Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SİĞİL NEDEN OLUR?

Siğil; küçük, sert ve pürüzlü yapısı ile, karnabahar ya da katılaşmış su kabarcıklarına benzemektedir. Siyahımsı bir renkte olan siğiller, damarlarda kanın pıhtılaşması sonucu bu rengi almaktadır. Genellikle ellerde, parmaklarda ya da ayaklarda meydana gelen siğiller, bazı durumlarda vücudun diğer kısımlarında da (genital bölge gibi) oluşabilmektedir. Bir viral enfeksiyon türü olan siğil, “insan papilloma virüsü (HPV)” türündeki virüsün sebep olduğu bir sorundur. HPV (insan papilloma virüsü) virüsünün 60’dan fazla türü bulunmaktadır ve siğilin ise 10 farklı türü bulunmaktadır ve bir çoğunun da zararsız olduğu düşünülmektedir. Siğiller, dokunma yolu ile bulaşan bulaşıcı yapılardır ve deri üzerindeki yara ve çatlaklardan virüsün giriş yapması ile oluşmaktadır. Bu şekilde insandan insana bulaşabilen siğiller, genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık olarak gelişmektedir.

Genellikle, bir süre sonra kendiliğinden iyileşen siğiller, bazen de kişide verdiği rahatsızlığa bağlı olarak, tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Siğil Türleri

Ayak tabanı siğilleri: Bu tip siğiller genellikle, ten renginde ya da açık kahverengindeki yumrular şeklinde ve ayak tabanında oluşmaktadır. Ayak tabanı siğilleri, küçük pıhtılaşmış kan damarları ile birlikte benekler haline gelmektedir.

Genital bölge siğilleri: Kasıklarda meydana gelen bu tür siğiller aynı zamanda, anüsün etrafında veya vajina etrafında oluşabilmektedir. Genellikle, küçük, ten rengi, pembe ya da kırmızı renklerde gelişen siğiller, şekil olarak minik bir karnabahara benzemektedir. Fazlasıyla küçük bir yapıda olan genital bölge siğillerini fark etmek de oldukça zordur. Genital bölge siğilleri sıklıkla, üçlü ya da dörtlü kümeler şeklinde oluşmaktadır ve oldukça hızlı büyüyerek yayılabilmektedir. Bu tür siğiller, genellikle ağrısızdır. Fakat bazen hafif ağrı yaşanmasında, kanamaya ya da kaşınma yaşanmasına sebep olabilmektedir. HPV enfeksiyonları genellikle, cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklardan yayılan genital bölge siğillerinin bazı ender formları, servikal kanser (rahim ağzı kanseri) oluşmasına neden olabilmektedir.

Yassı (düz) siğiller: Bu tür yassı siğiller yaygın olarak ergenlik dönemindeki gençlerde ve çocuklarda meydana gelmektedir. Düz ya da yassı siğiller genellikle, diğer siğil türlerine göre daha yumuşak yapılı, yassı ve küçüktür. Düz siğiller yaygın olarak yüz bölgesinde oluşmaktadır. Düz siğiller özellikle kadınlar arasında bacaklarda meydana gelmektedir.

Siğilin Oluşma Nedenleri

Siğiller, HPV-human papillomavirus yani insan papillomavirus türü virüslerin sebep olduğu bir cilt sorunudur. 60 ile 100 arasında türü olan HPV virüsünün yalnızca çok az bir kısmı, ellerde, ayaklarda ya da genital bölgede siğil oluşmasına sebep olmaktadır.

Siğil oluşmasına neden olan durum ve koşullar şu şekildedir;

1.HPV Virüsü Faaliyetleri

1414775292930_wps_9_Structure_of_small_virus_

Human papillomavirus virüsünün vücuda girmesi ile birlikte bu virüs, viral enfeksiyon oluşmasına yol açarak, vücudun herhangi bir yerinde siğil meydana gelmesine neden olmaktadır. Cilt dokularına ve mukus dokularına işleyen bu virüsler siğil oluşmasına neden olmaktadır. Bu virüslerin sebep olduğu siğiller genellikle zararsızdır.

2.İnsandan İnsana Bulaşma Sonucu

0c87a44

Siğil oluşmasına sebep olan, HPV virüsü, elinde siğil olan bir kişi ile tokalaşma durumunda ya da dokunma yolu ile, kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bundan dolayı, özellikle ellerde ve parmaklarda meydana gelen siğillerin, diğer insanlara bulaşma ihtimali çok daha yüksektir. Ayrıca, siğili olan bir kişinin temas ettiği eşyaya dokunmak da, siğilin bulaşmasına sebep olabilmektedir.

