Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SİNÜZİT TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Sinüzit, sinüslerde bulunan dokularda meydana gelen iltihap veya tıkanıklık halidir. Normalde sinüsler hava ile doludur. Ancak sinüslerde tıkanıklık oluştuğunda burası hava yerine sıvı, mikroplar (bakteri, virüs, mantar vb.) ile dolar ve burada büyüyerek enfeksiyona sebep olurlar. Sinüslerin tıkanmasına neden olan etmenler ise soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığıdır. Sinüzitin birkaç çeşidi vardır. Bunlar;

 • Akut sinüzit: Yaklaşık 10-14 gün arası süren bir dönem olup, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve yüz ağrısı gibi soğuk algınlığı benzeri belirtileri bulunmaktadır.
 • Subakut sinüzit: Bir geçiş dönemi olup, 4-8 hafta arasında süren iltihaplanmayı kapsar.
 • Kronik sinüzit: Sinüs iltihaplanması belirtileri ile karakterize haline gelmiş bir durumdur. Belirtiler 8 hafta veya daha fazla sürmektedir.
 • Tekrarlayan sinüzit: 1 yıl içerisinde tekrarlayan ciddi ataklar şeklinde gerçekleşir.

Sinüzit Neden Oluşur?

Sinüzitin oluşma sebeplerini maddeler halinde anlatacağız.

 • Burun polipleri: Bu dokular giderek büyür ve sinüsleri veya burun kanallarını tıkarlar.
 • Alerjik tepkiler: Sinüslerde meydana gelen mantar enfeksiyonlarını da içeren birtakım alerjik tetikleyicileri kapsamaktadır.
 • Yüz travması: Kırık bir yüz kemiğinin olması sinüslerin tıkanmasına sebep olabilir.
 • Solunum yolu enfeksiyonları: Solunum sisteminizdeki enfeksiyonlar en yaygın olarak soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır ve sinüs zarınızı kalınlaştırıp tahriş eder. Ayrıca mukus atımını engeller ve bakterilerin gelişmesine olanak tanır. Bu enfeksiyonlar doğada bulunan bakteri, virüs ve mantarlardan kaynaklanabilir.
 • Alerji: Başta ateş ile ortaya çıkan ateş gibi birtakım alerjiler sinüslerin tıkanmasına neden olur.
 • Bağışıklık sistemi hücreleri: Belirli sağlık durumlarında, eozinofiller isimli bağışıklık sistemi hücreleri sinüs tahribatına sebep olur.
 • Diğer medikal şartlar: Kistik fibröz, mide reflüsü veya AIDS ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları burun tıkanıklığı ile sonuçlanabilir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Kronik ve akut sinüzit benzer işaretlere ve belirtilere sahiptir. Fakat akut sinüzit, soğuk algınlığı ile birlikte sinüslerin geçici olarak enfeksiyon kapmasıdır. Aşağıda sayacağımız belirtilerden en az 2’si kronik sinüzitin teşhisinde ortaya çıkmaktadır.

 • Yeşilimsi ve sarı bir tabaka olarak oluşan mukus burundan veya boğazın arka tarafından akmaktadır.
 • Burun tıkanıklığının oluşması ile birlikte burun tıkanıklığının oluşması.
 • Göz, yanaklar, burun ve alında, ağrı, hassasiyet ve şişlik oluşması.
 • Tat alma ve koklama duyularında azalma

Diğer belirtiler ise kulak ağrısı, üst çene ve dişlerde ağrı, geceleri kötüleşen öksürük, yorgunluk veya sinirlilik ve mide bulantısıdır. Akut ve kronik sinüzit için ortaya çıkan belirtiler benzerdir. Ateş çıkması kronik sinüzitte yaygın olmasa da akut sinüzitte oluşabilmektedir.

Sinüzit Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan birinin gerçekleşmesi durumunda kronik sinüzit veya tekrarlayan sinüzit oluşma riski artar.

 • Burun kanalı anormalliği oluşması,
 • Solunum sistemi belirtilerine sebep olan aspirin hassasiyeti,
 • HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemi düzensizliği,
 • Sinüsleri etkileyen ateş veya diğer alerjik durumların oluşması,
 • Kronik sinüzite sahip her 5 kişiden 1’inde astım oluşumu,
 • Sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalmak, sinüzitin risk faktörleri arasında kabul edilmektedir.

Sinüzit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Belirtilerin sebebine bakıldığında doktorunuz burnunuzdaki veya boğazınızdaki hassaslığı kontrol edecektir. Burnunuzdaki kanalların içini görebilmek için burnunuzu açık tutacak bir alet kullanacaktır. Burun kanallarının içindeki kan damarlarını daraltmak için ilaç kullanır ve bir ışık ile burnunuzda iltihap veya sıvı birikmesi olup olmadığına bakar. Ayrıca kronik sinüzit için birtakım metodlar kullanılır.

