Sirkenin tarihi 6.yüzyıl ve öncesine kadar dayanmaktadır. Babilliler döneminde oldukça popüler olan sirke aynı zamanda meyve, bal ve malt ile tatlandırılmış bir karışım olup Hipokrat tarafından yaraları iyileştirmede tedavi edici olarak kullanılıyordu. 10. yüzyılda sirke Çinliler tarafından elleri temizlemek için ve oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için kullanılıyordu. Eski ABD’de ise ateş düşürücü, sarmaşık zehirlenmesini önleme ve ödem atıcı olarak kullanılmaktaydı.

Günümüzde geleneksel olarak uzun bir fermentasyon süreci ile üretilen sirke antioksidan, antimikrobiyal ve pek çok faydalı özelliklere sahiptir. Sirke bu gücü içerisinde yer alan asetik asit, galik asit, kaşetin, epikaşetin, kafeik asit ve diğer biyolojik aktif bileşenleri zengin miktarlarda bulundurmasıyla sağlamaktadır.

Ayrıca sirke market ve pazarlardan alınan sebze ve meyvelerin üzerindeki kimyasallar ilaçların ve bakterilerin atımında kullanılır. Dünya çapında popüler olan bu yöntem alınan sebze ve meyvelerin sirkeli suda bekletilmesiyle yapılır. Aynı zamanda lezzetli bir tada sahip olan sirke, bazı yemeklere tat verici olarak da eklenebilir.

Sirkenin sağlık açısından faydaları da oldukça fazladır. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarının vücuda etkilerini ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Ancak kısaca faydalı olduğu durumlardan bahsetmek istiyorum. Sirkenin faydaları arasında zayıflamak isteyenler için kilo kaybında yardımcı, kan şekeri seviyesini düzenleyici, diyabet semptomlarını azaltıcı, kan basıncını düşürücü, zararlı bakterileri durdurucu ve vücuda daha pek çok yararlı etkisi bulunmaktadır. Şimdi sirkenin faydalı olduğu durumları daha ayrıntılı bir şekilde, başlıklar altında inceleyeceğiz.

1.Biyolojik Etkiler

3903

Sirke yapım sürecinde üzüm ve elma sirkesi için yapılması gereken adımlar şu şekildedir. İlk olarak üzüm veya elma ezilerek, şeker ile birlikte fermente edilir. İkinci adım olarak fermantasyon bakterileri bu karışımın içerisine eklenir. Buradaki amaç asetik asit miktarını sağlamaktır. Bir kaşık elma sirkesi sadece 3 kalori içermektedir. Spor yapan ve sağlığına daha dikkat eden kişilerin kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. İçerisinde çok fazla vitamin ve mineral yoktur, ancak eser miktarlarda potasyum içerir. Kaliteli bir sirkede bazı amino asitler ve bol miktarda antioksidan bulunmaktadır.

2.Antimikrobiyal

bağışıklık1

Sirkenin bir diğer etkisi ise vücutta bulunan zararlı bakterileri öldürmesidir. Bunu da bakterileri de içeren patojenleri yok etmesi ile gerçekleştirir. Geleneksel olarak tırnak mantarı, bit, siğiller ve kulak enfeksiyonları tedavisi, temizlik ve dezenfeksiyon da oldukça kullanışlıdır. Modern tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat da 2 bin yıl önce sirkeyi yaralarda temizleyici olarak kullanırdı.

Sirke ayrıcı gıdaların daha uzun süre dayanması için koruyucu görev de görmektedir. Eğer yiyeceklerinizi doğal bir şekilde korumak istiyorsanız en doğru tercih sirke olacaktır.

3.Diyabet

Woman Performing Blood Test on Herself

Sirkenin bugüne kadarki en başarılı uygulaması diyabet 2 hastalığına sahip hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Diyabet 2 hastalığı yükselen kan şekeri ile karakterize edilir ve vücudun insülin üretmek için yetersiz kalması ile oluşan bir hastalıktır. Diğer yandan yüksek kan şekeri olup diyabeti olmayan hastalarda sorunlar meydana gelebilir. Kısaca herkes kan şekeri seviyesini sabit tutmaya çalışmalıdır. Bunun en iyi yolu da rafine edilmiş karbonhidratlı gıdalar tüketmekten uzak durmak ve fazla şeker tüketiminden uzak durmak ile olur. Bunun içinde kan şekeri seviyenizi düzenlemek ve sabit tutabilmek için sirke tüketimine gereken önemi vermeniz gerekmektedir. Bu uygulamalara örnek verecek olursak;

 • Yüzde 19-34 arası yüksek karbonhidrata sahip yemekler tüketildiğinde kandaki insülin hassasiyeti artacaktır. Sirke tüketimi kandaki glukoz seviyesini ve insülin tepkilerini düşürür.
 • Bir diğer uygulama ise, 50 gram beyaz ekmek yenildiğinde kan şekeri seviyesi inanılmaz miktarlarda artmaktadır. Sirke tüketimi kandaki şeker miktarını yüzde 34 seviyelerine kadar düşürmektedir.
 • Uyumadan önce 2 yemek kaşığı sirke tüketimi, kan şekerinden meydana gelen açlığı yüzde 4 azaltır.