3.Kişisel Eşyaların Paylaşılması Sonucu

personal care products-1

HPV virüsü taşıyan ve siğili olan kişilerin kullanmış olduğu eşyaları kullanmış olmak, siğil bulaşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle, havlu, çarşaf, yastık ya da yorgan gibi kişisel eşyaları ortak olarak kullanmak, zaten siğili olan bir kişiden, diğer bir kişiye siğil bulaşmasına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra, yüzme havuzları ya da soyunma odaları gibi ortak kullanım alanlarında da, siğil bulaşması durumu yaşanabilmektedir.

4.Cinsel İlişki Yoluyla

eb-ovulation-couple-620x

Özellikle genital bölgede oluşan siğiller, cinsel ilişki sırasında çok hızlı ve kolay şekilde bulaşıp, yayılabilmektedir. Korunmasız bir şekilde cinsel ilişki yaşamak, genital siğillerin bulaşmasına neden olmaktadır. Bu siğillerin en tehlikeli yanı ise, enfeksiyon oluşturarak daha sonradan, kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşmasına neden olmasıdır.

5.Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

immune-system-1024x571

Bağışıklık sistemi doğuştan güçsüz olanlar ya da birtakım hastalıklar ve durumlardan dolayı, bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde, siğil meydana gelmesi ihtimali daha yüksektir. Çünkü, bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman, vücut, dışarıdan vücuda giriş yapmak isteyen virüs ve bakteri gibi mikroplara karşı dirençsiz kalmaktadır. Direnci düşen bağışıklık sistemi, siğil oluşmasına neden olan, HPV virüsünün de vücuda daha rahat bir şekilde girmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, siğil oluşmasına neden olan etmenlerden biridir.

6.Kuru Ciltte Oluşan Çatlaklar

canstockphoto14425051-resized-1024x674

Kurumuş bir cilt, derinin çok fazla tahriş olmasına ve çatlamasına neden olmaktadır. Cilt üzerinde oluşan bu çatlakların arasından, HPV virüsünün girmesi ise çok daha kolay olacaktır. Bundan dolayı, çatlamış ve kurumuş ciltte, siğil oluşması ihtimali daha yüksektir.

7.Yaralar ve Sıyrıklar

getty_rf_photo_of_persons_finger_cuts_not_healing

Özellikle, el ve kollar gibi, daha sık kullanılan ve daha fazla açıkta kalan kısımlarda meydana gelen açık yaralar ve sıyrıklar, siğil oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Hatta, tırnakların etrafında bulunan şeytan tırnakları arasından da, HPV virüsü deri altına giriş yapabilmektedir. Bundan dolayı, deri üzerindeki yaralar ve sıyrıklar, siğil oluşmasına neden olabilmektedir.

Siğilin Belirtileri

En yaygın şekilde ellerde ve parmaklarda meydana gelen siğillerin, belirtileri aşağıda verildiği şekilde kendini göstermektedir;

 • Küçük, etli ve granüler yapılı yumrular meydana gelmesi,
 • Ten renginde, beyaz, pembe ya da taba renginde lekeler oluşması,
 • Pürüzlü ve engebeli yapıda gelişen yumrular,
 • Bazen ağrılar yaşanması,
 • Oluşan bu yumrular sıkıldığı zaman yayılması, hala devam etmesi ya da sonradan yeniden tekrarlanması.

Siğilde Risk Faktörleri

Siğilin bazı kişilerde meydana gelmesi riski daha yüksek olabilmektedir. Buna göre, siğil oluşumunda risk faktörleri ve risk grupları şu şekildedir;

 • Çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler ve genç yetişkinler,
 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler,
 • HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olan kişiler,
 • Organ nakli geçirmiş kişiler.

Tanı ve Testler

Doktorlar, bir ya da birden fazla teknik kullanarak, siğil tanısı koyabilmektedirler. Buna göre doktorlar, aşağıda verilen bazı yöntemler yardımı ile siğil tanısı koyabilmektedir. Bu muayene ve test süreçleri şu şekildedir;

 • Siğilin fiziksel olarak muayene edilmesi,
 • Siğilden küçük bir parça alınarak (tıraşlanarak) biyopsi yapılması amacı ile laboratuvara gönderilmesi.

Siğilde Tedavi ve İlaçlar

Vücudun birtakım bölgelerinde meydana gelen siğiller, genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın, zamanla kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bazen bu iyileşme süreci, bir ya da iki yıl kadar sürebilmektedir.

Fakat bazı insanlar ise, kozmetik bir problem oluşması ve yayılması ihtimalinden dolayı, evde siğillerini tedavi etmek istemezler. Bundan dolayı bir doktor yardım isteyebilirler. Doktor, böyle bir durum karşısında, siğilin konumu ve şekline ya da büyüklüğüne bağlı olarak, bazı tedavi yöntemleri uygulayabilir. Bu tedaviler bazen, hem evdeki bakımlar, hem de doktorun vereceği ilaçlar yardımı ile uygulanabilmektedir.

