Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sirke Lekesi Nasıl Çıkar?

Genel olarak hayatı kolaylaştırıcı etkileriyle anılan sirke zaman zaman bireyleri zor durama da sokabilir. Bunlar arasında en çok sirkenin kıyafetlere dökülmesi sonucu oluşan lekeler ve zaman zaman kokusunun rahatsız edici gelmesi söylenebilir. Peki, sirke lekesi nasıl çıkar? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kıyafetten Sirke Lekesi Nasıl Çıkar?

Çeşitli sebeplerle kıyafetleriniz (kumaş) üzerine dökülen sirke leke oluşumuna sebebiyet verir. Sirke lekesini kumaşın üzerinden temizlemek ise çok kolay değildir. Sirke lekesini çıkarabilmek için kimyasal bir çözeltiye ihtiyaç duyulur. Ayrıca sirke lekesini çıkartmak için kullanılacak kimyasal temizleyicinin kıyafet rengini soldurmaması ya da kıyafete herhangi bir zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Kıyafete zarar gelmemesi için doğru temizleyicinin kullanılması ve kullanılmadan önce kumaşın görünmeyen bir noktasında denenmesi kıyafetinize zarar gelmesini engelleyecektir.

Kumaşın üzerinde bulunan sirke lekesini çıkarabilmek için kullanılacak temizleyici madde, yarım litre su ısıtılarak içerisine bir çay kaşığı amonyağın eklenmesi ile hazırlanır. Hazırlanan amonyaklı temizleme çözeltisinin içerisine sirke lekesi bulaşmış kumaşın lekeli kısmı amonyaklı çözeltinin içerisine batırılır, lekeli kıyafet bu çözeltinin içerisinde birkaç dakika bekletilir ve lekeli bölge beyaz bir bez yardımı ile hafifçe ovuşturarak temizlenir.

Bu işlemin ardından kıyafetinizi normal bir yıkama işleminden geçirerek hem lekesinden temizlenmiş hem de sirke kokusundan arınmış bir şekilde kullanabilirsiniz. Temizleme işlemi için kullanılacak bezin beyaz dışında bir renkte olması lekeli kumaşın üzerine renk vererek zarar verebileceğinden beyaz bez tercihi sizin için daha yararlı olacaktır.

Amonyaklı çözelti işlemine rağmen kıyafetinizin kumaşından sirke lekesi çıkmıyor ise ya da kıyafetinize zarar verebileceğini düşünüyorsanız sirke lekesinin çıkarılabilmesi için kuru temizlemeye başvurmanız gerekir.

Camdan Sirke Lekesi Nasıl Çıkar?

Birçok lekenin temizlenmesine çözüm olan sirke camda tıpkı su lekesinin kalması gibi leke oluşmasına sebebiyet verebilir. Camda bulunan sirke lekesini temizleyebilmek için cam temizleyiciler ile birlikte camın yüzeyi kuru mikrofiber bezler yardımıyla ovularak temizlenebilir. Temizlemeyi gerçekleştirmek için nemli bir bez de kullanılabilir. Nemli bezle cam yüzeyi ovulduğunda camdaki sirke lekeleri yok olacaktır.

Halıdan Sirke Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerinde dökülen sirke lekesinin çıkarılabilmesi için amonyaklı su kullanımı en kolay ve temizlik için en kesin yöntemdir. Amonyaklı su dışından kullanılacak temizlik malzemeleri lekenin tam olarak çıkmasını sağlayamayabileceği gibi halınıza zarar gelmesine de neden olabilir. Amonyaklı temizleme çözeltisi lekenin üzerine bir miktar uygulanır ve bekletilir bu işlemin ardından bir sünger yardımıyla yumuşayan sirke lekesi ovularak halının lekeden arındırılması sağlanır. Uygulanan temizleme işleminin ardından sirke lekesi gitmediyse halı yıkama tercih edilmelidir.

Sirke lekesini çıkaracak amonyaklı kimyasal temizleme çözeltisinin oluşturulması için, amonyak direkt olarak alınmalı ve çözelti evde hazırlanarak oluşturulmalıdır. Sirke lekesini çıkarıcı temizleme aracı satılmadığından sirke zor çıkarılan lekeler arasında bulunur. Temizlenmesi zahmet vericidir. Bu nedenle sirke kullanımı esnasında dikkatli olunmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.