Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigaranın Dişlere Verdiği Zararlar

Sigara birçok rahatsızlığa sebep olan keyif verici bir maddedir. Tabii ki etrafımıza baktığımızda çok daha zararlı olan birçok keyif verici madde mevcuttur ve de sigara onların yanında biraz daha masumdur. Ancak bu masumiyeti daha uzun vadede öldürmesine ve de öldürmekten ziyade süründürmesine borçlu olduğunu da hatırlamamız gerekmektedir.

Bazı kişiler, sigarayı bırakmak yerine pipo ya da puronun daha az zarar verebileceğini düşünerek, sigara yerine pipoya da puro kullanımının sonuçlarını sorgulamaktadır. Sonuç olarak hiçbir değişiklik olmayacaktır. Tütünü çiğnemek ise daha fazla zarara yol açan ve hatta önceliği damak kanserine veren bir yöntem olmaktadır.

Sigaranın Dişlere Verdiği Zararlar 

sigaranin_en_buyuk_zarari_dislere_h144655_a6fc7

Birçok hastalığı yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz şeyler sebebiyle vücudumuza alırız. Çünkü ağız vücudun çevreye açılan kapısıdır. Bu sebeple de sigara içerek, zehrin (daha doğrusu zehirlerin) zorlanmadan vücuda girişini sağlamış oluruz.

Birçok zehir türü dolaşım sistemine ya da sindirim sistemine karışarak işlevsel hale gelmektedir. Sigara kapıdan geçerken kapıya da zarar veren; hatta solunmadığı halde cilde gelen dumanının cilde zarar vermesiyle fark oluşturan bir zehir türüdür.

Sigaranın ağız dışında gelişen belirtileri yavaş yavaş gelişen birikim sonucu görülmekteyken, ağız içi dokularda ve de dişlerde sigaranın etkileri çok daha hızlı görülmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan zararlı madde çeşitliliğinin 4 binden fazla olduğu bilinmektedir. Bu zararlı maddeler duman halinde ağız içerisine alındığında, ağızda pH değişikliğine sebep olmaktadırlar. Sonuç olarak da tükürük sıvısının ağız içini koruyabilirliği düşer ve de bakteri plaklarının oluşumu artar.

Ağız içi pH değişikliği ve de bakteri plakları, diş ve diş etlerinde meydana gelen problemlerin en temel kaynağıdır. Bakteri plaklarının oluşması sonucunda, tükürük sıvısı ile plaklar birleşerek tartar denilen problemin kökenini oluşturur. Tartar zamanla ilerleyerek diş etlerinin gerilemesini ve diş fırçalarken veya hiçbir aktivite göstermeden diş etlerinin kanamasına yol açmaktadır. Ancak kanama belirtilerinin oluşumu sigara tarafından baskılandığından, kişiler hasta olduklarının farkında vararak doktora gidemeyeceklerdir. İlerleyen dönemde diş eti iltihaplanmaları görülecek ve de bu durum dişlerin sallanarak dökülmesi ile sonuçlanacaktır.

Ağızda değişen pH’ ın diğer bir etkisi de diş çürümelerinin kolaylaşmasıdır. Bakteriler dişlerin üzerinde kalan artıklarla beslenerek, ortama artık olarak asit bırakmaktadır. Bu durumun sonucunda da diş minesi bir süre sonra asit oranına dayanamayarak erimekte ve de bakteriler dişin içerisine girmektedirler. Dişin içine giren bakteriler, iç kısımda çok daha kolay üreyerek dişin köküne ulaşmakta ve de dayanılmaz ağrılara yol açmaktadırlar. Bir süre sonra diş ölmekte, ağrı kesilmektedir. Böylece bakteriler kemiklere kadar ilerlemekte, kemik erimesi ve kaybına sebep olabilmektedirler. Ayrıca kan yoluyla diğer dokulara taşınarak, taşındıkları yerlerde enfeksiyon oluşturabilmektedirler.Thinkstock_rf_damaged_teeth

Kötü ağız kokusu, sigara içenlerin yanında bulunanların en büyük şikayeti haline gelmektedir. Özellikle aç karınla içilen sigara, karşı taraf için dayanılmaz bir koku oluşturmaktadır. Ağız kokusunun temel sebebi, sigaranın tükürük oluşumunu azaltmasıdır.

Dilin üzerinde bulunan hücreler sigara dumanındaki zehir sebebiyle öldüğünden, kişi bir süre sonra tat alma duyusunda bozukluk oluştuğunu hissedecektir.

Sigaranın sebep olduğu en önemli rahatsızlıklardan birisi de beyaz damak olarak bilinen lökoplakidir. Tükürük kanalı çıkışlarında, diş etlerinde, dilde, gırtlakta, yanak içlerinde görülebilen beyaz ya da mavimsi beyaz kalınlaşmalar olarak gözlemlenebilir. Kanserin öncü belirtisi olarak gösterilen lökoplaki tespitinde, acilen bir hekime başvurulmalıdır.

İmplant kullanacak olan kişilerin sigara kullanımı, implantın dokuyla kaynaşma süresini uzatacaktır. Ayrıca henüz yara açık olacağından, vücuda olumsuz etkilerin iletimi de çok daha kolay olacak; iltihap oluşumu da söz konusu olabilecektir.

