Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sirke İle Cilt Bakımı

Sirke, preslenmiş meyvelerden elde edilir. Meyve preslendikten sonra fermente işlemine uğrar ve zamanla sirke halini alır. Sirkeler cilt bakımı için oldukça faydalı doğal ürünlerdir. Fakat her şeyde olduğu gibi sirkenin de fazlası zararlıdır. Hatta hazır sirkelerin içerisindeki kimyasallarla bu zarar kalıcı hasarlara dönüşebilir. Eğer imkanınız varsa elma sirkesini evde yapın. Marketlerde satılan sirkeler büyük ihtimalle doğal olmayacaktır. Sirkenin doğallığını şişenin altında kalan tortudan anlayabilirsiniz.

Sirkeyle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

1. Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Cildin doğal yapısı asidiktir ve asitliği bozulup alkali hale geçince akne gibi sorunlar ortaya çıkar. Asitlikle ilgili bir denge bozulduğunda çareyi elma sirkesinde bulabilirsiniz. Ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri benzeri olan patojen özellikteki organizmaları ciltten uzaklaştırır. Bir şişe organik elma sirkesini aynı miktarda su ile seyreltip pamukla cildinizi temizleyin. 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. En iyi sonuçlara ulaşmak için 1 ay boyunca kullanın. Eğer sirke cildinizde yanma hissi oluşturursa su miktarını biraz daha arttırabilirsiniz.

2. Cildin Yağ Yapısını Dengeler

Elma sirkesi cildin pH seviyesini ayarlamaktadır. Sirkeyi sulandırarak doğal tonik olarak kullanabilirsiniz. Bunun için 2 ölçü suyla, 1 ölçü sirkeyi seyreltin. Yüzünüzü temizledikten sonra bu hazırlanan karışımı cildinizi silebilirsiniz.

3. Saçı Parlatma Özelliği

3 ölçü su ve 1 ölçü sirke karıştırıldığında bu karışımını duştan sonra saçınız için durulama suyu olarak kullandığınızda parlaklığını yitirmiş saçlar, tekrar eski parlak hallerine geri dönecektir. Fakat sirkenin keskin bir kokusu olduğunu unutmamak gerekir.

4. Yaşlılık Lekelerini Giderir

Eşit miktarda elma sirkesi ve soğan suyu karıştırılır ve lekelerin üzerine doğrudan sürün. 30 dakika bekletip ardından yıkayın. Veya soğan suyuyla uğraşmak istemiyorsanız 2 çorba kaşığı portakal suyunun içine 1/2 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırıp, 30 dakika beklettikten sonra bu karışımla da aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Eğer hepsi zor geldiyse başka bir yöntemimiz daha var. Eşit miktarda suyla elma sirkesini karıştırıp içerisine 1-2 damla bal ekleyin. Bu formülde diğer öneriler gibi aynı etkiyi gösterecektir.

5. Güneş Yanıklarının Acısını Hafifletir

Sirkeyi eşit miktarda suyla seyreltin. Daha sonra temiz bir bezi bu karışımın içine batırın ve bezi sıkın. Yanık cilde bu bezi koyun. Bu sayede ciltteki yanma ve batma hissi azalacaktır. Cilt kuruyunca yanıkların üzerine birkaç damla Hindistan cevizi yağı veya aloe vera jeli sürün. Bunların yanında küvete su doldurup, 2 fincan elma sirkesi döküp, 30 dakika su da kalabilirsiniz. Çıktıktan sonra ise nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

6. Selülit Azaltıcı Etkisi

1 yemek kaşığı masaj yağının üzerine 3 ölçü sirke ekleyip karıştırın. 30 dakika ciltte, sıcak bir şekilde bekletin. Cilde masaj yaparak uygulayın. Günde 1-2 kez kullanın. Durulandıktan sonra nemlendirici kullanın. Bu işlemi ayda 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

7. Ayak Kokusunu Engeller

Büyük boyutlarda bir leğenin içerisine 3 litre su ve üzerine 1 çay bardağı sirke ekleyin. Masaj yaparak 10 dakika ayaklarınızı bu suda bekletin. Sirkenin antiseptik özelliği sayesinde ayak kokusundan kurtulmuş olacaksınız.

8. Tırnak Mantarının Doğal Tedavisi

Mantar bulaşmış tırnakların üzerine günde en az 3 kere sirkeyle ve bir pamuk yardımıyla masaj yapın. Sirkenin kendi kendine kuruması gerekmektedir, bu işlemden sonra durulama yapılmaz. Veya eşit ölçüde su ve sirkeyi karıştırıp ayaklarınızı bu su içinde bekletebilirsiniz. En az 1 ay boyunda her gün bu işlemi tekrarlayın.

9. Kepeği Yok Eder

1 litre su içerisine 4 yemek kaşığı sirke ekleyin ve karıştırın. Daha sonra saç derisine bu karışımla masaj yapın. 30 dakika bekleyip ardından yıkayın.

10. Cilt Kırışıklıklarında Etkili

Elma sirkesinin içine pamuk batırın ve iyice ıslandıktan sonra pamuğu çıkarın. Bu pamukla yüzünüzü silin ve ardından kurumasını bekleyin. Cildinizin gerildiğini ve ardından nemlendiğini hissedeceksiniz. Düzenli olarak uygulandığında kırışıklar azalmış olacaktır.

11. Siğillerden Kurtulmaya Yardımcı

Siğilin bulunduğu bölgesi temizleyip üzerine, sirke dökülmüş pamuk koyun. Bir gece bekletin. Sabah pamuğu kaldırıp yeni bir pamuk hazırlayın. Bu işlem tekrarlı yapıldığında siğil kuruyacaktır. Fakat siğil kaybolduktan sonra bir kaç gün daha bu işleme devam edin.

12. Ağdanın Neden Olduğu Tahrişi Yok Eder

1/2 litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı sirke ekleyip karıştırın. Ardından bu karışımı ağda ve ya tıraş sonrası hassaslaşan cilde hafifçe sürün. 5 dakika beklettikten sonra üzerine süzme bal sürüp 5 dakika daha bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

13. Cilt Canlandırıcı Özelliği

Bunun için 1 çay kaşığı doğal, rafine edilmemiş zeytinyağıyla 1 çay kaşığı üzüm sirkesini karıştırın. Pamukla cildinize sürün. 30 dakika sonra bekletip cildinizi ılık su ile durulayın. Bu karışımı günde 2 kez, sabah kalkınca ve gece yatmadan önce uygulayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.