Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sinüs Kisti Nedir, Neden Olur?

Vücudumuzun pek çok yerinde oluşabildiği gibi sinüslerimizde de kist oluşabilir. Sinüslerimizin herhangi bir sebepten tıkanması ve oradaki salgının birikerek kist haline gelmesi şeklinde oluşur. Kist oluşumu vücutta bazen kötü durumlara sebep olurken bazen de herhangi bir etkisi olmaz. Bu yazımızda sinüs kistinden, belirtilerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Sinüs Kisti Nedir?

Sinüs kisti yukarıda da belirttiğimiz gibi tıkanıklık sonucu birikmeyle oluşan bir kist türüdür. İçi su dolu hava kabarcıklarına benzer. Genellikle sinüsler de ve tükürük bezlerinde görülse de bazı durumlarda dudaklarda, ses tellerinde görülmesi de mümkündür. Kist büyüdükçe sinüsleri tıkar, sinüsler tıkandıkça bu hastaya baş ağrısı olarak geri döner. Genellikle bu evrede fark edilir. Nadir örnekler dışında geneli iyi huyludur. Mukosel adı verilen büyük boyutlu kistlere dönüşmedikçe cerrahi müdahale gerektirmez. Sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir.

Belirtileri arasında söylediğimiz gibi baş ağrısını, geniz akıntısını ve yüz ve çevresindeki şişkinlikleri sayabiliriz. Hasta bu belirtiler ile hastaneye gittiğinde bir KBB uzmanından sıra alır, KBB uzmanı eğer sinüs kistinden şüphelendiyse hastayı MR çekilmesi için hastanenin kendisine ya da görüntüleme merkezlerine yönlendirecektir. Daha sonra kist tespit edilir ve sizin için tedavi süreci başlar. Kistiniz sinüslerinizi tıkamıyor ise size bir rahatsızlık da vermeyeceğinden cerrahi müdahale uygulanmaz. Ancak büyük kistler için ameliyat gereklidir.

Sinüs Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Kistiniz büyük değil ise doktorunuz belli bir tedavi uygulamayabilir. Önce kısa zaman takibi yaparak hızlı büyüyüp büyümediğini kontrol eder. Örneğin sizi 3 ve 6 ay sonra tekrar çağırır. Eğer hızlı bir büyüme gözlenemezse her 2-3 yılda bir düzenli tetkik yaptırıp gözlem altında tutmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kistinizin içindeki sıvı çok iyi bir iltihap gidericidir.

Eğer siz gözlemlemezseniz ve o yıllar içinde büyümeye devam ederse sinüs ağzı dediğimiz noktaya ulaşır ve yüz kemiklerine baskı yapar. Neticesinde baş ve göz ağrıları, yanak şişlikleri meydana gelir. Bu evreye gelinmesine rağmen hala tedavi edilmemiş ise kist patlayabilir, sinüs kemiklerini eritebilir, kendine yakın olan göz, beyin gibi hayati önem taşıyan organlarımıza kalıcı doku hasarı verebilir.

Sinüs Kistinin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Eğer kist büyükse alınması için iki yöntem mevcut. Birincisi normal klasik cerrahi yöntemidir. Kist yeri ve boyutu önemli değildir, bu yöntem ile kurtulmak mümkün. Yanağın içinde, diş etinin üzerinde dışarıdan göremeyeceğiniz bir pencere açılır. Buradan sinüsün içine girilir. Çeşitli cerrahi malzemeler kullanılarak kist çıkartılır ve bilinen yöntemlerle temizce kapatılır. Operasyon sonrasında hastanın yanağına şişliği azaltmak adına 24 saatlik buz uygulaması yapılır. Birkaç gün sıcak olmayan sıvı gıdalarla beslenmesi sağlanır. Daha sonra istediği şekilde beslenebilir. Yanak bölgesindeki şişlik 1-2 hafta içerisinde geçer. Dikiş alımına gerek yoktur çünkü kendiliğinden eriyen dikiş malzemeleri kullanılır.

İkinci yöntem ise endoskopik yöntemdir. Ucunda bulunduğu yeri aydınlatan endoskop isimli boru burundan içeri ittirilir, borunun sinüse ulaşması sağlanır. Ama her zaman etkili olmayabilir. Endoskop ile kisti tamamen görebilir ancak büyüklüğüne veya konumuna göre çıkaramayabilirsiniz. Yine bir başka dezavantaj olarak sinüslere uzun vadede zarar verme ve işlev kaybı yaratma ihtimali de vardır. Ancak cerrahi müdahaleye göre birçok avantajı da mevcut. Hastanın yanağı şişmez, hayatı 1 gün içinde eski haline döner, ağrısı olmaz. Doktorunuz sizin için hangi yöntemin en uygun olduğuna karar verecektir.

Sinüs Kistinin Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Sinüs kistinden kaçınmak istiyorsanız önce sinüzitten kaçınmalısınız. Bu sinüzit kürü size yardımcı olabilir. Kaynamakta olan suya 3 çorba kaşığı papatya kurusu atın. Biraz daha kaynattıktan sonra başınızdan bir tülbent örterek nefesinizi kaynattığınız papatyaların buharını soluyarak alın. Bu işleme 5 dakika devam edin, 30 dakika mola verip bir 5 dakika daha tekrarlayın. Sinüzitinizden tamamen kurtulana kadar bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca sinüzit tedaviniz için deniz tuzu, karbonat, soğan ve turp tüketmeyi ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.