Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sinir Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Sinirlerimiz vücudumuzun en önemli sistemlerinden bir tanesi. Bu nedenle sinirlerin sağlıklı olması demek tüm vücudumuzun da sağlıklı olması anlamına geliyor. Böylece zihnimiz rahatlıyor, sinirlerimiz yatışıyor, kendimizi çok daha iyi ve pozitif hissetmeye başlıyoruz. Tüm bunlar uykumuza, kas sistemimize, kan basıncına ve kalbe etki eden noktalar olduğu için sinir sisteminin sağlığını korumak gerekiyor. Bunu beslenme yoluyla yapmak mümkün olduğu gibi bazı bitki çaylarını düzenli olarak tüketerek de sağlayabiliriz.

Sinir Sistemini Güçlendiren 9 Bitki Çayı

1. Ginseng Çayı

Ginseng çayı tüm dünyada oldukça popüler olan bir çay. En önemli özelliklerinden bir tanesi de depresyon ile mücadele etmek ve stres problemini önemli ölçüde ortadan kaldırmak diyebiliriz. Üstelik tüm bunları herhangi bir ilaç kullanmadan tamamen doğal yollar ile yapıyor. Bu yüzden kesinlikle ginseng çayını hafife almamak gerekir.

2. Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron çayını bir kür gibi düşünüp 4 ya da 6 ay boyunca düzenli şekilde tüketebilirsiniz. Özellikle depresyon tedavi sürecinde güçlü bir etki yaratır. Ancak günde 2 kez tüketimin üstüne çıkmamak gerekir. Bu miktar sizi rahatlatmaya yeter. Kullanacağınız kantaron da mutlaka öğütülmüş olmalı.

3. Hodan Çayı

Çok stresli olduğunuz zamanlarda vücudunuz fazladan böbrek üstü bezi hormonları üretir. Bu hormonları dengelemek için hodan çayından tüketebilirsiniz. Çayı hodan yaprağından yapabilir, günde 2 fincan kadar içebilirsiniz.

4. Kediotu Çayı

Kaygı sorunu ve sinir sorunu yaşayan kişiler için önerilebilecek çaylardan bir tanesi de kediotu çayı. Hatta sinir sistemi sorunları ile mücadele etmesinin yanı sıra spazm, uykusuzluk ve kusma gibi psikolojik temelleri olan rahatsızlıklara da çok iyi gelir. Ancak bu çayı tüketmeden önce bir gece boyunca demlenmeye bırakmanız gerekecek.

5. Erkeçsakalı Çayı

Erkeçsakalı çayı bünyede muhteşem bir yatıştırıcı etki yaratır. Sinirsel sorunlar bazen mide de ağrı, bulantı ve yanma olarak geri dönebilir. Bu gibi durumlarda da erkeçsakalı çayı faydalı olur. Üstelik bu çayı ülser sorununuz varsa da tüketebilirsiniz. Yemeklerin ardından içmek yeterli olur, fakat günde 2 ya da 3 fincanın üstüne çıkmayın.

6. Pitaya (Ejderha Meyvesi) Çayı

İçerisinde bol miktarda kaptin bulunduran bu çay sinir sisteminizi uyarır. Ancak bunun kahve gibi diğer uyarıcı içecekler kadar ağır ve zararlı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat kalp ritminin bozukluğunda, yüksek kan basıncında ve asabiyet sorunlarında bu çay tüketilebilir.

7. Boldo Çayı

Son yıllarda yavaş yavaş popüler olmaya başlayan boldo çayı sindirim sisteminin ve mide ağrılarının en etkili çayı aslında. İçerisinde oldukça fazla boldin bulunduğu için esansiyel yağların da etkisi ile sinir sistemini yatıştırır ve kişiyi sakinleştirir. Özellikle uyku öncesinde tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak önceden uyaralım, 4 haftadan fazla tüketmemeniz gerekiyor.

8. Fesleğen Çayı

Yemeklerimizde ve salatalarımızda sıklıkla kullandığımız bu bitki sinir sistemimizi güçlendirirken psikolojik kaynaklı olarak ortaya çıkan mide sorunlarının da üstesinden başarı ile gelebilir. Ancak çayı kurutulmuş fesleğen yaprağını demleme yöntemi ile yapmanız gerekiyor. Yemeklerden sonra içebilirsiniz.

9. Marul Çayı

Marul vücudumuz için oldukça faydalı bir bitki. Hem sinir sistemimizi yatıştırıyor hem de bizi dinlendiriyor. Özellikle uyku problemi çekenler için marul çayı en etkili şeylerden bir tanesi. Hatta eski zamanlarda bile bebeklerin rahat uyuyabilmeleri için banyo sularına marul yaprağı konulurdu. Bu nedenle marul yaprağı ile hazırlanan bir çay yapıp uykudan önce içebilirsiniz.

Sinir Sistemini Güçlendiren Bitki Çaylarının Faydaları

Özellikle depresyon günümüzde hiç de hafife alınmaması gereken bir rahatsızlık. Çünkü ilerlemesi halinde kişiyi intihara bile sürükleyebilecek kadar ciddi bir hal alabiliyor. Bu nedenle psikolojik sorunların depresyon boyutuna varmaması için önlem almak gerekiyor. Bu önlemlerden bir tanesi de bu bitki çayları. Depresyonla savaşma konusunda çok etkililer. Sinir sistemini yatıştırırken, daha dingin, daha huzurlu ve daha rahat bir yapıya kavuşmanıza yardımcı oluyorlar. Bunun yanı sıra stres ve bazı psikolojik sorunlar özellikle midede çeşitli belirtilere yol açabiliyor. Bu bitki çayları ile de midedeki ağrı, sancı, bulantı ve spazm gibi sorunların üstesinden gelmek mümkün diyebiliriz.

Sinir Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları Nasıl Yapılır?

Aslında bu bitki çaylarının yapımı oldukça kolay. Bitkiyi önceden kaynattığınız ve hala sıcak olan suyun içine atıyorsunuz ve ortalama 10 dakika boyunca demleyip sonrasında süzüyorsunuz. Bu haliyle tüketime hazır oluyor. Fakat yalnızca kediotu çayını geceden demlemeye bırakıp sabah içmeniz gerekecek. Onun haricinde her birinin içine biraz bal ya da başka doğal tatlandırıcı koyarak içmeniz de mümkün olur.

Sinir Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları Nasıl Kullanılır?

Sinir sistemini güçlendiren bitki çaylarını ne olursa olsun uzun süreli olarak kullanmamak gerekiyor. Düzenli kullanımın ardından bir süre kullanımına ara vermenizin faydası olur. Bunun yanı sıra günde 1 ya da 2 bardak tüketmek yeterli gelir. Ancak bunun üstüne çıkılmamasında da fayda var. Ayrıca eğer çayın tüketimine bağlı olarak vücudunuzda beklenmeyen bir etki ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.