Pek çok araştırmada ortaya çıkmıştır ki sirke tüketimi kan şekerini düzenlemede en etkili yöntemlerden biridir. Bu nedenle diyabet ve diyabet öncesi kişiler için tüketimine kesinlikle önem verilmesi gerekmektedir.

4.Kilo Kaybı

zayıflama

Kilo vermede mantıklı bir tercih olan sirkenin iyi bir tercih olmasının nedeni ise kan şekeri seviyesini ve insülin düzeyini düşürmesidir. Birçok araştırmaya göre sirke tokluğu arttırmakta ve daha az yemek yemenizi dolayısıyla daha az kalori almanızı sağlar. Bu da tartıya çıktığınızda kilonuzda azalmalar görebileceğiniz anlamına gelmektedir. Yüksek karbonhidratlı yemekleri sirke ile yemeniz durumunda tokluk hissi daha çabuk gelişecektir ve bu da her yemekte 200-275 kalori daha az yemek yiyeceğiniz anlamına gelmektedir. Daha az kalori alarak daha hızlı kilo verebilirsiniz. Obez bireylerde yapılan bir araştırmada, günlük sirke tüketimi sayesinde karın yağları, bel çevresinde incelme, kilo kaybı ve kandaki trigliserit seviyesinde belirgin miktarlarda azalma meydana gelmiştir. Sonuç olarak sirke, kilo vermede ve tokluk da oldukça yardımcıdır. Bunu da kandaki şeker ve insülin seviyesini düşürerek gerçekleştirir.

5.Kalp Sağlığı

-469

Dünyadaki ölüm nedenleri araştırıldığında en başta kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları yani kalp hastalıkları gelmektedir. Bazı biyolojik faktörler arasında kalp hastalıklarının artışı ya da azalışı etkili olmaktadır. Fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, sirkenin etkileri arasında kalp hastalıkları risk faktörlerinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Sonuçlara göre elma sirkesi takviyesi yapılan farelerin kanındaki trigliserit miktarı ve kolesterol seviyelerinin düştüğü gözlenmiştir. Ayrıca elma sirkesi klorojenik asedik antioksidan içerir. Bu da LDL kolesterol partiküllerini oksidasyondan korur. Kalp sağlığı için çok önemli bir olaydır. Büyük farelerde sirkenin kan basıncını düşürdüğü ortaya çıkan araştırmalar da vardır. Ancak bu çalışmalar sadece fareler üzerinde gerçekleştirilmiştir. İnsanlar üzerindeki etkilerinin benzer olacağı tahmin edilse de elde edilmiş net bir bilgi yoktur.

6.Kanser

283174-cancer-cells-4

Bilindiği üzere tedavisi en zor gerçekleşen hastalıklardan biridir. Hatta bazı kanser çeşitlerinin tedavisi yoktur. Kanser hücreleri olan serbest radikaller belirli etkenler ile kontrolsüz büyümeye başlarlar. Bunun sonucu olarak belirli yerlerde toplanan bu hücreler tümörü oluşturur. Bazı çalışmalar sirkenin tümörü küçültücü ve kanser hücrelerini durdurucu etkilerinin olduğunu belirtmektedir. Bu çalışmalar şuan için fareler üzerinde denenmekte ve insan üzerindeki etkileri henüz bilinmemektedir.

Sirkenin yararlarından bahsettikten sonra şimdi de fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsetmek istiyorum. Hemen ardından son olarak sirkenin besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Sirke Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Sirkenin bilinen pek bir yan etkisi yoktur. Diyet programlarına dahil etmek isteyenler salatalarına ve birtakım yemeklerine ekleyebilirler. Ancak sirkenin fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkiler de bulunmaktadır. Sirke oldukça asidik bir gıdadır. Fazla tüketilmesi dil enamellerine zarar verir. Ayrıca sirkeye alerjisi olan kişiler bu durumu mide bulantısı, kusma ve zorlukla nefes almak gibi problemler ile karşılaştıklarında anlayabilirler. Bu kişilerin derhal sirke tüketimini bırakmaları ve doktorlarına danışmaları gerekir. Son olarak da pastörize edilmemiş sirkelerden uzak durmanızı öneririz. Vücudunuza zararlı etkiler bırakabilir. Özellikle hamile bayanların tüketmesi oldukça sakıncalıdır.

Şimdi de son olarak sirkeye ait bir besin değerleri tablosunu sizler ile paylaşıp yazımızı sona erdireceğiz. Umarız sirke hakkında daha detaylı bir bilgi birikimine sahip olabilmişsinizdir.

Sirkenin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 18
 • Toplam yağ: 0 g
 • Trans yağ: 0 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 2 mg
 • Potasyum: 2 mg
 • Karbonhidrat: 0 g
 • Diyet lifi: 0 g
 • Şeker:0 g
 • Protein: 0 g
 • A vitamini: 0 IU
 • C vitamini: 0 mg
 • Kalsiyum: 6 mg
 • Demir: 0 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 1 mg