Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Silikon Kanser Yapar Mı?

Yaşantımızda güzellik anlayışının farklılaştığı, kimin ne düşündüğünü daha çok önemsediğimiz tabii bunların yanında insan olarak aynaya baktığımızda kendimizde değiştirmek istediğimiz belki bir belki de birden fazla şeyle karşılaşıyoruz. Bunları değiştirmek için de estetik operasyonlara başvuruyoruz.

Uzun zamandır yapılan, göğüs başta olmak üzere tıp ve güzellik alanında pek çok şeyde kullanılan silikonların insanların bilinçlenmesiyle sağlık yönünden zararları var mı? Takılan silikonlarla mamografi çektirebilir miyiz? Görüntüler engellenir mi? Vücudumuza zararı olan maddeler içerir mi? Kanser yapar mı? Belirtileri neler olur? Soruları ister istemez hayatımıza dahil olmaya başlıyor.

Silikon Kansere Neden Olur Mu?

Silikon takılan göğüslerde mamografi normal göğüslere oranla bir miktar zor çekilebilir. Çünkü makine silikonlu bölümü boşluk olarak görür. Fakat yapılan araştırmalar ve teşhisler doğrultusunda sonuçlarda bir terslik olmadığı ve aynı şekilde yanıt verebildiği görülmüştür.

Yine de silikon takılacak kişilere öncesinde bir mamografi ve ultrasonografi adı verilen radyolojik testler yapılır. Bunun amacı hem vücudunuzun bu silikonu kabul edip etmeyeceğini görmek hem de özel bir durum varsa bunu fark etmektir.

Doktorlar silikon kanser yapar mı? sorusuyla ilişkili silikonlu göğüsle normal göğüs arasında kanser riskinin bir farkı olmadığını, direkt olarak silikonların kanser yapmadığını pek çok ülkede yapılan araştırmalar sonucunda söylemişlerdir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda silikonlar içerisinde vücuda zarar verecek bir madde bulunmuyor. Silikonlu ve normal göğüslerde dokular aynı şekilde olduğu için ters bir durumda yine silikonlu göğüs için de belirli standartlar uygulanarak tedaviler yapılıyor.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kadınların senede bir mamografi çektirmeleri yanında düzenli olarak kendilerini muayene etmeleri erken teşhis ve belirtilerine daha aşina olmaları için gereklidir. Kendinizi muayene ederken dikkat etmeniz ve bu belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

  • Memebaşının hassaslığı
  • Meme ve memebaşının görünümünde değişiklik
  • Memenin boyutunda ve şeklinde bir değişiklik
  • Memebaşının içe dönmesi
  • Meme derisinin ya da ucunun pullu, kırmızı ya da şiş olması (portakal kabuğu görüntüsü)
  • Memebaşı akıntısı ( Bu akıntının kendiliğinden geliyor olması. Beyaz veya kanlı bir akıntı taşıması önem taşımaktadır.)
  • Meme rengindeki değişiklik

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.