Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigaranın Gözlere Zararları

Sigaranın bireylerin vücutlarında bir sürü ama bir sürü zararı olduğu bilinmektedir. Her sağlık kuruluşuna gidildiğinde, her doktora gidildiğinde, her doktor muayenesinde sigara içen bireylere sigaranın zararları tekrar edilir ve bırakmaları önerilir. Sigara vücuda girdikten sonra vücutta hayati olan birçok farklı durumu etkiler ve etkisi uzun süre devam eder. Sigara kullanımı yıl bazında ne kadar uzun ise, bireyde bırakacağı etki de bu denli büyük olmaktadır. Biz de bu yazımızda sigaranın gözlere zararları anlatacağız.

Birey sigarayı bıraktığı anda vücuttaki değişimlere değinmemiz gerekirse;

  • Birey sigarayı içmeyi kestikten 20 dakika sonra bireyin vücudunda ve dengesinde önemli bir rol alan, özellikle de yaşlı bireylerin hayati durumlarını etkileyen tansiyon ve buna bağlı olarak da nabız normale döner.
  • Birey sigara içmeyi kestikten 8 saat sonra, bireyin sigara içerken kanında meydana gelen değişim normale döner ve kandaki oksijen seviyesi normal seviyelere döner.
  • Birey sigarayı içmeyi durdurduktan sonra geçen 24 saatin ardından bireyin kalbinde meydana gelebilecek bir sorun olan kalp enfarktüsü tehlikesi azalır.
  • Sigarayı içmeyi kestikten sonra geçen 48 saatin ardından bireyin sinir uçları normale döner ve kendileri yenilemeye koyulurlar.
  • Birey sigarayı bıraktıktan sonra geçen 2 ile 10 haftaya kadar, bireyin vücudunda önemli, çok önemli görevler üstlenen dolaşım sistemi normal haline döner ve akciğerler %30 oranında daha iyi çalışır hale gelir.
  • Birey sigarayı almayı bıraktıktan sonra geçen 1-9 aylık süreçte bireyin sigara içerken meydana gelen öksürük krizleri ve meydana gelen yorgunluk durumları azalacaktır. Akciğer az da olsa temizlenir ve daha temiz olur.
  • Sigaranın bırakılmasının ardından geçen 1 yıllık süreçte bireyde meydana gelen değişimler ise, koroner kalp sorunlarının ortaya çıkma riski % 30’lu seviyelerde azalır.

  • Aradan geçen 5 yıllık süreç sonrasında sigarayı bırakan birey, sigara içen bireyde meydana gelen kanser türü büyük ölçekli hastalıklarda oldukça iyi bir ilerleme sağlar. Akciğer kanseri ve kalp enfaktüsü riski % 30 azalacaktır. Bunların yanı sıra da nefes ve yemek borusu ve mesane kanseri riski yüzde elli oranlarında azalacaktır.
  • Geçen 10 yılın ardından sigarayı bırakan bireyin vücudu artık kendini oldukça temiz bir hale sokar. Bu süreç geçtikten sonra bireyde meydana gelebilecek olan akciğer kanseri riski % 50-100 gibi oranlarda azalır.
  • Sigarayı bırakan bireyin geçirdiği 15 yıl sonunda bireyde meydana gelebilecek olan koroner kalp sorunları riski neredeyse sigara içmeyen bireyler kadar risksiz bir hale gelir. Bu tam olarak temizlenme anlamı taşır.

Sigaranın genel etkileri ve bırakıldığı durumlarda vücutta yaratmış olduğu etki yukarıda bahsedilen durumlarla açıklanmıştır. Bunların dışında sigara, vücutta özel, spesifik bölgelere de direkt olarak etki sağlamaktadır. Bu vücut bölümlerinden biri de gözdür. Bireyin gözleri içilen sigara nedeniyle ve sigaranın ortaya çıkardığı duman nedeniyle zarar görür. Bu yazımızın devamında sigaranın gözler üzerindeki etkisine değineceğiz.

Sigaranın Gözler Üzerindeki Etkisi Nedir? Hangi Durumlar Sorunlara Yol Açar?

Günümüzde insanların çoğu belli bir süre orada burada sigara içerek ya da dumanına maruz kalarak sigaranın kötü etkisine maruz kalmaktadır. Bazı bireyler yıllardır sigara kullanmakta, bazıları ise yeni başlangıçlar yapmaktadır. Yıllardır sigara içen insanlar artık tiryaki olmakta ve bu yüzden sigarayı bırakamadıklarını iddia etmekte kimileri kendini sigarayla rahatlattığını düşünerek sigara kullanımını bırakamamaktadır. Ancak zaten bunların herkesinde bildiği gibi bunlar bahaneden öte bilgiler değildir. Artık günümüzde o kadar çok haberi yapıldı ki artık herkesin bildiği bir durum olarak sigara bireyin genel sağlığı için oldukça olumsuz durumlar ortaya çıkarmaktadır. Hatta yapılan her araştırma sonucu, sigaranın birey sağlığı için farklı bir zararını ortaya çıkarmaktadır. Bu durumla da bilim adamları yapılan her araştırma ile sigaranın insanların sağlığına olan etkisini gözler önüne sermeye devam etmektedirler. Ancak sorunlu durumlardan biri olan sigara kullanımın bireyin gözlerine olan etkisi nedir? Yazımızın devamında sigaranın birey gözlerine olan etkisini anlatacağız.

