Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırt Kıllarından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Vücudun çoğu bölgesinde istenmeyen kıl ve tüyler çıkabilir. Toplumumuzda özellikle erkeklerde kıllanma fazlası ile yaygın olarak görülen bir şeydir. Göğüs ve bacaklarında kıl görülmeyen erkek neredeyse yok gibidir. Asıl kötü olan durum sırtta çıkabilen istenmeyen kıllardır. Hele ki bu kıllar siyah, kalın ve sık çıkıyor ise iş gerçekten kötü olabilir. Kılların büyümesi ile beraber estetiksel olarak rahatsız eden bir görünüm oluşabilir.

Vücutta oluşan kıllanmalar, daha çok genetik ve kalıtım etkenler sonucunda meydana gelebilir. Bazı kişilerde kıllanma durumu yok denilecek kadar az olurken, bazılarında ise oldukça fazla olur. Kişilerde öz güven eksikliklerine sebep olabilir. Erkekler için baş belası olarak kabul edilen sırt kıllarından kurtulmak o kadar da zor bir olay değildir. Sırtınızdaki kıllardan kolay bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sırt Kılları Neden Olur?

Aşırı kıllanma durumuna neden olan farklı durumlar olabilir. Bu durumlar çeşitli sağlık sorunları ile, genetik sebeplerle, yanlış ve dengesiz beslenmeyle, hormonal bozukluk ile ya da dengesiz beslenmeyle ilgili olabilir. Vücuttan salınan bazı hormon değerlerinin çok ya da az olma durumu kıllanma olmasını tetikleyebilir. Sırt bölgesinde kıllanma şikayetinin doğmasına neden olabilir. Sırttaki kıllanma durumunu iki ana neden üzerinde incelersek:

Yanlış ve Düzensiz Beslenme: Aşırı yağlı olan ve karbonhidrat içeren besinler tüketilirse bu durum, kişinin kıl köklerinin güçlenmesi ve kıllanmasına neden olur. Doğru, düzenli ve dengeli beslenme kıllanma durumunun azaltılmasına biraz olsun katkı sağlayabilir.

Hormon Bozukluğu: Yenilen besinler yüzünden ya da doğuştan gelebilen hormon salgılanması durumunda bir dengesizlik ortaya çıkabilir. Bu durum ancak hormon testi yapılarak anlaşılabilir. Erkeklik hormonunun çok fazla salgılanma durumu aşırı derecede kıllanma görülmesine neden olabilir.

Sırt Kıllarından Nasıl Kurtuluruz?

Sırt bölgelerinde çıkan kıllar özellikle de yaz aylarında, erkeklerin en çok yakındığı ve kendisini rahatsız hissettiği sorunların başında gelir. Aşırı kıllı olan sırt, estetik olarak kötü bir görünüme sebep olur. Peki, kişilerin sosyal çevrelerini etkileyen bu sırttaki kıllanma probleminden kurtulmanın yolu yok mudur? Tabii ki sırttaki bu kıllanmalardan bazı yöntemler ile kurtulmak mümkün olabilir.

Fakat ilk olarak bu kıllardan geçici yani dönemlik olarak mı kurtulmak istiyorsunuz, yoksa kalıcı olarak mı kurtulmak istiyorsunuz. Öncelikle bunu belirlemek gerekir. Şayet dönemlik olarak, örneğin en fazla bir aylık gibi sürede kurtulmak istiyorsunuz. Bunun için ağda ya da tüy dökücü kremler kullanarak bu sorununuza geçici de olsa, çözüm getirebilirsiniz. Epilasyon aleti, tıraş bıçağı, ağda ve tüy dökücü kremler, kılların köklerini tahrip etmediğinden dolayı kişiye en fazla bir ay sürelik bir çözüm sunabilir.

1. Tüy Dökücü Kremler

Günümüzde hem kadın hem de erkekler tarafından tercih edilebilen, istenmeyen kıllardan kurtulma yöntemlerinden birisi tüy dökücü kremlerdir. Bu kremler istenmeyen tüylerin olduğu bölgelere sürülüp bir süre bekletilir. Ardından duş alındığında kılların döküldüğü görülebilir. Sürekli olarak tüy dökücü kremler kullanılırsa vücuttaki kıllar giderek azalabilir. Fakat ilk kullanım sonrası daha güçlü olan kıllar çıkabilir.

Bu yöntem en kolay ve acısız yollardan birisidir. Buna nazaran daha acı verici olan ağda ile de sırtınızdaki kıllardan kurtulabilirsiniz. Fakat genelde acı verici olduğundan dolayı çok fazla kullanılmayabilir.

2. Lazer Epilasyon

Teknolojinin gelişmesi ile beraber sırt kıllarından kalıcı ve kesin olarak kurtulmanın yolu, epilasyon yönteminin tercih edilmesi olabilir. Lazer epilasyon yönteminin temel mantığı, tüy köklerinin tahrip edilerek o bölgede bir daha tüy çıkmasına engel olmaktır. Lazer epilasyonu seanslarının sayesinde sırt kıllarından tamamen kurtulmak mümkün olabilir. Genelde seansın sayısı kıllı bölgenin genişliği ve kıl yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Seanslar tamamlandığı zaman istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmuş olabilirsiniz. Diğer yöntemlere göre daha pahalı bir yöntem olabilir fakat kesin ve kalıcı çözüme kavuşturabilir. Böylece temiz bir tene sahip olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.