 • Nazal endoskopi: İnce ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen fiber optik ışık burnunuzdan içeriye sokularak sinüsler üzerinde görsel bir inceleme yapılması işlemidir.
 • Görüntüleme çalışmaları: Bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans (MR) kullanılarak yapılan bu işlem ile alınan görüntüler ile sinüslere ve burna ait detaylar incelenir. Amaç derinlerde bulunan iltihaplanma ve fiziksel tıkanıklıkları tespit etmede endoskopi kullanmaktır.
 • Nazal ve sinüs örnekleri: Her ne kadar kronik sinüziti tespit etmede alınan örnekler gereksiz olsa da tedaviye cevap verilmeyen durumlarda bu işlem faydalı olmaktadır. Doku örnekleri alınarak hastalığa bakteri veya mantardan hangisinin sebep olduğu belirlenir ve tedavi işlemi buna göre yapılır.
 • Alerji testi: Eğer doktorunuz sizde alerji olduğundan şüpheleniyor ise alerji testi yaptırmanızı isteyebilir. Cilt testi güvenli, hızlı ve hangi alerjenin burun ağrısına sebep olduğunu tespit etmede oldukça faydalıdır.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit tedavisinde anahtar nokta hastalığa sebep olan etmeni belirlemektir. Örnek olarak sinüzitin sebebi alerji ise kan toplanmasını giderici bir ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Eğer birkaç gündür sinüzit belirtisi gösteriyorsanız doktorunuza danışın. Yapılan testler ile hastalığın teşhisi ve neyin bu hastalığa sebep olduğu tespit edildikten sonra tedavi işlemi için atılacak adımlar belirlenecektir. Uygulanan tedavi yöntemleri ise sinüs iltihabını azaltmaya, burun kanallarınızı kuru tutmaya, altında yatan etmenleri belirlemeye ve sahip olduğunuz sinüzit semptomlarını azaltmaya yönelik olacaktır.

1.Burun Spreyi

burun damlası

Burnunuzun içine tuzlu su bulunan bir sprey sıkarak burun kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu burun spreyleri iltihap oluşumunu önlemekte ve tedavi etmektedir. Bu spreylere örnek olarak ise fluticasone budesonide, triamcinolone, mometasone ve beclomethasone verilebilir.

2.Kan Toplanmasını Giderici İlaç

a2

Bu ilaçlar tabletler ve burun spreyleri ile birlikte reçetesiz olarak satılan ilaçlar arasındadır. Kan toplanmasını giderici ilaçlara örnek olarak sudafed ve actifed verilebilir. Bu ilaçlar genellikle birkaç gün kullanılır. Uzun süreli kullanımlarda ise çok daha ciddi tıkanıklıklar oluşur.

3.Reçetesiz Ağrı Kesiciler

a3

Aspirin, ibuprofen ve acetaminophen gibi ilaçlar örnek olarak verilebilir. 18 yaş altı birine aspirin vermeyiniz. Çünkü hayatı riske atan bir sendrom ile karşılaşabilirsiniz. Pek çok ağrı kesici sinüzite olumsuz etki yapmaktadır. Bu yüzden ağrı kesici kullanımına başlamadan önce bir doktora danışınız.

4.Antibiyotik

a4

Sinüzite sebep olan etmenin bakteri olarak tespit edildiği durumlarda hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılabilir. Ancak yine de doktor tavsiyesi almanızda fayda vardır.

5.Ameliyat

sinuzit-ameliyati

İlaç ve tedaviye vücudun direndiği durumlarda endoskopik sinüs ameliyatı son seçenek olarak ortaya çıkar. Bu süreçte üzerine ışık bağlanmış ince ve esnek bir tüp, sinüs kanallarını tespit eder. Tıkanıklığın çeşidine göre doktor tarafından bu tıkanıklık ameliyat yolu ile giderilir.

6.Steroidler

steroid

Bazı durumlarda doktorunuz sinüs zarlarını azaltmak için steroid içerikli bir ilacı solumanızı isteyebilir. Özellikle kronik sinüzitin zor koşullarında bu yöntem kullanılır. Uygulanan bu tedavi yöntemleri dışında evde de yapabileceğiniz birtakım işlemler mevcuttur. Bunlar;

 • Daha çok vakit geçirdiğiniz odayı nemlendirin. Bunun için nemlendirici cihaz kullanımı yoluna gidebilirsiniz. Sinüslerinizi nemli tutarak mukus tabakasını inceltebilirsiniz.
 • Tıkanıklıkların açılması için kızgın buharlı bir duş alın ve havayı derin derin içinize çekin. Solumuş olduğunuz kızgın buhar tıkanmış sinüs kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.
 • Yüzünüze ıslak ve ılık bir havlu koyup, bekleterek oluşan basıncı azaltabilirsiniz.
 • Bol bol sıvı tüketerek mukus tabakasının incelmesini sağlayın ve sinüslerdeki tıkanıklığı azaltın.
 • Alkol kullanımı tıkanıklığı arttıracaktır. Bu yüzden kullanmayınız.
 • Çok fazla hareket etmeyin ve dinlenin. Vücudun iyileşmesi için gerekli uykuyu sağlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.