Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırt Ağrısı ve Nefes Almada Zorluk Neden Olur?

8Sırt ağrısı ve nefes almada zorluğun pek çok farklı nedeni olabilir. Bu şikayetler bazı zamanlarda sıradan bir üşütme veya bir kas ağrısından olabileceği gibi bazı zamanlarda da aşırı stres, yorgunluk veya ciddi bir iç hastalığın habercisi de olabilir. Bu sebeple kişi sırt ağrısı ve nefes almada zorluk yaşıyorsa, kesinlikle bu durumu önemsemelidir. Bu yazımızda sırt ağrısı ve nefes almada zorluğun neden olabileceğinden bahsedeceğiz.

Sırt Ağrısı ve Nefes Almada Zorluğun Nedenleri Nelerdir?

Nefes alırken zorluk çekmek yaşamda herkesin başına gelen ortak bir problemdir. Tıptaki ismi dispne olan nefes darlığı nefessiz kalmaktan çok farklıdır. Ancak nefes darlığı bundan farklı olarak nefes alıp vermenin beklenenden çok daha zor olduğu ve rahatsız edici olmasıyla birlikte durumun kontrolden çıktığı hissini veren nefes kesilmeleridir. Nefes alma zorluğu yoğun ve ağır tempolu bedenen yapılan sporlardan kaynaklanabilir ancak bu geçici bir durumdur. Ciddi bir durum teşkil eden durumlarda olan sırt ağrısı, göğüs ağrıları ile birlikte olan nefes darlıkları tıbbi bir müdahale gerektirmekte olup mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Sırt ağrıları ile nefes almakta zorluk çekmek arasındaki ilişkiyi incelersek şiddetli olan sırt ağrılarının nefes darlığına sebep olabileceğini görürüz. Herhangi bir nedenle yaşanan sırt ağrıları sırasında yapılan ani hareketler sonucunda nefesimiz kesilir ve derin nefes almakta zorluk çekeriz. Bu şekilde yaşanan bir nefes darlığı herkeste korkutucu bir deneyim bırakır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sırt ağrılarının giderilmesi bizi ürkütücü olan bu nefessiz kalma deneyimden koruyacaktır.

1. Zatürre

Zatürre, akciğerlerde bulunan dokuların iltihabı sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Gribal enfeksiyonlar, düzensiz beslenme, stres, alkol ve sigara gibi etkenler bu hastalığa sebebiyet verir. Yüksek ateş, öksürük, kas ağrıları gibi durumlar hastalığın belirtileri olup özellikle şiddetli öksürük sırt ağrısı ve nefes daralmalarına neden olur.

2. Astım

Astım, çevremizde bulunan alerjik faktörlerin tetiklemesi, sigara dumanı ve soğuk almanın sonucunda bronş adındaki hava yollarının kasılması ve daralması ile oluşan hastalıktır. Kronik bir akciğer hastalığı olan astım alerjik olabileceği gibi genetik de olabilir. Astım krizlerinde genellikle sırt ağrısı, hırıltılı olan kuru öksürük ve nefes almakta güçlük görülür.

3. Karbonmonoksit Zehirlenmeleri

Özellikle kış aylarında ihmal ve şiddetli lodos yüzünden meydana gelen soba, şofben ve bacalardan çıkan karbonmonoksit gazıyla oluşan zehirlenmelerde nefes darlığı ve sırt ağrısı görülür.

4. Kalp Krizi

Kalp krizi, kalbe giden atardamarların bir anlık tıkanması sonucu kalpte bulunan kasın gerekli oksijeni alamayarak kalp dokusunda oluşturduğu hasardır. Kalp krizi esnasında önce sırtta oluşan ağrı kollara, çeneye ve mide bölgelerine inerek şiddetli ağrılara sebep olur. Bunlar dışında kalp krizi yaşanırken nefes alıp verirken zorlanma ve göğüste sıkışma hissi olur.

5. Kalp Yetersizliği

Kalp yetmezliği, kalp krizi ve damar hastalıkları ile kalp kaslarının zarara maruz kalması ile oluşur. Kalp yetmezliğinde kalbin vücuda gerektiği kadar kan pompalayamaması sonucu nefes darlığı olur.

6. Kasların Gerilmesi

Sırt ağrıları genellikle her beş kişiden birinde bulunur. Bu ağrıların sebebine tıbben bakınca sırtımızdaki iki omurganın her iki tarafında bulunan kasların gerilmesi ile oluştuğunu görürüz. Bu kasların uzunca bir süre gergin olması kas toplarına neden olur. Bu kas topları halk arasında kulunç olarak da adlandırılır. Bunlar ağır kaldırma, klima altında çok uzun süre durma, yorgunluk veya en ufak yaşanan stres gibi durumlarda dayanılması çok güç olan ağrılara sebep olur.

Sırt Ağrısı ve Nefes Almada Zorluğun Tedavisi Nasıl Yapılır?

fdggg

  • İlk önce ağrının boyundan mı, sırttan mı yoksa başka bir hastalık sebebiyle mi olduğu kontrol edilmelidir. Unutmamanız gerekir ki akciğer, mide ve safra kesesi rahatsızlıkları da sırt ağrılarına ve nefes darlığına neden olur. Bunların hangisinin neden olduğunu bulmak için mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir.
  • Sırt ağrısının nedeni belli olduktan sonra sırtta bulunan kaslar gevşemelidir. Bu gevşeme için kas gevşetici merhemler kullanılır. Ancak yalnızca ilaç kullanmak yeterli olmayacaktır. Kesinlikle fizik tedavi görülmelidir ya da alternatif tedavi yöntemlerinden olan manipulasyon, akupunktur, masaj, soft lazer, nöral terapi gibi yöntemlerden biri uygulanmalıdır. Bu yöntemlerle ağrıya sebep olan kulunç bölgeleri tek tek tespit edilerek tedavi edilmelidir. Böylece ağrı yok edilerek nefes alırken de rahatlama hissi oluşur.
  • Eğer sırt ağrılarının sebebi akciğer hastalıkları ise sigara başta olmak üzere, araba egzozu ve bronşları tıkayacak her türlü kirli havadan uzak durulmalıdır. Özellikle sigara yalnızca akciğer hastalıkları değil, kalp damarlarını tıkayarak kalp rahatsızlıklarına da neden olacağından sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.