Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sığırdili Otu Faydaları

Bazı bitkilerin var oluşlarında şifa dağıtmak olabilir. Bu önemli otlardan biri de sığır dili otudur. Sığır kuyruğu otu olarak da bilinen sığır dili otu boya verici olan bitkiler grubunda yer alır. Kurak yerlerde güneşe maruz kalan alanlarda kendiliğinden oluşan sığır dili otu yaz aylarının sonlarına doğru çiçekleri solar. Solmadan önce toplanan bu bitki kurutularak alternatif tıpta yerini alır. Faydaları saymakla bitmeyen sığır dili otunun faydaları genelde bilinmez. Ancak sizlerin sıklıkla yaşadığı bazı rahatsızlıklara direkt olarak çözüm olabilir.

Sığırdili otu genelde yüz elli santimetreye kadar ulaşır ve yapraklarının da genişliği yirmi santimetre kadardır. En çok rastlanılan renk mor rengidir. Ele alındığında bile ele bulaşan boyası birçok sektörde renk verici olarak da kullanılır. Kolay erişilebilirliği açısından da sık sık tercih edilir. Genelde balıkçıların daha iyi bildiği bu bitki aynı zamanda içerisinde glikozit barındırır. Bu özelliği sayesinde geniş bir fayda skalasına da sahiptir. Sığır dili otunun faydalarını öğrenmek için yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Sığırdili Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Balgam Söktürücü

Sığır dili otu hem çiçekleriyle birlikte hem de yapraklarıyla birlikte birçok kişinin derdine deva olur. Kış aylarında sıklıkla rastlanılan rahatsızlıkların birçok ortak belirtisi enfeksiyonlardır. Enfeksiyonları vücuttan uzaklaştırmak için vücudun oluşturduğu savunma mekanizmalarından biri de balgamdır. Balgam sayesinde enfeksiyonlar dışarı atılır. Ancak balgamın dışarı atılması kişiyi kimi zaman bir hayli zorlar. İçeriği bakımından ciğerleri yumuşatan sığır dili otu balgamın kolaylıkla dışarı atılmasına yardımcı olarak kişide bulunan mikropları vücuttan uzaklaştırır

2. Terletir

Ateşli hastalıklar genelde enfeksiyonların neden olduğu hastalıklardan biridir. Bağışıklık sistemi sayesinde vücut bir mekanizma geliştirerek bu enfeksiyonlardan kurtulmak ister. Bu enfeksiyonların dışarı atımında yardımcı olan ter bezleri bu dönemlerde kişinin hayatını kurtarabilir. Ancak enfeksiyonun fazla olması kişinin ter bezlerinin yetersiz kalmasına neden olur. Sığır dili otuyla yapılan karışımlar sayesinde ter yoluyla bunları dışarı atmanız kolaylaşır ve sizlerinde iyileşme sürecini hızlandırır.

3. Yılan Zehrini Alır

Özellikle yaz aylarında bahçe bağ gibi bölgelerde yılanlarla karşılaşmak mümkündür. Yılanların ısırığında yer alan zehirler müdahale edilmediği zaman kişinin hayatını kaybetmesine kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Sığır dilinin en akılda kalıcı etkisinden biri de yılan zehrini almasıdır. Sığır dili otu kurtulmadan önce toplanır ve kökleri bir havan yardımıyla ezilir. Ardından yılanın soktuğu alan uygulanır. Bitkideki değişimi ve zehrin atıldığını gözlerinizle görebilmeniz mümkündür.

4. Ödemi Alır

Özellikle ödemin neden olduğu ayak şişmeleri kimi zaman kişinin bazı ağrılar çekmesine neden olduğu gibi hareketlerini de kısıtlar. Bunun üstesinde gelebilmek için kişinin yapması gereken işlem oldukça basittir. Eğer sizlerinde ayaklarında sıklıkla şişmeler oluyorsa bir tutam sığır dili otunu suyla birlikte ezin. Daha sonrasında şişme oluşan bölgeye bunu bir tülbente sararak uygulayın. Düzenli kullanımda yararlarını göreceksiniz.

5. Sütü Artırır

Salgı organizmalarını harekete geçirme özelliği bulunan sığır dili otu emziren annelerde de işe yarar. Sütü az gelen anneler sığır dili otunu kullanarak süt bezlerinin salgılanmasını hızlandırabilir. Bu hem doğal bir çözüm olduğu için bebeğinize zarar vermeyecek hem de tüm beklentilerinizi de karşılayacaktır.

6. Cinsel İsteksizliği Giderir

Hormonların az salgılanmasından dolayı oluşan cinssel isteksizlik kimi zaman büyük sorunlara neden olabilir. Başta kişinin cinsel sağlığını daha sonrasında da psikolojisini olumsuz etkiler. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey sığır dili otudur. Hormonların salgılanmasını artırarak kişinin cinsel isteksizliğine çözüm olur.

7. Selüliti Önler

Kan dolaşımının azalmasıyla birlikte vücutta bazı deformasyonlar gelişebilir. Erkeklerde de oluşan ancak daha çok kadınlarda görülen selülit kişinin görüntüsüyle problem yaşamasına neden olabiliyor. Kan dolaşımı artırmak için birçok krem piyasada bulunsa da en zararsız ve en kolay ulaşılan ürün sığır dili otudur. Sığır dili otu sayesinde vücutta oluşan çatlaklara, selülitlere iyi geleceği gibi oluşmaya müsait olan vücutlarda da önleyici olarak kullanılabilir.

Sığırdili Otu Kullanımı

Sığır dili otunun da tıpkı raf ürünlerinde olduğu gibi bir kullanım ömrü vardır. İki yıl sonra tüm etkisini kaybedecek olan sığır dili otu hem kurtularak hem de kurtulmadan kullanılabilir. Çiçekleriyle birlikte kullanılacağı gibi yapraklarından da oldukça olumlu etkiler görebilirsiniz. Genelde yol kenarlarında metruk bahçelerde karşılaşılan sığır dili otu yoldan geçen araçların egzozlarından olumsuz etkilenir. Yaprağına sinen zararlı atık gazlar kişinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Özellikle yoldan uzak bulunan sığır dili otlarını kullanmanızda fayda vardır.

Sığır dili otunu kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise düzenli kullanımdır. Tıpkı ilaçlar gibi sığır dili otu da düzenli kullanımda yararını gösterecektir. Eğer ciltte oluşan herhangi bir rahatsızlık için kullanılmak isteniyorsa genelde taze yaprakları dövülerek bölgeye uygulanır. Eğer dövmekte zorlanıyorsanız bir miktar suyla birlikte bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz.

İç hastalıklarda da oldukça etkili olan sığır dili otunu çay formunda da kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynar suyun içerisine bir tutam kuru sığır dili otu yapraklarını atın. Daha sonrasında da demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra ılık bir vaziyette tüketin. Günde bir bardak olmak şartıyla birlikte sığır dili otu çayını içebilirsiniz. Herhangi bir alerjik durumla karşı karşıya kaldığınızda doktorunuza mutlaka haber verin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.