Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Yastığınıza Bile Damlatabileceğiniz Sirkenin 10 Faydası

Elma sirkesi eğer gerçekten katkı maddesiz ve doğal olanlarından kullanılırsa insan sağlığı için çok faydalı hale gelebiliyor. Özellikle diğer sirkelere göre çok daha hafif bir kokusu olan elma sirkesi, kullanım bakımından da daha uygun ve pratik.

Geçmişte insanlar elma sirkesini yalnızca yemeklere lezzet verdiği, salatalara ve çorbalara çok yakıştığı için tüketmiyordu. Elma sirkesinin taa o zamanlardan beri bilinen pek çok faydası vardır. Günümüzde doğal yaşam ve doğal tedavi yöntemlerinin yeniden gündeme gelip popülerleşmesi ile beraber insanlar elma sirkesini diğer amaçlar için de kullanmaya başladılar. Eğer siz de “Ben doğal bir elma sirkesi buldum ama bunu nasıl kullanabilirim?” diyorsanız sizin için hazırladığımız içeriği okuyabilirsiniz.

1. Toksinlerden arındırır

Elma sirkesinin vücudu toksinlerden arındırma gibi bir özelliği var. Ancak bunu illa elma sirkesini içerek yapmak zorunda değilsiniz. Elma sirkesi bu görevini yerine getirsin diye onu banyo suyunuzun içine de dökebilirsiniz. Bu etkiyi göstermesi için 1 su bardağı kadar elma sirkesi kullanmak yeterli olacaktır. Yine de son durulanmada duru su kullanmanızı tavsiye edebiliriz eğer elma sirkesinin hafif kokusunu vücudunuzda istemiyorsanız hiçbir şekilde.

2. Gözenekleri sıkılaştırır

Elma sirkesini gönül rahatlığıyla cilt bakımınız için de kullanabilirsiniz. Ama burada da tam etkiyi alabilmek ve cildinize hiçbir şekilde zarar vermemek için doğal olanlarını kullanmalısınız. Çünkü doğal elma sirkesi gözeneklerinizi sıkılaştırırken aynı zamanda cildinizdeki kirleri de kolay bir şekilde temizleyecektir. Size bunun için önerimiz bir kabın içinde sade soda ile doğal elma sirkesini karıştırmanız. Sonrasında bir parça pamuk kullanarak bu karışımı tüm cildinize sürebilirsiniz. Ancak faydasını görebilmek için sirkenin cildinizde yarım saat kadar kalması gerekiyor. Sonrasında yüzünüzü durulayıp cildinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Cildiniz tam anlamıyla bebek gibi olacak. Bu etkinin sürekli olması için bu uygulamayı düzenli bir şekilde yapmanız gerekir.

3. Ter kokularını önler

Hiç elma sirkesini deodorant olarak da kullanabileceğinizi düşündünüz mü? Eğer bu kulağınıza çok absürd geliyorsa yine de bir denemenizi tavsiye ederiz. Bunun için yapmanız gereken tek şey banyo yaptıktan sonra koltuk altınıza bir miktar elma sirkesi sürmek. Çünkü elma sirkesi aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahiptir ve ter nedeniyle meydana gelen kötü kokuların önüne geçer böylece.

4. Yanıklara iyi gelir

Elma sirkesi güneş yanıklarına çok iyi gelen bir besindir. Eğer yazın güneşin altında fazla kaldığınız için cildinizde fazla yanık olduysa ve bu sizi uyumanızı bile engelleyecek kadar rahatsız ediyorsa sirke kullanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü elma sirkesi güneşten yanmış bölgenin soğutulmasına yardımcı olur. Bunun için de yapmanız gereken ıslak bir bezin üstüne bir miktar sirke döküp yanık olan bölgelere yavaş yavaş uygulamak. Ancak unutmayın; eğer yanıklarınız çok şiddetli ve ciddiyse evde hiçbir uygulama yapmadan direkt olarak bir doktora ya da hastaneye başvurmalısınız. Çünkü çok tahmin edilmese bile güneş yanıkları başka ciddi sorunlar doğurabilir.

5. Ayak kokusunu önler

Ayak kokusu hijyene çok fazla önem veren kişilerin bile bir türlü baş edemediği sorunlardan bir tanesi olabiliyor. Bu yüzden denenebilecek pek çok yöntem ya da kozmetik ürünü olsa da bunu doğal yöntemler ile de çözmek mümkün. Eğer doğal bir şekilde ayak kokusunun önüne geçmek istiyorsanız elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bu etkiyi göstermesi için de ayaklarınızı yıkadığınız suyun içine bir miktar elma sirkesi dökebilirsiniz. Fakat bu şekilde ayaklarınızı sirkeli suyun içinde 15 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu uygulama ayaklarınızın oldukça yumuşamasına da yardımcı olacak. Hem temiz kokan hem de yumuşacık olan ayaklara bu şekilde kavuşabilirsiniz.

