Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sinir Zedelenmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sinir zedelenmesi durumu, vücuttaki sinirlerin zarar görmesi ile meydana gelebilen bir sorundur. Bu sorun, vücutta ağrıya neden olur. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde, vücutta karıncalanma ve uyuşma gibi durumlar görülebilir. Zedelenme olduğu zaman, hasarlı bölgede kendi kendine uyuşma ve  karıncalanmaya bağlı olarak kısa ya da uzun vadeli hissizlik görülebilir. Genelde sinir zedelenmelerinden dolayı uyuşukluk uzun süre devam edebilir. Karıncalanma durumu ise, sorun olan bölgenin iğnelenmiş hissedilmesidir.

Sinir zedelenmesi vücuttaki en uzun sinirin zarar görmesinden dolayı oluşur. Bu sinir leğen kemiğinde başlayıp kalça kemiğine kadar uzayan bir sinirdir. Kalçadan sonra dizlere geldiğinde peroneal ve tibial olarak iki ayrı sinire ayrılmıştır. Bunların zarar görmesi sonucunda bu problem oluşur. Yazımızda sinir zedelenmesi oluşumunun belirtilerinden, nedenlerinden ve nasıl tedavi edilebileceğinden bahsettik.

Sinir Zedelenmesi Neden Olur?

Sinir zedelenmesinin nedenleri; aşırı kilo alma yani obezite, kol ve bacakların fazla kullanılması ve yaralanmalardır. Fazla kilo, kişilerin damarlarının yağlanmasına sebep olabilir. Bacaklara ve vücudun bütününe uygulanan basınç daha çoktur. Basınç ve kuvvet fazla olunca, sinirler üzerine binen yük de artar. Bu durumda sinirlerde ciddi olan hasarlar oluşabilir. Hem sağlıklı yaşamak hem de sinir zedelenmesi sorunundan kurtulmak amacı ile düzenli spor ve egzersiz yapmak yarar sağlayabilir. Bu sebeple çok kilolu kişilerde bu gibi belirtiler ile karşılaşıldığı taktirde, uzman bir doktorun eşliğinde, diyetisyene de gidilebilir.

Siyatik sinir zedelenmesi sorunu da siyatik sinirlerin ağrılı travmatik bir hastalığıdır. Büyük siyatik sinirinin yanlış bir iğne zedelenmesi ile yangılanması, omurgada şekil bozukluğuna neden olan eklem yangıları neden olabilir. Bu nedenlerin yanı sıra, bir omurun yer değiştirmesi sebebiyle sinir üstüne ya da köküne yapılan basınç veya bulaşıcı hastalık sonucunda siyatik hastalığı oluşabilir.

Kol ya da bacaklarda çok fazla kullanım durumlarında, bu bölgelerde sinir zedelenmesi problemi baş gösterebilir. Gün içerisinde kol ya da bacakların uzun süre aynı eylemlerde kullanımı sinir zedelenmesine sebep olabilir. Bu sebeple gün içinde uyuşukluğun hissedildiği bölge istirahat ettirilmeli ve bir süre hareketsiz bırakılmalıdır.

Kol ya da bacak bölgelerine alınabilecek şiddetli şekildeki darbeler, burada sinirlerin zarar görmesine yol açabilir. Alınan darbe şiddetine bağlı olarak sinir zedelenmesi gibi problemler görülür. Bu sorunu ihmal etmemeli ve bir an önce uzman bir doktora gidilmelidir. Çünkü alınan darbeler, zedelenmenin yanı sıra başka kötü bir duruma da sebebiyet verebilir.

Sinir Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kaslardaki zayıflıklar,
  • Karıncalanma ve iğnelenme hassasiyeti,
  • Kol ve bacaktaki uyuşmalar,
  • Bel ağrıları ve bel fıtığı hastalığı,
  • Bağırsak bozuklukları,
  • Kalça ağrıları,
  • Herhangi bir şeyi uzun süre tutamama ve taşıyamama durumları,
  • Bacak ve ayaklardaki ağrı oluşumu,
  • Mesane bozuklukları gibi belirtilerin vücutta görüldüğü zamanlarda, sinir zedelenmesi teşhisi konulabilir.

Sinir Zedelenmesi Nasıl Geçer?

Sinir zedelenmesi tedavisi için herhangi bir ot ya da bitkisel ilaç kullanılmaz. Yani etkili olmaz, yalnızca tıbbi olarak tedavi edilebilir. Kişide yazılan belirtilerden birisi bile varsa en kısa zamanda fizik tedavi doktoruna gitmelidir. Bu tedavi için tıbbi yardım gerekir. Doktorun verdiği kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar zamanında kullanılmalıdır. Yatılan yatağın ortopedik olmasına önem verilmelidir. Son olarak da doktorun tavsiye ettiği hareketler günlük olarak yapılmalıdır. Yapılan egzersizler ve düzenli spor vücudu rahatlatabilir.

Sinir zedelenmesi rahatsızlığında, zamanında teşhis konulmaz ve uzman doktorun istediği tedavi süreci uygulanmaz ise kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Erken teşhis sinir zedelenmesi tedavisinde bu sebeple çok önemlidir. Hastaya yapılan tedavi olumlu sonuç verir ise kişinin çok hareketli olmaması ve bol bol istirahat etmesi gerekir.

Siyatik sinir zedelenmesi rahatsızlığında uygulanan tedavi yöntemi lazer ışınlarıdır. Bu yöntem gayet başarılı sonuçlar verebilir. Kronik ya da akut şekildeki ağrıları geçirir. Bu yöntemle hücrenin iyileştirici aktivitesi artar. O bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır, iltihaplanma ve ödemi azaltır. Yaranın iyileşmesi ve dokuların tamir edilmesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.