Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırt Ağrıları İçin Doğal Tedavi

Sırt ağrısı spor yaparken, herhangi bir egzersizin yanlış yapılması, bir hastalığın belirtisi gibi farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sırt geniş bir alanı kapladığı için sırt ağrısı da aynı şekilde şiddetli olur. Sırt ağrısından kurtulmak için hap, krem, masaj ya da fizik tedavi gibi yöntemler deneyebilirsiniz. Ancak tüm bu tedavi yöntemlerini deneyip, başarılı bir sonuç elde edemediyseniz, bitkisel tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Sırt Ağrıları için Doğal Tedavi Yöntemleri

Sırt ağrısı genel olarak insanların günlük yaşantısını olumsuz şekilde etkileyen ve insanların hareket özgürlüğünü kısıtlayan, rahatsız edici bir sağlık sorunu. Sırt ağrısını tedavi etmek amacıyla bazı doğal tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

1. Zencefil

Zencefilin içerisinde yer alan maddeler sayesinde, ağrı giderici bir özelliği bulunur. Zencefil anti-enflamatuar özelliği ile sırt ağrısı için kullanılan doğal çözüm yollarından biri. Bu özelliği sayesinde kasların rahatlamasına yardımcı olur ve aynı zamanda kasların gevşemesini sağlar.

Sırt ağrısından kurtulmak için 1 tatlı kaşığı taze zencefili ezin ve içerisine 1 tatlı kaşığı okalüptüs yağı ilave edin. Tüm malzemeleri iyice macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Elde edilen karışımı sırtınızın ağrıyan kısımlarına iyice sürün. Bir süre karışımın kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla sırtınızı temizleyin.

Sırt ağrısına çözüm olabilecek bir başka yöntem ise, zencefil çayı. Bunun için 1 litre suyu kaynatın ve içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil ilave edin. Bir süre demlenmesi için tekrar kaynatın. Ilık bir kıvam elde edince içerisine biraz bal ilave ederek içebilirsiniz. Bu yöntemi sırt ağrınız geçinceye kadar yapmaya devam edin. Kısa bir süre içerisinde kaslarda yumuşama olur ve sırt ağrısından kurtulursunuz.

2. Sarımsak

Doğal Tedaviler

Sırt ağrısından kurtulmak için uygulayabileceğiniz bir diğer malzeme ise, doğal antibiyotik özelliği ile bilinen sarımsak. Sırt ağrısını doğal yöntemlerle tedavi etmek için, ilk olarak 2 ya da 3 diş sarımsağı her gün aç karnına yiyin. Bu yöntem kısa bir süre içerisinde sırt ağrısının hafiflemesini sağlar. Bir diğer yöntem ise, sarımsak yağı. Sarımsak yağını sırtın ağrıyan kısmına masaj yaparak, dairesel hareketlerle sürün. Sarımsak yağı sırt ağrısının geçmesine yardımcı olur.

Sarımsakla sırtınıza uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise, hindistan cevizi yağı karışımı. Bunun için ilk olarak 8 ya da 10 adet ezilmiş olan sarımsağın içerisine 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ilave edin. Sarımsakları kahverengi bir renge dönüşünceye kadar ısıtın. Daha sonra ılık bir kıvama gelince bu karışımını sırtınıza sürün. Yaklaşık olarak bu karışım sırtınızda 20 ya da 30 dakika kadar kalsın. Bu süre sonrasında ılık bir duş alıp, sırtınızı temizleyin.

3. Fesleğen Yaprakları

Doğal Tedaviler

Sırt ağrısının bitkisel tedavisinde kullanılan bir başka malzeme ise fesleğen yaprakları. Bunun için 10 yaprak taze fesleğeni 1 bardak suyun içerisine koyarak kaynatın. Suyun yarısı azaldığı zaman, ocaktan alın ve ılık bir kıvama gelinceye kadar bekleyin. Ilık bir kıvama gelince içerisine 1 çay kaşığı tuz ilave edin ve için. Sırt ağrısından tamamen kurtuluncaya kadar her gün 2 fincan içmeye devam edin.

4. Buz Kompresi

Doğal Tedavi

Buz kompresi insan vücudunda herhangi bir ağrı oluşması sonrasında yapılan doğal bir tedavi. Buz kompresini özellikle sırt ağrısını yok etmek için uygulayabilirsiniz. Bunun için buz kalıbından 10 tane buzu alarak bir poşetin içerisine koyun. Buz torbasını sırtınızın ağrıyan kısmına kompres şeklinde uygulayın. Direkt olarak buzu sırtınıza sürmeyin. Cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Buz kompresinin anestezi özelliği ile sırt ağrınızın hafiflemesini sağlar.

Buz kompresi aynı zamanda oluşan şişlikleri de yok eder. Bu uygulamayı her gün birkaç kere düzenli olarak uyguladığınız zaman, sırt ağrısı yatışır ve bir süreden sonra tamamen geçer.

5. Papatya Çayı

Sırt ağrısı için etkili ve başarılı doğal malzemelerden biri papatya çayı. Papatya çayı ile sırt ağrısından kısa bir süre içerisinde tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun için yarım litre suyu kaynatın ve içerisine birkaç adet papatya ilave edin. Bir süre daha demlenmesi için kaynatın. Daha sonra ocaktan alarak, ılık bir kıvama gelmesi için bekleyin. Bu süre sonunda papatya çayının içerisine tatlandırmak için biraz bal ilave edebilirsiniz.