Sigaranın ilerleyen dönem görsel etkileri;

 • Dilin siyah kıllı bir görüntüde olması
 • Dişlerin üzerinde katran artıkları veya koyu kahverengi lekelerin görülmesi
 • Damakta iltihap oluşumu
 • Ağızda oluşan doku bozuklukları olarak sıralanabilir.

Sigaranın sebep olduğu diş rahatsızlıklarının tedavisi süresince hekimler sigara içilmesini tavsiye etmemektedirler. Sigara içilmesi durumunda bu rahatsızlıkların tedavi süreci normalden daha uzun sürmektedir. Ancak cerrahi işlem durumunda sigara içilmesi iyileşmeyi tamamen engelleyebilmektedir.

Sigara ağızda sadece dişlere zarar vermemektedir; ağız kanseri, dil kanseri, damak kanseri, dudak kanseri gibi çeşitli doku ve organları da öldürmektedir.

Sigara ve Ağız Kanserisigara içmek

Sigaranın ve diğer tütün türevlerinin ilerleyen dönem en büyük zararlarından birisi de ağız kanseridir.

Ağız kanserinin belirtileri şu şekilde listelenebilir:

 • Ağız içerisinde veya boyunda tespit edilen ağrı vermeyen şişlikler, yumrular
 • Sigaranın sebep olduğu doku kayıplarının sonucu olarak meydana gelen geçmeyen ağrılar
 • Ağızdan ya da boğazdan gelen ve tekrar eden kanamalar
 • Ağız içerisinde görülen yer yer kırmızı ve/veya beyaz alanlar
 • Çiğnemede ve yutkunmada zorlanma
 • Ağız açmada zorlanma

Ağız kanseri erken dönemde ağrı belirtisi vermediğinden, düzenli diş hekimine gitmeyen hastaların kanser teşhisi ancak ilerleyen dönemde ağızda hissedilen ağrılar ve normal işlevlerini yerine getiremeyen kaslar/ dokular sebebiyle hekime gidilmesi sonucunda konulabilmektedir.

Ağız kanserinin tedavisi, erken teşhis edildiğine çok kolaydır. Erken teşhis edilemeyen ağız kanseri zamanla yayılarak fonksiyon kayıplarına yol açmaktadır. Ağız kanseri ilerleyen dönemde durmak bilmeyen dayanılmaz ağrılara sebep olmasının yanı sıra tedavi ile düzeltilmesi mümkün olmayan ağız ve yüz deformasyonlarına; hatta ölüme varan sonuçlara sebep olabilmektedir. Diğer bölgelere kanserin yayılabilirliği açısından ağız kanseri baş sıradadır. Bu sebeple ağız kanserinin en önemli tetikçisi olan sigaradan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Sigara ve Dudak Kanserisigara

Vücudun diğer bölgelerine göre daha ince bir epitel doku ile örtülen, dolayısı ile de daha hassas olan dudaklar da sigaradan en kolay etkilenebilen yapılardandır. Genelde alt dudakta oluşan kanser vakalarının büyük bir kısmı başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.

Dudak kanserinin belirtileri şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Boyunda düzenli olarak şişen lenf bezleri
 • Seste, konuşmada, diksiyonda bozukluk
 • Yemek yerken ve yemekleri çiğnerken zorlanma
 • Dudakta iyileşme göstermeyen kırmızı veya beyaz renkte benekler oluşması
 • Dudakta iyileşmeyen yaraların, yumruların oluşması ve zaman geçtikçe kalınlaşması
 • Yaraların tekrar tekrar kanaması ve kabuklanması
 • Dudakta hissizlik oluşması veya dinmeyen dudak ağrısı

Dudak kanseri, sigaranın dudağı tahrişi sonucunda oluşabildiği gibi HPV veya güneş kaynaklı da olabilmektedir. Ancak en büyük etkenin alkol ve sigara olduğu bilinmektedir. Tedavi sürecinde de olumlu sonuç alınabilmesi için kesinlikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Sigara ve Damak Kanseri

Uzun yıllar boyunca sigara tüketiminin sonucunda, vücudun çeşitli yerlerdeki hücrelerinin bölünme mekanizmalarının bozulması ve de tümör oluşumu beklenen bir şeydir. 60 yaş üstü kişilerde görülen kanser türlerinden biri olan damak kanseri de, genç yaşta içilen sigaraların birikimi sonucunda meydana gelmektedir.

Damak kanserinin belirtileri şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Damağın herhangi bir bölgesinde tümör oluşumu ile kendisini gösterir. Tümör oluşumunun en çok görüldüğü yer damağın tükürük bezlerine yakın olduğu yerlerdir. Damakta oluşan tümör her zaman gözle görülemeyebilir; ancak dil ile hissedilebilir olması bile doktora gitmek için yeterlidir. Zamanla tümörün büyüdüğü görülebilir.
 • Damak kanseri zaman zaman ağız içerisinde ağrıya sebep olabilmektedir. Yemek yemek ya da bir şeyler içmek çok zor bir hale gelebilmektedir.
 • Ağız içerisinde tat bozukluğu oluşabilir. Örneğin durduk yere ağızda acı bir tat meydana gelebilir. Bunun sonucunda da kişi yiyip içtiklerinin tadını alamaz.
 • Kişide konuşma bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Damak kanserinin hijyenle, bakteriyle veya başka herhangi bir sebeple alakası yoktur; tek sebebi alkol ve sigara kullanımıdır. Dolayısı ile sigara dişlerle başlayıp ağıza ve ağızla alakalı tüm yapılara zarar vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.