Bireylerin sigara kullanımları nedeniyle bireyin vücudundaki birçok organı etkilenmektedir. Bu organlardan biri de gözlerdir. Sigara kullanan bireylerde bazı göz problemlerinin ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Sigara kullanımının neden olduğu göz hastalıkları arasında katarakt ve sarı nokta hastalığı da bulunmaktadır. Katarakt, bireyin gözünde bulunan göz bebeğinin arka kısmındaki lobta yer alan ve görme işlevini sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ve daha mat bir hal almasıdır. Katarakt olan bireyler, etrafına bakış attıklarında, çevrenin sanki bir buğulu cam ardında olan şeylere bakıyormuş gibi bir izlenime kapılırlar. Yani bir buğu görürler.

Sarı nokta hastaları ise, merkezi gören, bu durumdan sorumlu olan bir retina problemi hastalığıdır. Her iki hastalığında bazı ortak noktaları vardır. Bu ortak noktalardan biri, her iki hastalıkta insanların ileri yaş denilen yaşlarında ortaya çıkmasıdır. Özellikle 50’li yaşlarda olan bireylerde yaygın olarak görülen bir durum olarak gösterilebilir. Ancak bu hastalıklara neden olan sebepleri ele alacak olursak, ileri yaş sadece arka planda kalan sorun olarak gösterilebilir. Asıl zemin hazırlayan sorun aslında gözün maruz kaldığı dış maddelerdir. Özellikle göz ve göz damarlarında toksik madde birikmesi bu durumu açıklar.

Göz damarlarının görevi, gözde bulunan hücrelerin ve retinanın beslenmesidir. Ayrıca bunların yanı sıra, gözün toksik maddelerin etkisinden korunmasında da göz damarlarının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sigara kullanımı göz damarlarının görevini yerine getirmesinde sorun çıkaran bir etken olarak belirtilebilir. Sigara kullanımı sonrasında bireylerin göz damarları toksik bileşenler dolayısı ile tıkanmaya başlar ve zamanla da göz damarları görevini yerine getiremez bir hal alır. Göz damarlarının toksik maddelerce tıkanması sonucu artık göz retina hücreleri bu yollarla beslenemez ve bunun sonucunda da bireyin göz retina hücreleri ölür. Bunun anlamı da gözde sarı nokta hastalığının oluşmasıdır. Sigaranın içinde bulunan aşırı toksik içerik, gözün doğal yapısını, gözün merceklerinin doğal yapısını ve genel metabolizmasında bir çok sorunlara, anormal durumlara neden olur. Bu durum da gözde kataraktın meydana gelmesi durumu oluşur. Bu tür anormal durumlar tedavi edilmez ve bu şekilde bırakılırsa bireylerde en kötü senaryo olarak kalıcı körlüklere neden olabilir.

Sigara Kullanımının Göze Direkt Etkileri Nelerdir?

Sigara kullanan bireylerin, sigara kullandıkları süreçte maruz kaldıkları sigara dumanı gözler için oldukça zararlı bir yapıdadır. Sigara dumanı, bireyin gözyaşının çabuk kurumasına neden olur. Sürekli olarak sigara dumanına maruz kalan bireylerin gözlerinde kızarıklık oluşmasının ana nedeni bu sigara dumanına maruz kalma durumudur. Çünkü bireyin gözleri sürekli sigara dumanına maruz kalması sonucu, bireyin beyni, devamlı kuruma halinde olan gözde bir sorun olduğunu düşünerek kan gönderir. Beyin, gözlere kan gönderimi sonucu da kanlanma meydana gelir. Bu da, bireyin göz çevresindeki damarlara daha fazla kan gönderimi ve dolayısı ile de bu kanı taşımak için daha geniş damarlara ihtiyaç duyar. Bunun sonucunda da bireyin damarları genişler ve gözlerde kızarıklık artar.

Tiroit yani guatr hastalığına bağlı olan göz hastalıkları da sigaradan direkt olarak etkilenir. Bu da içilen her sigaranın göz de direkt olarak büyümeye yol açtığı anlamına gelir.

Sigaranın bir diğer rolü ise, bütün vücutta olduğu gibi gözde de yaşlanmaya yani yıpranmayı hızlandırmasıdır. Bireyin doğumu ile başlayan yaşlanma süreci, sürekli devam eder. Bu durumu, diğer dış etkenlerde hızlandırabilir. Bu durumda en etkili olan şeylerden ilki güneş ile birlikte sigaradır. Güneş doğal bir yaşlandırıcı etkendir. Sigara ise daha özel bir durum olduğundan onun etkileri daha özel durumları ortaya çıkarır. Sigara kullanımı sonucu özellikle gözün gören noktasında sorunlar meydana gelmesi durumu ortaya çıkar. Bu da hiç istenmeyen bir durumdur. Bunun yanı sıra da yaşlanmanın belirtisi ve sigaranın etkisi olarak yukarıda da bahsedildiği gibi katarakt meydana gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.