinilen bilgiye göre ülkemizde her üç ya da dört yaşındaki çocuğun  pasif içici olduğu öğrenilmiştir.

Sigara dumanından iki kademeli olarak bahsedilebilir Sigara ilk yandığı zaman ortaya çıkan duman, orta akım dumanıdır. Sigara içildikten sonra nefes ile geri verilen duman esas akım dumanıdır. Sigara içerken ortaya çıkan dumanın yaklaşık yarısı orta akım dumanı, diğer yarısı ise esas akım dumanıdır. Bu dumanların içerisinde de bir çok kimyasal madde barınmaktadır. Orta akım dumanı, daha düşük sıcaklıkta olduğu için, bu dumandaki kansorejen maddeler daha fazladır. Nikotin ise esas akım dumanında daha fazladır. Sigara dumanı zaman geçtikçe daha da yaşlanır ve içerisindeki partikül fazındaki maddeler buhar fazına geçer. Esas akımdaki partiküller daha büyük iken,  zamanla küçülür ve bu sebeple küçük hava yollarına kadar  girebilir. Diğer bir ifadeyle, orta akım dumanı ve havada bulunan sigara dumanı,  esas akım dumanından oldukça fazla tehlikeli ve zararlıdır. Bu zararlı durumdan hem içen kişi, hem de yanında içilen çocuk etkilenir.

Sigaranın Çocuklar Üzerindeki Zararları

Sigaranın içerisinde başta nikotin olmak üzere bir  çok zehirli ve zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler sigaranın içilmesiyle birlikte duman halinde ortamın her yerine yayılmaya başlar. Hatta aile bireyleri kendilerini rahatlatmak için çoğu zaman sigaralarını balkonda ya da eve ait bahçede içmeyi tercih edilir. Fakat uzmanların da ispatlamasıyla balkonda içilen sigara dahi içerideki çocuğun ciğerlerini etkilediği belirtilmektedir. Yani sigaranın dumanından kaçılacak hiçbir yer yoktur. Sigara içen kişilerin sigara dumanı, eline, saçına, tenine, giysilerine dahi bulaşır. Hatta sigara içilen evin duvarlarına, eşyalarına,  halı ve perdelerine  dahi sigara kokusu geçer. Gün içerisinde bu koku  tekrar  tekrar havaya yayılır.

Kanser Riski

Sigara kokusu sinen nesnelerde çoğu kanser yapıcı olan ve insan beynine zarar veren, arsenik, kurşun, hidrojen  syanid  gibi zehirli maddeler  barındırmaktadır. Çocuklar pasif içici olarak bu durumdan etkilenir ve defalarca bu havayı solumak zorunda kalır. Ayrıca bu nesnelere sinen sigara kokusuna, çocuklar dokunup temas edince, zehir önce  çocukların ellerine sonra ağızlarına geçmektedir. Her gün bu şekilde zehirli maddelere maruz kalan çocuklarda, bu zehir birikir ve sonrasında kanser riski artmaya başlar. Bu yolla vücuda giren ve beyin biriken ağır metaryaller  çocuk beynine de zarar vermektedir. İşte uzmanlar tarafından, sigara dumanı  dağıldıktan sonra  bile nesnelere yapışıp kalan bu zehir,  sigara dumanının üçüncü el zehiri olarak tanımlanır. Bunun için anneler ve babalar en azından çocuklarınız için evde sigara içmemelidirler ve birinin içmesine de izin vermemelidirler.

Bunun yanında toplum olarak da bilinçlenmek çok önemlidir. Sadece evlerde değil dışarıda, lokantalarda, parklarda, toplu taşıma araçlarında, kısacası kamuya açık tüm alanlarda çocukların bulunduğu ortamlarda da kesinlikle sigara içmek ve içilmesine izin  vermek yanlıştır. Çocukların sağlığının söz konusu olduğu bu durumlarda hassas olmak önemlidir. Böyle yerlerde sigara içen biri varsa mutlaka uyarılmalıdır ve mekanın sorumlusuna durum bildirilmelidir.

Yapılan araştırmalarda hemen hemen her evden bir çocuğun pasif içici olduğunu gösteriyor. Her yıl maalesef  sıfır ile beş yaş arası bin beş yüz  çocuk anne ya da babası sigara içtiği için çeşitli hastalıklardan zarar görmektedir. Hatta bazıları üzücü bir şekilde ölümle sonuçlanmaktadır. Yanında sigara içilen çocuklar,  yılda üç ile yetmiş paket sigarayı kendileri tüketmiş gibi,  sigaranın içindeki zararlı maddelerden etkilenmektedirler. Böyle düşünüldüğünde sigara içmek anne ve babaların çocuklarına yaptıkları çok büyük bir haksızlıktır.

