Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

İnsan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu artık herkesin bilmesine rağmen sigara, günümüzün en yaygın bağımlılıklarından biri olmaya devam ediyor. Başta solunum yolu problemleri olmak üzere bağımlılığın ilerleyen dönemlerinde kanser gibi ölümcül olabilecek rahatsızlıklara da davetiye çıkartan sigara, maalesef kolay kolay bırakılabilen bir alışkanlık değil. Bir çok kişi sigarayı bırakmak istiyor ve kimi zaman bunun için ciddi tıbbi tedavilere başvuruyor. Biz de bu listemizde sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bazı doğal tedavileri sizler için konu aldık. Gelin sigarayı bırakma yollarını beraber inceleyelim.

1. Sigarayı Bıraktıran Kedi Otu

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Daha önce sigarayı bırakmayı denediyseniz bu sürecin ne kadar stresli olduğunu deneyimlemişsiniz demektir. Sigara bağımlısı olan kişiler sigara içmediklerinde kendilerini huzursuz, sinirli ve gergin hissederler. Sadece bu yüzden bile tekrar tekrar sigara içmek isteyebilirler. Sigarayı bırakırken bu durumun önüne geçmede en önemli yardımcınız kedi otu olabilir. Yatıştırıcı özelliği bulunan bu bitki dozunda ve zamanında kullanılırsa bu stresli dönemi yaşamadan sigarayı bırakmanızı sağlayabilir. Kapsül şeklinde ya da çay olarak tüketilebilen kedi otunu 1 aydan uzun süre boyunca kullanmak bazı yan etkilere neden olabileceği için dikkatli kullanmakta fayda var. 15 gram kadar kedi otu ilave ettiğiniz bir bardak suyu bir gece bekleterek elde edeceğiniz çay birçok kişi için yeterli olur.

2. Zencefil Çiğneyerek Sigarayı Bırakın

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Sigarayı bırakmanın en etkili yöntemlerinden biri de zencefil çiğnemek. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zencefil toz formunda değil taze olarak kullanmak olacak. Canınız her sigara içmek istediğinde bir taze zencefilden ince bir dilim alıp çiğneyerek sigara alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz. Birçok sigara bağımlısının en büyük zevkleri arasında çay-sigara ya da kahve- sigara ikililerini bir arada tüketmek bulunur. Bu nedenle sigarayı bırakmaya çalıştığınız dönemde çay ve kahveye de ufak bir ara verebilir, bunlar yerine son derece sağlıklı zencefil çayını deneyebilirsiniz. Üstelik zencefil bitkisi içeriği sayesinde sabah içildiğinde kahve kadar uyandırıcı ve enerji verici etki yaratabilir. Kaynamakta olan bir bardak suyun içerisine 20 gram kadar taze zencefili küçük küçük dilimleyebilir ya da direkt rendeleyerek ilave ediniz. Altını kapatıp 10 dakika kadar demlenmesine izin verip daha sonrasında zencefil çayınızı içebilirsiniz. Bal ya da limon ekleyerek de çayınızın tadını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

3. Akupunktur İle Sigara Bırakma

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Tek seansla sigara bıraktıran, daha sağlıklı bir hayatın kapılarını çok kısa sürede sizlere açan en önemli yöntemlerden biri de tabi ki akupunktur. Herhangi bir ilaç kullanmadan, tamamen vücudunuzdaki belli hormonların salgılanmasını kontrol ederek gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde tek bir akupunktur seansı ile sigarayı bırakabilirsiniz. Bir uzman tarafından yapılması gerektiği ve biraz maliyetli olduğu için herkesin karşılayamadığı akupunktur yerine biz de sizlere alternatif bir yöntem olan kulak masajını sunuyoruz. Normal bir akupunktur seansında akupunktur iğneleri batırılarak kulağınızda uyarılan noktaları evde masaj yaparak uyarmayı ve sigara içme isteğinizi azalmayı deneyebilirsiniz. Her sigara içmek istediğinizde yaklaşık 2 dakika boyunca kulağınıza masaj yapmayı deneyerek sigarayı bırakabilirsiniz.

4. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Meyan Kökü

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Sigarayı bırakmak isteyen birçok kişi şimdilerde meyan kökünün ne kadar popüler olduğundan haberdarlar. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde nikotin ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlayan meyan kökü canınız sigara içmek istediği zamanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Sigarayı andıran meyan kökünü adeta sigara içiyormuşcasına dudaklarınıza koyup biraz emerek hem beyninizi kandırabilir hem de bitkinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

5. Karabaş Otu İle Sigara Bırakma Kürü

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Sigarayı bırakmak isteyip bir türlü bırakamayanlar için uzmanlar tarafından hazırlanmış en etkili kürlerden biri karabaş otu kürü. 7 adet başak halindeki karabaş otu ve bir bardak klorsuz su ile hazırlanan kürden her sigara içmek istediğinizde bir yudum almanız yeterli olacaktır. Bir bardak suyu kaynatıp içerisine karabaş otunu ekleyin ve 6 – 7 dakika kadar kaynamaya bırakın. Bu süre bittikten sonra ocağın altını kapatın ve kürünüzün soğumasına izin verin. Süzüp bir bardağa koyduğunuz kürü tek sefer de değil sabahtan öğlene kadar yudum yudum için.

6. Sigara İçme İsteğini Yulaf İle Bastırın

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Canınız her sigara içmek istediğinde yulaf yardımınıza koşuyor. Vücut için birçok faydası bulunan yulaf ezmesi şimdi de sigarayı bırakırken yanınızda. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini sıcak suyun içerisine karıştırarak elde edeceğiniz kürü canınız sigara içmek istediğinizde içerek yaklaşık 20 günde nikotin bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

7. Domates Suyu İle Nikotin Bağımlılığına Son

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Sigarayı bırakmak isteyenlere sık sık tavsiye edilen sebzelerden biri de domates. İçeriğindeki antioksidanlar ile sigaranın uzun süreler boyunca vücudunuzda bıraktığı etkiyi temizleme de domates suyunun üstüne yok. 20 gün boyunca canınız her sigara içmek istediğinde az miktarda domates suyu içerek sigara bağımlılığından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

8. Sarımsak Yiyerek Sigarayı Bırakın

Öncelikle düşük tansiyon problemi yaşayanların bu kürü uygulamaması gerektiğini hatırlatmakla başlayalım. Eğer böyle bir probleminiz yoksa ve sigarayı bırakmak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Her öğününüzden önce aç karnına iki diş sarımsak yiyerek sigara bağımlılığına elveda diyebilirsiniz. Öğle yemeğinden önce sarımsakların üzerine bir limon suyu içmeyi de ihmal etmeyin. Bu kürü uygulayarak kısa sürede sigara içme isteğinizden kurtulabilirsiniz.

9. Papatya Çayı İle Sigarayı Hayatınızdan Çıkartın

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Papatya çayının antioksidan, ağrı kesici ve sakinleştirici özellikleri olduğu bilinir. Özellikle sigarayı bırakma sürecinde ortaya çıkan stresli ruh halinizi ve bunun sonucunda meydana gelen sigara içme isteğinizi papatya çayı içerek kolayca yok edebilirsiniz. Aktarlardan satın alabileceğiniz gerçek kurutulmuş papatyalardan 1 tatlı kaşığı kadar alıpkaynamakta olan suyun içerisine ekleyin. 10 dakika kadar demlenmesine izin verip süzdükten sonra papatya çayınızı canınız sigara içmek istediğinde ya da kendinizi stresli hissettiğinizde tüketebilirsiniz.

10. Sigarayla Savaşta Çarkıfelek Bitkisi Yanınızda

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı 10 Doğal Yöntem

Niktonin vücutta yarattığı etkileri temizlerken her geçen gün daha az nikotin ihtiyacı hissetmenizi sağlayan mucize gibi bitkilerden biri de çarkıfelek bitkisi. Kapsül, çay gibi değişik formlarda tüketilebilen bu bitki aynı zamanda uykusuzluk problemi çekenlere de iyi gelecektir. Sigarayı bırakmanın yarattığı stresli ruh halinizin çözümü de çarkıfelek bitkisinden geçiyor. Bu listede bahsedilen bütün yöntemlerin herhangi bir ilaçla yan etkileri olabileceğini ya da başka bir rahatsızlığınıza karşı negatif yaratabileceğini hatırlatır, doktora danışılmadan uygulanmaması gerektiğini belirtmek isteriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.