Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Silikon hepimizin bildiği üzere yapıştırıcı türleri arasında en çok kullanılan güçlü bir yapıştırıcıdır. Güçlü olmasının yanında silikonun çabuk kurumakta ve yalıtım özelliği bulunur. Özellikle tamir ve tadilat işlerinde kullanılan silikonun kolay uygulanabilir olması tercih edilme oranını arttırır. Bu kadar sıklıkla kullanılan silikonun uygulanmasının ardından etrafında bırakılan lekelerin temizlenmesi de bir o kadar güçtür. Çabuk kurumasından dolayı uygulanmasının ardından zaman kaybetmeden temizlenmeli yoksa inatçı lekeler ile uğraşmanız gerekir. Bu yazımızda çeşitli yerlerde kalan silikon lekelerinin nasıl çıkartılacağı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Elden Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Silikon çabuk kuruduğu için ele bulaştığında çıkarması güç ve can acıtır. Sıcak bir madde olan silikon deriye temas ettiğinde acı verir ve iz bırakabilir. Silikon ele bulaştığında ve kuruduğunda bu lekeyi çıkartmak için yaklaşık 5 dakika kadar elinizi sıcak suyun içinde bekletmelisiniz. Sıcak suda bekleyen silikon yumuşar.

Yumuşayan silikonu sert bir cisim yardımı ile elinizden kazıyarak çıkartabilirsiniz. Bu işlem sırasında elinize zarar vermemeye özen göstermeli ve kesinlikle delici, kesici alet kullanmamalısınız. Elinizdeki silikonu çıkarırken zorlanıyor iseniz elinizi biraz daha sıcak suda bekletmeli ardından yapabildiğiniz kadar kazımalı ve son olarak çamaşır deterjanı ile elinizi ovarak yıkamalısınız.

Kıyafetten Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafete bulaşmış bir silikon lekesi var ise kesinlikle o kıyafet su ile temas ettirilmemelidir. Çünkü su ile temas eden silikon iyice kıyafete işler ve çıkması imkansız bir hal alır. Kıyafete bulaşan silikon lekesini çıkarmak için ilk olarak yapmanız gereken şey aseton kullanmak olacaktır. Asetonu temiz beyaz bir bez üzerine dökerek leke olan bölgeye tampon şeklinde uygulamanız gerekir.

Tampon şeklinde uygulanmasının sebebi asetonun kıyafet üzerinde yayılmasını engellemek içindir. Uygulama yapılırken tampon yapılan bölgenin altına temiz bir bez koymanız işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece çözünen silikon beze emdirilerek daha kolay çıkacaktır.

Aseton ile yapılan uygulamadan tam sonuç alınamazsa aynı işlemler tiner kullanılarak yapılmalıdır. Leke bulaşan kıyafete bu uygulamalar yapılmadan önce kullanılacak bu maddeleri elbisenin görünmeyen küçük bir bölümünde kullanarak kumaşın olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğini görebilirsiniz. Hassas kumaşlı kıyafetler için ise aseton ve tiner gibi kimyasal maddeler kullanılamayacağı için kuru temizlemeye verilmesi gerekir.

Camdan Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayna, cam ve fayans gibi yüzeylerde silikon uygulanırken çok dikkat edilmeli, titiz çalışılmalıdır. Uygulama yapacağınız alanın dışına taşan silikonları kurumadan hemen ıslak mendil veya ıslak bezle temizleyebilirsiniz. Hemen silikonu silemediniz ve sertleşmeye başladı ise deterjanlı bezle ovalayarak çıkarmanız mümkündür. Fakat silikon tamamen sertleşmiş ise yapmanız gereken şey maket bıçağı, jilet veya cam kazıyıcı gibi aletler kullanarak silikon lekesinin kazımanız olacaktır.

Silikon lekesini yüzeyden kazırken kesici aletlerin sivri köşesini sürtmemeniz gerekir. Çünkü bu gibi cisimleri cam gibi yüzeylere sürtmeniz büyük, kötü çizikler meydana getirecektir. Bu işlemi yaparken herhangi bir kaza yaşamamak için iş eldiveni kullanmayı unutmamalısınız. Yüzeylerden silikon lekesini kazıdıktan sonra kalan artıkları alkol ya da özel silikon sökücü kimyasallar ile temizleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.