Papatya çayını her gün iki fincan kadar içebilirsiniz. Papatya çayının yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği sayesinde sırt ağrısını tedavi edebilirsiniz.

6. Süt

Doğal Tedavi

Yoğun miktarda kalsiyum içeren sütü kemiklerin ve aynı zamanda kasların güçlenmesi için düzenli olarak içebilirsiniz. Sütü her gün, düzenli bir şekilde 2 bardak kadar içerek, sırt ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Tatlandırmak için biraz bal ilave ederek içebilirsiniz.

7. Buğday Suyu

Doğal Tedavi

Sırt ağrısını hafifletmek ve düzenli olarak uygulanması sonrasında tamamen geçmesi için kullanılan malzemelerden biri buğday. İnsan vücudunda analjezik bir etki oluşturarak sırt ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Vücudun genel sağlığı açısından da çok önemli bir besin. Buğday suyunu hazırlamak için, bir gece boyunca bir kap su içerisinde yarım çay bardağı buğdayı bekletin. Buğday suyunun ertesi sabah içerisine, çim ve kişniş suyu ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra, günde 2 kere olmak üzere içebilirsiniz. Sırt ağrısından kurtulmak için etkili bir çözüm olan buğday suyu düzenli olarak her gün içmeniz gerekir.

8. Nane Yağı

Doğal Tedaviler

Nanenin içeriğinde yer alan rahatlatıcı etkisi ile sırt ağrısını hafifletir. Bunun için nane yağını sırtın ağrıyan bölgesine masaj yaparak, dairesel hareketlerle sürün. Yaklaşık 15 dakika boyunca masaj yapın. Daha sonra sırtınıza sıcak bir havlu koyarak, bir gece boyunca bekletin. Bu sayede nane yağının rahatlatıcı etkisi sırtınıza daha fazla nüfuz ederek, sırtı ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Bu uygulamayı her gün bir kere olmak üzere, düzenli olarak yapın.

9. Patates

Doğal Tedavi

Sırt ağrısı doğal bir şekilde tedavi etmek için en sık kullanılan malzemelerden biri patates. Bunun için 1 adet çiğ patatesi rendeleyin ve bir beze rendelenmiş patatesi sarın. Sırtınızın ağrıyan yerine kompres şeklinde 1 saat boyunca uygulayın. Patates kompresini sırt ağrısı tamamen geçinceye kadar her gün 1 saat yapın. Düzenli olarak patates kompresini sırtınıza uyguladığınız zaman, birkaç tekrardan sonra sırt ağrısı hafifler ve tamamen geçer.

10. Lahana Yaprakları

Doğal Tedavi

Sırt ağrısı tedavisinde lahana yaprakları çok sık kullanılır. Lahana yaprağı ile sırt ağrısının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak, 1 litre suyu kaynatın ve kaynayan suyun içerisine birkaç adet lahana yaprağı atın. Bir süre daha kaynattıktan sonra lahana yapraklarını tencereden çıkararak, temiz bir bezin içerisine alın. Sırt ağrısı olan kısma yaklaşık olarak 1 saat boyunca uygulayın. Lahana yapraklarıyla sırtınıza yapacağınız kompresi her gün, sırt ağrısı geçinceye kadar tekrarlayın.

11. Limon Suyu

Doğal Tedaviler

Limon suyunun asidik yapısı ve yoğun C vitamini içeriğine sahip olması açısından insan vücuduna çok faydası var. Özellikle sırt ağrısı gibi zor bir sağlık sorununda etkili bir çözüm sağlar. Bunun için ilk olarak yarım limonu sıkın ve limon suyunu bir bardağın içerisine alın. Limon suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek karıştırın. Bu karışımı her gün düzenli bir şekilde için. Birkaç kere tekrarladığınız zaman, sırt ağrısına etkili ve başarılı bir çözüm olduğunu fark edersiniz.

12. Yulaf

Doğal Tedavi

B grubu vitaminleri açısından zengin bir yapıya sahip olan yulafı, aynı zamanda sırt ağrısında kullanabilirsiniz. Bunun için bir kasenin içerisine yulaf dökün ve içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ederek, yiyin. Yulaf ve elma sirkesinin iyileştirici etkisinden dolayı düzenli olarak tükettiğinizde kısa bir süre içerisinde sırt ağrısı geçer.

13. Haşhaş Tohumu

Sırt ağrısının doğal tedavi yönteminde kullanılan en önemli besin maddelerinden biri haşhaş tohumu. Haşhaş tohumunu düzenli olarak her gün tükettiğiniz zaman, kısa bir süre sonra sırt ağrısından tamamen kurtulursunuz. Bunun için bir kasenin içerisine 1 çorba kaşığı haşhaş tohumu dökün ve içerisine şeker ilave edin. Haşhaşlı karışımı günde 2 kere olacak şekilde her gün tüketebilirsiniz.

14. Bitkisel Yağlar

Tedaviler

Sırt ya da vücudun farklı bir yerinde ortaya çıkan ağrıların en iyi tedavi yöntemi bitkisel yağlar. Birçok yağın karışımından elde edilen bitkisel yağlar sırt ağrısını yumuşatarak, bir süre sonra tamamen geçmesine yardımcı olur. Bunun için bir kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağı, badem yağı ve hindistan cevizi yağını ilave ederek, karıştırın. Sırtınızın ağrıyan kısmına masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı sırt ağrısı tamamen geçinceye kadar her gün yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.