Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Daha önce sinüzit enfeksiyonu geçirenler, ne kadar acı verici ve rahatsız edici durumların ortaya çıktığını bilmektedir. Sinüzit enfeksiyonu kapan kişilerde burun deliklerinde tıkanma ve enfeksiyon meydana gelir. Bu hastalık genelde virüs yolu ile meydana gelmektedir ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile alakalıdır. Çok nadir bir şekilde bakteriler ve mantarlarda bu hastalığa sebep olur. Alerji ve diş ile alakalı enfeksiyonlar bu hastalığı tetiklemektedir.

Herhangi bir tedavi girişiminde bulunmaksızın, sinüzit 8 hafta kadar sürmektedir. Sinüzit hastalığı genelde burun çevresinde meydana gelir ve yaşam kalitesini düşürür. Sinüs kökünden meydana gelmektedir ve sinüs, burun ve göz çevresinde bulunan boşluklara verilen isimdir. Bu boşluklarda çeşitli tıkanıklıklar ve enfeksiyonlar meydana geldiğinde ise sinüzit hastalığı oluşur.

Kronik ve akut olmak üzere 2 çeşit sinüzit vardır. Genel olarak belirtileri birbirlerine benzerdir. Akut sinüzitin farkı geçici olarak meydana gelmesi ve kaynağının soğuk algınlığı olmasıdır. Kronik sinüzitin ise birtakım belirtileri vardır. Bu belirtiler ise burun ve boğaz arkasından kalın sarı ve yeşilimsi akıntı oluşumu, burun tıkanıklığı, yanaklar, burun veya alın etrafında şişlikler, koku ve tat duyusunda azalma, kulak ağrısı, üst çene ve dişlerde ağrı, boğaz ağrısı, geceleri kötüleşen öksürük, nefes kokması, yorgunluk ya da sinirlilik ve mide bulantısıdır. Akut sinüzitin bir diğer farkı da ateş görülmesidir. Ateşin çıkması kronik sinüzitte pek görülen bir durum değildir. Şimdi de sinüzit hastalığının belirtilerini çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Acı

1418886395689

Sinüzitin en belirgin semptomlarından biri de oluşan acıdır. Bu durum elbetteki oldukça rahatsız edici ve istenmeyen bir durumdur. Gözünüzün üstünde ve altında ve burun etrafında birçok sinüs bulunmaktadır. Sinüs enfeksiyonu kaptığınızda bu sinüslerden herhangi biri size acı verebilir. Tıkanma ve enfeksiyon sinüslerde baskı oluşmasına ve acılara sebep olur. Burnunuzun her iki yanında ve gözlerinizin arasında birtakım ağrılar hissedebilirsiniz. Bu durum sinüzit hastalığında oluşan belirtilerden sadece ilki ve en yaygın olanıdır. Böyle bir durumda doktorunuza başvurarak bir an önce tedavi işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir.

2.Sinüs Tahliyesi

sinus-headache

Sinüs enfeksiyonundan acı çekmek eğlenceli bir iş değildir ve burun akıntısı oluşması da rahatsız edici bir durumdur. Sinüzit oluştuğunda, burnunuzu sümkürme ihtiyacını daha fazla hissedersiniz ve mukus oluşumu da fazlalaşır. Bu mukus oluşumunun fazlalaşmasının sebebi ise enfeksiyon kapmış sinüslerden gelmektedir. Ayrıca oluşan mukus, burnun arka boşluğundan gidip boğazınızdan aşağı inebilir. Bu da rahatsız edici ve huylandırıcı bir durum oluşturur.

3.Tıkanıklık

burun

Burun tıkanıklığı da açıldıktan sonra verdiği rahatsızlık da iltihaplı sinüslerin burundan nefes almayı kısıtlayan sebepleridir. Enfeksiyon kaptıktan sonra burun çevresinde çeşitli şişlikler oluşur. Tıkanıklık oluşması ile beraber yediğiniz yemeklerin ve içtiğiniz içeceklerin tadı ve kokusunu net bir şekilde alamazsınız. Bazı durumlarda hiç alamazsınız. Bu durum da daha önce bahsetmiş olduğumuz yaşam kalitesinin düşmesi ile eşdeğer bir durumdur.

4.Baş Ağrısı

Woman with vertigo. Young female patient suffering from dizziness.