6. Varise iyi gelir

Özellikle kadınların başa çıkmak konusunda çok zorlandığı konulardan bir tanesi de varistir. Ancak varisle mücadele edebilmek için de elma sirkesini kullanabilirsiniz. Bunun için elma sirkesini gece yatmadan önce uygulamanızı öneririz. Zaten tüm günün yorgunluğu nedeniyle size iyice zorluk çıkarmış olan varisleriniz tek rahatlayabileceği zaman gece uyuduğunuz zamandır. Bir de bu süreçte elma sirkesi kullanmanız iyileşmenizi hızlandırabilir. Bu erkiyi sağlaması için bir pamuğun üstüne birkaç damla kadar elma sirkesi damlattıktan sonra varisli bölgelere yumuşak hareketlerle uygulamanız gerekiyor.

7. Saçları canlandırır ve parlatır

Saçlarımızla alakalı en çok şikayetçi olduğumuz konulardan bir tanesi de zamanla soluklaşıp mat bir hale gelmesi. Üstelik bu şekilde olmasın diye pek çok kozmetik ürününe tonlarca para verebiliyoruz. Oysa bu kadar kozmetik ürünün yapacağı görevi elma sirkesi tek başına da yerine getirebiliyor. Bunun için size önerimiz elma sirkesi kullanmanız. Elbette saçlarınızı temizlenmesi için ilk olarak şampuanla yıkamalısınız. Ancak ardından bir bardak ılık suyun içine elma sirkesi döküp bunu da saçlarınıza uygulamanızı öneririz. Tam etkiyi alabilmek için elma sirkesini saçlarınızda en azından 2 dakika boyunca bekletmelisiniz. Ardından yine soğuk suyla saçlarınızı durulayabilirsiniz. Özellikle saçları sıcak suyla değil de soğuk suyla yıkamanın da faydası büyüktür. Ancak siz o kadar soğuk suyla banyo yapamıyorsanız yerine ılık suyu da tercih edebilirsiniz.

8. Uçukların iyileşmesine yardımcı olur

Korktuğumuzda ya da stresli olduğumuzda düzenli olarak ortaya çıkan uçuklar yarattığı görüntü bakımından çok can sıkıcı olabiliyor. O yüzden elma sirkesiyle o sorunun da üstesinden gelebilirsiniz. Uçukları ne kadar hızlı kurutursanız iyileşmesini de o kadar hızlandırmış olursunuz. Özellikle elma sirkesi uçuklarınızın çok çabuk kurumasına neden olacaktır. Ama eğer uçuğunuz ileri seviyedeyse ya da uçuk dışında başka bir şeye benzediğini düşünüyorsanız elma sirkesi kullanmadan evvel mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Daha farklı bir tedavi yöntemi uygulaması gerekebilir doktorunuz.

9. Ağız kokusunu giderir

Gargara olarak dışarıda satılan ağız suyu ürünlerini kullanmayı sevmiyor olabilirsiniz çünkü her birinin içinde bolca katkı maddesi ve kimyasal bulunuyor. Bunlar da bir yandan bize iyi gelirken bir yandan da daha büyük sorunlar yaratabiliyor. Bunun için size yine elma sirkesi kullanmanızı önerebiliriz. Çünkü elma sirkesi boğazda kötü nefes yaratan bakterilere karşı antibakteriyel bir özelliğe sahip. Bunun için elma sirkesi ile gargara yapmanın faydası büyük olur. Üstelik gargarayı hazırlamak da çok kolay olacaktır. Yarım su bardağı kadar ılık suyun içine bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi koymanız yeterli. Bu şekilde çok pratik olarak gargara yapabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi düzenli olarak uygulamanızda da hiçbir mahsur olmaz. Fakat karışımı her gün yeniden taze taze hazırlamanızı öneririz.

10. Kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur

Herhalde elma sirkesini yastığınızın üstüne damlatmayı daha önce hiç düşünmemişsinizdir. Ancak bu yöntemin kesinlikle çok işe yaradığını belirtmeliyiz. Çünkü yastığa damlatılan birkaç damla elma sirkesi ile gece boyunca boğazınızın çok rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra elma sirkesi sayesinde tüm gece çok daha az öksürebilirsiniz. Aynı zamanda elma sirkesinin yaygığı koku ile uygunuz çok daha huzurlu bir hale gelecektir. Bu yöntem özellikle uykusu sürekli bölünen ve kalitesiz uykudan şikayetçi olan kişiler için etkili olabilir. Bilindiği gibi uykunun kalitesiz olması kişinin tüm gününün kötü geçmesine neden olabilr. Fakat yastığınıza birkaç damladan fazla elma sirkesi dökmeyin. Yastığınız fazla ıslanırsa gece üşütebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.