Doktorların siğil tedavisinde uygun göreceği, en yaygın yöntem, salisilik asit kullanılmasıdır. Tedavide amaç, HPV virüsünü etkisiz hale getirmek, siğili tahribata uğratmak ve bağışıklık sistemini yeniden dengelemeye çalışmaktadır. Diğer yandan, siğil tedavisi haftalar hatta aylarca sürebilmektedir. Bu tedavi sürecinde siğilin ya da siğillerin yayılması veya tekrarlaması normaldir. Doktorlar genellikle, ilk önce daha acısız yöntemleri kullanırlar, özellikle çocuklarda oldukça hafif yöntemleri kullanmayı tercih ederler.

Bu durumda, doktorların siğil tedavisi süresince uygun bulduğu ilaçlar ve tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Etkili deri soyma ilaçları (salisik asit) – Reçeteli olarak satılan siğil ilaçları ile salisilik asit içermektedir. Bu ilaç, siğilin üzerine bir katman olarak sürülür ve bir müddet beklenir. Yapılan çalışmalara göre, salisilik asit, soğuk buzlu şok ile birlikte uygulandığında daha etkili olmaktadır.

Donma işlemi ile tedavi (kriyoterapi) – Donma tedavisi ya da kriyoterapi, doktorların muayenelerinde ya da odalarında bulunan ve nitrojen sıvı içeren bir uygulama ile siğile tesir ettirilmektedir. Donma tedavisi, siğilin altındaki oluşumu tahrip eder ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun virüs ile mücadele etmesini sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemi, haftalar boyunca sürebilmektedir fakat, siğilin tahribata uğraması bir hafta kadar sürmektedir. Ancak, donma tevdisinde yan etki olarak, ağrı yaşanabilmekte, ciltte renk değişimi ve lekelenmeler oluşabilmektedir.

Diğer bazı asitler – Eğer, donma salisilik asit ya da donma tedavisi işe yaramamış ise, doktor bikloroasetik asit ya da trikloroasetik asit yardımı ile tedavi uygulayabilir. Bu asitlerden biri, siğil üzerine her hafta sürülür ve siğil üzerinde kalın bir tabaka oluşur Bu tedavilerin yan etkisi ise, yanma, sızlama ve batmalar yaşanmasıdır.

Lazer tedavisi – Darbeli boya lazer tedavisi, ince kan damarlarını yakarak tedavi etmektedir. Fakat bu tedavi yöntemi de ağrılar yaşanmasına ve yara izlerinin kalmasına sebep olabilmektedir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Siğil tedavisinde bazen de bazı alternatif tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Siğil tedavisinde uygulanabilecek alternatif yöntemler şu şekildedir;

 • Reçetesiz olarak satılan salisilik asit sıvısı,
 • Reçetesiz olarak satılan, likit nitrojen ürünler,
 • Koli bandı – siğil koli bandı ile sarılır ve 6 gün bekletilir. Bu sayede yumuşayan siğil, 6 günün sonunda pomza taşı (topuk taşı) ile temizlenir. Bunun ardından 12 saat sonra aynı işlem, yani pomza taşı yine uygulanır ve böylece siğil yok olur. Araştırmalara göre, başka herhangi bir tedavi olmaksızın, sadece bu yöntem yardımı ile siğillerden kurtulmak mümkündür.
 • Çinko içeren merhemler ya da ilaçlar,
 • Gümüş nitrat merhemleri ya da solüsyonları,
 • Populus euphratica adı verilen bir tür kavak ağacının külü.

Alınacak Önlemler

Bazı önlemler alınarak siğillerden korunmak mümkündür. Buna göre, siğillerden korunmak için alınacak olan yöntemler şu şekildedir;

 • Siğili olan kişilere temas etmemek, hatta kendinizde siğil var ise, bu siğile dokunmamak,
 • Siğili sıkmamak ve kurcalamamak. Böylece, siğilin yayılması önlenir,
 • Eğer siğil var ise, normalde kullanılan tırnak törpüsü, tırnak makası ya da pomza taşını, siğilli bölgede kullanmamak,
 • Şeytan tırnağı denilen küçük parçaları koparmamak,
 • Elleri dikkatli ve güzel şekilde yıkamak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. buse dedi ki:

  arkadaşlar sigil insan bünyesinin çökmeye başlamasıyla meydana geliyor sebebleri çok aslında ama bir aylık ramazan orucu sonrası geçiyor geçecegine inanmak lazım okutmakta gerekiyor.