Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırt Kıllarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

İnsan vücudu her konuda oldukça donanımlı, her ihtiyaca ve yaşam tarzına göre dikkatlice yaratılmış; tüm gereklilikler düşünülmüş olsa da hala neden var olduğunu anlayamadığımız uzuvlarımız mevcut. Erkeklerdeki meme uçları, apandis, 20’lik dişler ve vücudumuzun bazı bölgelerinde çıkan tüylerimiz bunlardan bazıları. Bu yazımızda sırtımızdaki kıllanmanın nedenlerinden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Sırtta Kıllanma Neden Olur?

Tüm canlıların vücutları tüy, kıl ve pul ismi verdiğimiz yapılarla kaplıdır. Aşırı kıllanmanın veya sırt kıllarının nedeni hala pek açıklanamasa da, genel olarak vücudumuzu kaplayan bu yapılar vücudumuzdaki ısı dengesini sağlamaktan sorumlu. Örneğin kıl köklerimizin ucunda bulunan küçük kas yapıları soğuk bir alana girdiğimiz anda üzerinde bulunan kılı dik pozisyona getirip içeriye daha kolay ısı almasını sağlıyor. “Tüylerim diken diken oldu” veya “içim ürperdi” diyerek ifade ettiğimiz bu durumun bilimsel açıklaması bu şekilde.

Aynı zamanda sıcak havalarda da kıllarımızın bulunduğu gözeneklerden terliyor ve fazla ısıyı vücudumuzdan bu şekilde atıyoruz. Yine korumak ve düzenlemek amacıyla özel olarak yapılanmış burun kılları nefes borumuza kum, toz, yabancı madde girmesini engelliyor. Kirpiklerimiz ve kaşlarımız bir perde gibi yabancı maddelerden gözlerimizi koruyor. Saçlarımız aşırı güneş ışığına maruz kalmamızı engelliyor, bizi beyin kanaması riskinden bir adım daha uzaklaştırıyor. Her ne kadar varlıkları bizi rahatsız etse de vücut kıllarımızın da vücudumuzda birtakım görevleri mevcut.

Sırtımdaki Aşırı Kıllanmadan Nasıl Kurtulabilirim?

Öncelikle yalnız değilsiniz. Ortalama bir insanda 5 milyona yakın kıl kökü olduğu tahmin edilmekte ve coğrafyalara göre insan vücudundaki kıl kökü sayısı genetik olarak değişmekte. Ülkemizde de esmer ve tüylü nüfus oldukça fazla. Dolayısıyla bu problem için birçok alternatif çözüm mevcut. Kıllarınızdan dönemsel olarak veya sonsuza kadar kurtulmanız mümkün. Bu yöntemlerden size kısaca bahsedeceğiz.

1. Ağda

Ağda dünya üzerindeki en eski ve en yaygın epilasyon aracı. Eskiden çam ağacı reçinesinden doğal biçimde elde edilirmiş. Şimdilerde pekmez ve limonlu şekeri kaynatarak evde üretmeniz bile mümkün. Ancak içinde şeker bulunduran bu iki ağda çeşidi de günümüzde artık tercih edilmiyor. Şeker ilavesi olmayan yapay ağdalar hatta içinde azaltıcı bitkisel kürler bulunan türler bile günümüzde mevcut.

Ağda, kıl bulunan bölgeye yapıştırmalı ve hafif soğuduğunda kendinize doğru çekerek kılların deriden ayrılmasını sağlamalısınız. Deriye sürekli çekme-germe işlemi uygulandığı için derinin ileri yaşlarda daha hızlı esneyerek sarkmasına sebep olacağı düşünülse de hala günümüzdeki en sağlıklı epilasyon yöntemi olarak birinci sırada yer alıyor.

2. Epilatörler

Günümüzde kullanımı artık çok yaygın olan bu cihazlar kol ve bacak bölgelerindeki ani evden çıkışlar için ideal. Elektrikle çalışan, ucunda açılır kapanır küçük cımbızlar bulunan bu cihaz da yine kökten alma yöntemiyle pürüzsüzlük vaad ediyor. Ama sırt bölgesi için acılı bir süreç olabilir. Denemekten zarar gelmez ancak eğer dayanamıyorsanız cildinizi tahriş etmeyin.

3. Lazer Epilasyon

Çağımızın bu alandaki en önemli icadı diyebiliriz. Lazer ışınları ile kılın kendisi kökünden yakılıyor, tekrar çıkmasını sağlayan kıl köklerimizin içindeki jel kıvamındaki yapı deforme ediliyor ve sonsuza kadar kıllarınızdan kurtulmanız vaad ediliyor. Vücudunuzun her bölgesine uygulanabiliyor ve kıl kökünüzün cinsine, rengine, kuvvetine göre doktorunuz veya cilt bakım uzmanınız 3 ila 10 seans arasında bir sürede tamamen bitebileceğini müjdeliyor.

Zararlı mı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz… Henüz ispatlanmış ve testlerde pozitif çıkmış bir zararı yok. Ancak bu işlemin en önemli kısmı yapan kişinin bu işte uzman olması ve cihazın orijinal, bu işteki en iyi cihazlardan olması. Yanlış cihazlarla yanlış dozlarda uygulanan lazer epilasyonlar cildinizde ciddi yanıklara, kararmalara sebebiyet verebiliyor. Bizim tavsiyemiz dermatolog kontrolünde hastanelerde tedavi olmanız. Anlaşmadan önce yapılacak merkezi, cihazınızı ve doktorunuzu araştırmayı ihmal etmeyin!

4. Doğal Yöntemler

Tüy döktüğüne inanılan birçok bitki ve kür mevcut. Ancak etkileri kişiye göre de değişmekte. Taze nane ve kaynatılmış hayıt tohumu suyu bunlardan bazıları. Eski rus kürü olarak geçen kürler de mevcut. Ceviz kabuklarının yakılması ve küllerine su eklenerek 12 saat dinlendirdikten sonra kıllanma problemi olan bölgeye uygulanması bu kürlerden biri. Yine ağda sonrası uygulanması için limon suyu ve tuz karışımı da mevcut. Her ciltte alerjik durumlar farklılık göstereceği gibi cilt doktorunuzun onayını almadan uygulamanızı tavsiye etmiyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.