Eğer çocuğun yaşı  daha da küçükse, durum daha da tehlikelidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde, solunum sistemi de dış dünyaya tam alışkanlık göstermediği için,  bebeğin soluduğu havada bulunan karbonmonoksit molekülleri sigara içenlerde olduğu gibi bebeğin ciğerlerine de yapışır. Onların solunum sistemleri bunu tolere edemediği için, uyurken özellikle soluk alamama durumları olabilir ve ani bebek ölümleri ortaya çıkabilir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Aynı zamanda, sigara dumanı  çocukların bağışıklık  sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu durumda çocukların virüslere,  bakterilere,  mikroplara karşı daha savunmasız olmasına neden olur. Bu çocuklar hastalıklara daha çabuk ve kolay yakalanırken, hastalıktan hemen kurtulamazlar. Küçük yaşlarda ağır mikrobik rahatsızlık yaşayan çocuklar, bunun sonucunda kalıcı hasara maruz kalabilirler ve tüm hayatları boyunca bununla uğraşmak zorunda kalırlar. Çocukların tüm sistemlerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi, sağlıklı birer birey olarak hayatlarına uzun yıllar devam etmeleri için sigaranın tüm zararlı  etkilerinden korunmaları gerekir. Bu da anne babaların en temel görevlerindendir.

Sigara kullanan ailelerin  çocuklarında alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, astım, bronşit, nezle, orta kulak iltihabı, zatürre, şiddetli öksürük, hırıltı, sinüzit  gibi hastalıklar daha yaygın görülür. Bu hastalıkların iyileşme süresi çok yavaştır. Bazıları ise kronikleşerek çocukta kalır. Özellikle sigaranın üst solunum yollarına etkisi oldukça fazladır. Bu çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonları oldukça fazladır. Buna bağlı olarak hastaneye yatma oranları da fazladır. Çocuğuyla aynı odada iken sigara içen bir annenin, çocuğunun hastaneye yatma riski yüzde elli altı oranında fazladır. Sigara kullanımı yetişkinlerde
kanser yaptığı bilinmektedir. Bunun yanında çocukların sigaradan etkilenmesiyle, lösemi ve lenfoma gibi kanserlere yakalanma riski de fazladır.

Solunum Sisteminin Bozulması

Anne ve babaları sigara içen çocuklarda, küçük yaşlardan solunum sisteminin bozulmaya başladığı saptanmıştır. Buna bağlı olarak da birinci saniyede zorlu soluk alıp vermede sıkıntı yaşanır. Anne ve babası sigara içen astım hastası çocuklar,  daha sık ve daha şiddetli atak geçirebilir. Anne ve baba sigara kullanmayı azalttıklarında, çocuktaki astım bulguları azalabilir.

Sonuç olarak bakıldığında, pasif sigara içicilik, çocukların hem solunum sistemlerine, fiziksel gelişimlerine , psikolojik durumlarına  pek çok yönde kalıcı olarak zarar vermektedir. Hem gelişme ve öğrenme sürecinde olan çocuklar en çok anne ve babalarını rol model alırlar. Kendisi sigara kullanan bir aile, çocuğuna iyi yönde bir örnek olamaz. Böyle düşünüldüğünde hiçbir anne ve baba çocuğunu böyle derecede bir zarar vermek istemez. O yüzden öncelikle ailelerin bilinçlenmesi lazım. İşin ciddiyetini anlayıp ,  sigarayla mücadele etmeyi öğrenmelidirler. Sigarayı bırakma yollarına başvurulması önce kişinin kendisi ve çocuğu için çok önemlidir. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan sigarayı bırakmaya yönelik hizmetlerden yararlanılabilinir. Önce sigarayı azaltma  yolu denenebilir. Konuda uzman kişilerden yardım ve destek alınabilir. Hem bu durum sadece günümüz ve kendi çocuklarımız için geçerli değildir. Gelecek nesillerin sağlığı açısından da son derece önemlidir.

Ayrıca bu konuda çocuk hekimlerine de çok iş düşmektedir. Doktorlar anne ve babaları sigara içmek konusunda sürekli uyarmalı ve çocukları sigaradan uzak tutmalıdırlar. Bu konuda aileler sık sık bilgilendirilmeli ve sigaranın çocuğa zararları hatırlatılmalıdır. Okullarda sigaranın ve pasif içiciliğin zararları hakkında ailelere ve çocuklara seminerler verilmelidir. Çocuk sigara dumanının en küçük bir partikülden  bile uzak tutulmalıdır. Anne babanın sigarayı dışarıda bile içseler, içeri geldikten sonra hemen çocuğa temas etmeleri engellenmelidir. En azından kıyafetlerini değiştirip, dişleri fırçalanıp, elleri temizlendikten sonra çocuğa temas etmeleri sağlanmalıdır. Sigarayla mücadelenin ve bırakılmanın mümkün olduğu hiç unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.