Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sindirime İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Sindirim sisteminin doğru çalışmaması halinde vücudumuzda fazlasıyla şişlik oluşur ve bu da kilo almamıza ya da yediklerimizi yakamamamıza sebep olur. Bu nedenle sindirim sistemimizin eksiksiz şekilde çalışması gerekir. Ancak stres, sağlıksız beslenme ya da hareketsizlik gibi durumlarda sindirim sistemimiz iyi şekilde çalışmaz. Bunu beslenmeyle destekleyebileceğimiz gibi bazı bitki çayları ile de hızlandırabiliriz. Sizler için sindirim sisteminizin iyi çalışması adına tüketebileceğiniz bitkisel çayları listeledik.

Sindirime İyi Gelen 3 Bitki Çayı

1. Zencefil Çayı

Zencefil pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir baharat. Özellikle zencefili yemeklerde bolca kullanıyoruz. Zencefilin içinde shogaol ve gingerol gibi bazı maddeler bulunuyor. Bu maddeler sayesinde zencefil de tek başına ilaç görevi görüyor. Özellikle safra kesesi ve pankreas salgısını arttırarak sindirimimize destek oluyor. Midemizde sindirim sistemimizin iyi çalışmamasından dolayı ortaya çıkan ağırlık hissini ortadan kaldırıyor. Aynı şekilde hazımsızlığın, şişliğin ve gazın önüne geçiyor. Benzer şekilde eğer mide bulantınız ve kusma gibi şikayetleriniz varsa da zencefil tüketebilirsiniz. Sindirime iyi gelmesi için zencefil tüketmenin en iyi yollarından bir tanesi zencefil çayı içmek. Dilerseniz zencefil çayını limon ve papatya ile birlikte daha da zenginleştirebilirsiniz.

2. Papatya Çayı

Papatya pek çok kişinin en fazla sevdiği çiçek. Güzel görüntüsünün ve kokusunun yanı sıra papatyanın bünyede sakinleştirici görevi görmesi gibi bir özelliği de var. Bunun yanı sıra papatya çayını yemeklerin ardından içtiğinizde hem sindiriminizi hızlandırır hem de midenizi çok daha hafifletir. Papatyanın içinde bulunan maddeler sayesinde şişkinliği azaltma, mide yanmasını önleme ve bağırsakları rahatlatma gibi bir görevi de bulunuyor. Papatya çayını yalnız başına hazırlayıp içebileceğiniz gibi içine nane ilave ederek çok daha sağlıklı ve çok daha fresh bir hale de getirebilirsiniz.

3. Boldo Çayı

Henüz insanlar tarafından fazlasıyla tüketilmiyor olsa da boldo çayı hem çok faydalı hem de çok lezzetli. Özellikle sindirimi kolaylaştıran çaylar arasında en etkili ve en popüler olanı. Boldo çayı karaciğerin çalışmasını destekleyip safra kesesi salgılarını da arttırdığı için çok yağlı yiyecekler tükettiğinizde dahi sindirimi kolay bir hale getiriyor. Boldo çayını yaparken etkisini arttırmak için içine papatya ya da nane de ilave edebilirsiniz. Böylece midenizdeki şişkinliğin kısa sürede azaldığını hissedeceksiniz.

Sindirime İyi Gelen Bitki Çaylarının Faydaları

Sindirime iyi geldiğini söylediğimiz bu bitki çaylarının tümü midenizi rahatlatma konusunda birebir. Özellikle safra kesesindeki salgıları arttırarak sindirim sisteminizin çok daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra midede meydana gelen yanma, ağrı, bulantı ve şişlik gibi şikayetlerinizi de gideriyorlar. Aynı zamanda bu bitki çayları karaciğerinizin de doğru şekilde çalışmasına destek oluyorlar. Eğer vücudunuzda sık sık gaz oluşumundan ve bunu atamamaktan şikayetçiyseniz yine bu çayları tüketmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle kabız olduğunuz zamanlarda da bu çayları tüketmenizi önerebiliriz. Hatta belli bir hastalığa bağlı olarak oluşmayan kusma durumlarında da bu çayları tüketmenin büyük faydası olacaktır.

Sindirime İyi Gelen Bitki Çayları Nasıl Yapılır?

Bu bitki çaylarının içerisinde siyah çay bulunmadığı için demlenme süreleri onun kadar uzun olmayacak. Öncelikle kullanacağınız ana maddeyi bir aktardan doğal olarak bulmanız gerekir. Sonrasında kaynar suyun içine atıp bir süre demleyip ardından süzgeçle süzerek içebilirsiniz. Eğer içine başka yardımcı bitkiler de ekleyecekseniz tüm malzemeleri birlikte atıp demlemeyin. Aralarına biraz zaman koyup o şekilde atın. Bu durumda demlenme süresi de biraz daha uzun olacaktır elbette. Eğer dilerseniz içine tatlandırmak için de bazı malzemeler atabilirsiniz. Ancak şeker tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine tamamen doğal olan balı tercih edebilirsiniz. Şeker kullanmakta ısrarcı olanlar için ise esmer şekerin tercih edilmesi çok daha doğru olur.

Sindirime İyi Gelen Bitki Çayları Nasıl Kullanır?

Bu çayların sindirim sisteminize faydalı olması için yemeklerden sonra tüketilmeleri gerekir. Fakat tüketimlerini düzenli hale getirmemekte fayda var. Yani her gün tüketmek yerine haftada 3 kez günde birer bardak olacak şekilde tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Tüm bu çaylar sindirim sisteminizin çalışmasını hızlandıracağı için onları tüketirken bol bol su içmeye de özen göstermelisiniz. Aynı şekilde sindirim sürecine destek olmak adına lifli gıdaları tüketmeyi tercih edebilir, fazla yağlı, hamur işi ve fast food türü gıdaların tüketiminden de uzak durabilirsiniz. Bu çaylar insan vücudu için çok yararlı olsalar da bazen farklı bünyelerde hiç de beklenmeyen etkiler yaratabilirler. Hatta herhangi bir gıdaya alerjiniz olmadığını düşünüyor olsanız dahi bu alerji çok sonra da ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle beklenmeyen bir etki gördüğünüzde tüketimi hemen bırakıp hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanızı öneririz. Ayrıca unutmamanız gerekir ki her gıdanın ne kadar sağlıklı olsalar dahi aşırı miktarda tüketilmeleri halinde vücutta hiç de beklenmeyen olumsuz etkiler bırakma tehlikeleri var. Bu konuda her daim dikkatli olmakta fayda var. O yüzden ne olursa olsun aşırı tüketmemeye özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.