Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sinir Krizi

Hayat süreğen halinde ilerlerken bizler zor çalışma koşulları, mobing, stres veya sosyal şiddete maruz kalıyoruz. Bu durum sinirlerin gerilmesine ve ileri durumlarda sinir harbine neden olabiliyor. Aşırı sinirlenmeye bağlı; mantıklı düşünememe, saldırgan olma, ani kalp krizleri, felç ve inme riski, solunum sorunları, beyin kanaması ve daha birçok hastalık olabilir. Bu yüzden öfke seviyesi arttığında bunu dizginleyebilmek önem taşır. Sinir krizlerini ve öfke nöbetlerini önlemek için birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri uygulayarak sinir krizlerine bağlı sorunları veya hastalıkları önleyebilirsiniz. Bu yazıda sizlere sinir krizi nedir? Sorusunun cevabını vermekle beraber sinir krizi ile ilgili birçok detaydan bahsedeceğiz.

Sinir Krizi Nedir?

İnsan vücudu binlerce sinir hücresi ve bu hücrelerin bir biri içine geçmiş ağımsı yapısı ile oluşur. Sinirler sayesinde vücudumuzun işlevselliği sağlanır. Tüm duyusal tepkimeler ve impuls aktarımı da yine sinirler sayesinde sağlanır. İnsan vücudunda stres hormonunun aşırı derecede salgılanması sonucu vücutta stres seviyesi yükselir. Stresin artmasına bağlı olarak insanda heyecan, gerginlik ve sinir hali oluşur. Bu seviyenin insanın dizginleyemediği duruma geldiği zamanlarda ise kişi kendini kaybeder ve sinir krizi meydana gelir. Sinir krizi bireyin çok fazla sinirlenerek, kendini kaybetmesidir.

Sinir krizi aşırı stres kaynaklı oluşur. Kişi mantıklı düşünme yetisini kaybeder. Bu yüzden hem sözlü olarak hem de fiziksel olarak tepki verebilir. Bazen bu tepki şiddet şeklinde de kendini gösterir. Sinir krizi geçirildiği sırada sinir hücrelerinden çok adrenalin hormonu salgılayan bezler aktifleşir. Adrenalinin aşırı salgılanması ise kişide kalp atışları hızlanır, tansiyon yükselir ve bedensel olarak saldırganlaşır.

Sinir krizi aslında 3 aşamadan oluşur. Bu aşamalar sırasıyla; alarm, karşı koyma ve patlamadır. Sinir krizini yaşanmasından önce vücut ısısı yavaş yavaş artar. Bu aşama ”alarm” aşamasıdır. Daha sonra ise kişi hızlı soluk alıp vermeye başlar. Bu aşama da ”karşı koyma” aşamasıdır. Daha sonra da insan vücudunda böbrekler üzerinde yer alan böbrek üstü bezinden adrenalin hormonu salgılanma başlar. Vücutta stres seviyesi artar ve  aşırı artan stres sinir krizine neden olur. Sinir krizinin yaşandığı an ise ”patlama” anıdır. Bu anda kişinin vücudunda kendi kontrolünü dahi sağlayamaz bir seviye oluşur. Sinir krizine müdahale edilmediği ve zapt edilmediği durumlarda birçok kötü duruma hatta ölüme sebebiyet verir.

Sinir Krizi Neden Olur?

Sinir krizi birçok kişinin maruz kalabileceği bir durumdur. Sinir krizinin en tehlikeli olduğu grup ise tansiyon ve kalp hastası olan orta yaşlı kişilerdir. Bu kişilerde sinir krizi büyük problemlere neden olabilir. İşte sinir krizinin nedenleri;

 • Stres
 • Halsizlik
 • Uykusuzluk
 • Yorgunluk
 • Aşırı duygusallık
 • Maddi sıkıntılar
 • Manevi yoksunluk
 • Endişe ve kaygılar
 • Ailesel problemler
 • Kişisel mutsuzluk
 • Bağımlılık
 • Kanser
 • Adet düzensizliği
 • Mobing
 • İş yaşantısındaki zorluklar
 • Astım
 • Ülser
 • Kalp problemleri
 • Fizyolojik sorunlar
 • Psikolojik sorunlar

Sinir Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Sinir krizi geçiren kişide birçok belirti görülür. Bunlardan ilki; kan basıncının yükselmesi ve aşırı hızlı kalp atışıdır. Bu durum kişide ani bir baş ağrısı ve yutkunma zorluğuna neden olur. Ayrıca sarsak hale gelme ve aşırı titremek de belirtiler arasındadır. Şiddete yönelme, kendisine başka birine veya bir eşyaya zarar verme de belirtiler arasındadır. Özellikle kadınlarda ağlama krizleri de görülebilir. Tüm bunların yanında krize bağlı ani kalp krizi, beyin kanaması, felç ve inme riski de bulunuyor. Sinir krizi sonrasında halsizlik, iştahsızlık ve yorgunluk da görülüyor.

Sinir Krizi Nasıl Geçer?

Sinir krizi anlık olarak gelişmesine rağmen uzun vadede kişide problemlere neden olabilir. Bu yüzden sinir krizi geçirildiği anda etkin bir biçimde müdahale ederek kriz önlenebilir ya da etkileri azaltılabilir. Bildiğiniz gibi stresin belli seviyenin üstüne çıkması ile sinir krizi gerçekleşir. Bu durumdayken vücut hormonları kendi iç dengelerini sağlayamaz ve vücut dengesi sarsılır. Bu tür durumlardan korunmak için sinir krizi geçiren kişilere müdahale edilmelidir. Peki sinir krizi geçiren kişiye nasıl müdahale edilmeli?

İlk olarak kişi bulunduğu ortamdan dışarı çıkarılmalıdır. Daha sonra da bir yere oturmalıdır. Sinir krizi geçiren kişiyi sakinleştirmeye çalışılmalı veya uyutmaya ikna edilmelidir. Eğer kişi sakinleşmiyor ise bir ilaç takviyesinde bulunulabilir. Sinir krizi çok şiddetli ise soğuk su ile el yüz yıkanabilir ya da bir süre soğuk duşun altında sakinleşmesi sağlanabilir. Eğer sinir krizi geçiren kişinin kalp veya tansiyon rahatsızlığı var ise bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sinir krizi yaşayan kişilerin psikolojik tedavi görmesi de önem taşır.

Sinir krizi geçiren kişiler kanser, depresyon, reflü veya astım gibi hastalıklardan dolayı geçiriyor ise bu hastalıkların hemen tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanında kişinin sinir krizinden korunması için yaşam şartlarını da değiştirmesi gerekebilir. Sinir krizi yaşayan kişiler sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Aynı zamanda uyku düzeni de oluşturmalıdır. Spor yapmayı hayatına entegre ederek, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmeli ya da stresten uzaklaşacağı bir hobi edinmelidir. Stresten uzaklaşmak için kısa süreli tatiller iyi gelecektir. Aynı zamandan hem bedensel hem de ruhsal rahatlatmayı sağlayacak masajlar da sinir krizlerinin tedavisinde kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.