Sinüzit hastalığı meydana geldiğinde oluşan bir diğer rahatsız edici durum da baş ağrısıdır. Sinüslerde meydana gelen acımasız basınç ve sinüslerdeki şişlik kafanızın içinde birtakım seslerin yankılanmasına ve büyük bir baş ağrısına sebep olacaktır. Baş ağrısı hiç beklemediğiniz bir anda da meydana gelebilmektedir. Sinüs ağrısı ayrıca çeneye, yanaklara, dişlere ve kulaklara çeşitli ağrılar verebilir. Baş ağrısı en çok sabahları meydana gelir. Çünkü çeşitli sıvılar genelde gece bir araya toplanır. Ayrıca son olarak baş ağrısı ortam sıcaklığının aniden değişmesi ile kötüleşebilir. Özellikle kış aylarında dış ortamda soğuk bir ortamda bulunan bir kişi, sıcak bir ev ortamına girdiğinde baş ağrılarının kötüleşmesine sebep olur. Bunun sebebi de sinirlerde meydana gelen ani değişimlerdir.

5.Öksürük

OPENER_Cough(1)

Sinüzitin bir diğer belirtisi de öksürüktür. Sinüslerden, boğazın arkasına doğru hareket eden maddelerin oluşu irritasyona sebep olur. Bu durum özellikle uzun vadede meydana gelmektedir. Böyle bir durumda kalıcı ve rahatsız edici bir öksürüğe sebep olmaktadır. Sinüzitin meydana getirdiği öksürük özellikle ağırlaştırıcı bir etkiye sahip olduğundan gecelerin daha kötüleşmesine ve uyku zorluklarına sebep olur. Oturma esnasında dik oturmak, öksürük sıklığını ve yoğunluğunu azaltıcı bir etkiye sahiptir.

6.Boğaz Ağrısı

boaz_arisi_ve_sik_gorulen_nedenleri

Sinüzit sırasında oluşan geniz akıntısı rahatsız edici bir boğaz ağrısı bırakabilmektedir. Sinir bozucu bir durum olarak başlar ve giderek daha kötü olabilirsiniz. Bu enfeksiyon herhangi bir önlem alınmaz ise haftalar boyunca devam edebilir. Oluşan mukus temas ettiği tüm noktaları tahriş eder ve boğazda acı ile sonuçlanan bir ağrımaya sebep olur.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler sinüs semptomlarıdır. Belirtmiş olduğumuz semptomların bir çoğu başka hastalıklar sırasında meydana gelebilen belirtilerdir. Bu yüzden kolayca karıştırılabilir durumlar ortaya çıkabilir. Ancak yine de sinüzitin sebep olduğu acıları bir an önce atlatmak için erken teşhis büyük bir öneme sahiptir. Herhangi bir sinüzit belirtisi gördüğünüzde derhal bir doktora danışarak erken teşhis konulabilir. Böylece erken bir tedavi ile herhangi bir acı çekmeden tedavi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ateşiniz var ise, kronik veya akut sinüzit belirtilerini gösteriyor iseniz veya yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden herhangi birini gösteriyor iseniz derhal bir doktordan randevu almanız ve gerekli kontrolleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Doktora gidilmesi gereken sinüzit genel belirtileri ise;

  • Ağrı ve göz çevresinde şişlik oluşması,
  • Alında meydana gelebilen çeşitli şişlikler,
  • Şiddetli ve rahatsız eden baş ağrısı,
  • Çift görme veya gözde meydana gelen herhangi bir soruna göre görme sıkıntıları,
  • Boyun tutulması oluşması,
  • Nefes darlığı meydana gelmesi gibi belirtilerden herhangi biri oluşmuş ise derhal bir doktordan randevu alınmalı ve tedavi işlemi gerçekleştirilmelidir.

Sinüzitin sebepleri ise sinüslerde meydana gelen enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar, yüz travması, solunum yolu enfeksiyonları oluşması, saman nezlesi, immun sistem özellikleri, sapmış burun septumu yani şekli ve diğer tıbbi koşullardır. Tüm bu durumlar sinüzit hastalığını meydana getiren durumlardır.

Çoğu hastalıkta olduğu gibi sinüzit hastalığında da gerekli tüm korunma önlenme tedbirleri alınmalıdır. Sinüzit belirtileri ile doktora gittiğinizde sizlere birtakım testler yapılacaktır. Bu testlerdeki amaç sinüzit olup olmama durumunu öğrenmektir. Yapılan testler ise nazal endoskopi, görüntüleme çalışmaları, burun ve sinüs kültürleri ve alerji testidir. Sinüzit teşhisi konulduğunda ise sinüs iltihabını azaltıcı birtakım ilaçlar verilecektir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması hastalığın iyileşme süreci açısından büyük bir öneme sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.